fbpx

אישה עיוורת לא התקבלה לעבודה – זה הפיצוי שהיא קיבלה

רשת בתי האבות משען סירבה לקבל את טל לדרמן לעבודה, בגלל עלות גבוהה של הנגשה

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

טל לדרמן, עיוורת בת 30, תקבל פיצוי בסך 36,000 שקלים מרשת הדיור המוגן משען, לאחר שלא התקבלה שם לעבודה. באתר ״שווים״ דיווחנו כי לדרמן תבעה את משען בחודש פברואר, וטענה שהרשת סירבה להנגיש עבורה את מערכת המחשוב, בשל עלויות גבוהות בסך כ-73,000 שקלים. 

משען, מצידה, אישרה שהתאמת מקום העבודה הייתה כרוכה בעלות כספית ניכרת, אבל הוסיפה כי היקף המשרה המוצעת היה שליש משרה בלבד. במשען אמרו גם כי הרשת מעסיקה עשרות עובדים עם מוגבלויות, כחלק ממדיניות מוצהרת שמיושמת באופן יומיומי. 

לדרמן דרשה פיצויים של 140,000 שקלים בתביעה שהגישה, אך הסכימה לפשרה, שאותה אישר בית הדין לעבודה בבאר שבע. עם זאת, לדרמן אומרת לאתר ״שווים״ היום כי הייתה מעדיפה להמנע מהתביעה. "ברגע שאנחנו מגיעים לבית משפט, שנינו מפסידים", היא אומרת.

"מצד אחד יש לי תחושה של סיפוק מכך שמערכת המשפט מכירה באפליה שנעשתה כלפי, דבר אשר בא לידי ביטוי בפסק הדין שמחייב את משען לשלם לי פיצויים״, אומרת לדרמן. ״המשפט והליווי התומך שקיבלתי מנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, חיזקו אצלי את התחושה שלמרות הקשיים כדאי לא לוותר ולעמוד על מה שמגיע לי, ואני מקווה שההצלחה הזו תעודד אנשים שעברו מקרים דומים לפעול בדרך זו״.

מנגד, היא אומרת שהתעוררו אצלה גם תהיות רבות בנוגע לשאלה אם ואיך פסק הדין עשוי להשפיע על מעסיקים אחרים, וכיצד הם מפרשים את המסר שהתביעה הזו מנסה להעביר. "במקרה שלי, חברת משען אמנם ביצעה חלק מהבדיקות הנדרשות לצורך קבלת התאמות, אך במהלך הדיון הראנו שברשת לא עשו מאמץ אמיתי להנגיש את התוכנה, ומהרו להכריז שמדובר ב׳נטל כבד מדי׳ לפני שמיצו את כל האפשרויות העומדות לרשותם בקבלת החזרים מהמדינה לצורך ביצוע ההתאמות", הדגישה לדרמן.  

היא מבקשת לקרוא למעסיקים אחרים ולעודד אותם לפעול בדרך שונה מכפי שפעלה משען. ״זה נכון שאולי קל יותר לקבל לעבודה אנשים שההעסקה שלהם לא דורשת פרוצדורה ובירוקרטיה שיכולה וודאי להיות מעיקה ומתישה, אבל התנהגות כזו, בעיני, לא מוסרית״, היא אומרת.  

לדבריה, ״מעסיק, שיודע שרק מגבלה כזו או אחרת מפרידה בין עובד לבין מקום העבודה, צריך לקחת אחריות ולעשות את המקסימום שביכולתו כדי לבצע את ההתאמות הנדרשות. אני מאמינה בכל הלב שלאנשים עם מגבלה יש זכות להשתלב בחברה ובכלל זה בתעסוקה, ומקווה שכל אחד ימצא את הדרך לפעול כדי לקדם את המטרה החשובה הזו".  

"מדובר בבחורה מוכשרת, עובדת סוציאלית, בעלת כל הכישורים לתפקיד, אשר גם משען הסכימה כי היא מתאימה״, אומרת עו"ד סיגלית פורת-גורנשטיין, התובעת בתיק מטעם נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות. 

״היא יכלה להיות היום עובדת מן המניין אילולא הייתה עיוורת ואילולא משען הייתה חוסכת במאמצים מינימליים כדי לבצע התאמות ולהפוך את המחשוב לנגיש. נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות עוסקים רבות במיגור תופעות אפליה שכאלה ועל כן הגשנו תביעה בעניין לבית המשפט. אנו מקווים שהפיצוי שקבע בית המשפט במקרה זה כמו במקרים נוספים ירתיע מעסיקים וימנע הישנות תופעות כאלה בעתיד". 

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בואו להיות חלק מקהילה של אנשים כמוכם

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של "שווים"

קראו עוד בשווים

אביחי חיים

אביחי חיים

בן 28, נשוי. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים", מגיש תכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט". נולד עם שיתוק מוחין קל.

גלילה לראש העמוד

בואו להיות חלק מהקהילה שלנו

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של ״שווים״