אודות

העמותה שלנו

הסיפור שלנו

 

למייסד עמותת שווים עידן מוטולה יש שתי אהבות גדולות. הראשונה, עיתונות, בה הוא עוסק כבר 25 שנה. הוא היה עורך ב”דה מרקר”, רכז הכתבים של “ידיעות אחרונות” ועורך המוסף הכלכלי “ממון”, עורך התוכנית “נכון להבוקר” בגלי צה”ל וגם “חדשות הבוקר” בקשת 12. השנייה, כמו כל אבא, היא הילדים שלו, אוהד וליבי. אוהד אובחן בגיל 3 וחצי עם אוטיזם, ונכון להיום הוא משולב בתיכון בהוד השרון, שר במקהלת בית הספר ומתמודד עם אתגרים גדולים, כמו כל ילד על הרצף.

לפני שלוש שנים, עידן, יחד עם איש התקשורת הוותיק ירון פרוסט, החליטו לרתום את כוחה של התקשורת לטובת קהילת האנשים עם מוגבלויות בישראל. במילים אחרות, הם קיבלו החלטה שהגיע הזמן לתת קול ל-1.5 מיליון תושבי ישראל עם מוגבלויות ובני משפחותיהם, שקולם כמעט ואינו נשמע. הכוונה בקהילה היא לכל סוגי האנשים עם מוגבלויות: פיזיות, קוגניטיביות, תקשורתיות ונפשיות. כל אלה יכולים לראות בשווים בית עיתונאי.


החזון של העמותה

לסייע לאנשים עם מוגבלויות בישראל ולקדמם באמצעות שימוש בכוחה של התקשורת


מה העמותה עושה

העמותה מפעילה אתר חדשות בשם “שווים” המסקר את חיי הקהילה, מספק לה מידע חדשותי חיוני, מסייע לחבריה בפתרון בעיות ועוולות ופועל להשפיע על מדיניות מקבלי ההחלטות לרווחת הקהילה ואנשיה. יצוין כי לא אחת העיתונות, הרדיו והטלוויזיה הארציים מאמצים סקופים וידיעות שהופיעו בשווים למדיה שלהם ובכך מגדילים את השפעתו.
תוך שלוש שנים בלבד הפך שווים לאתר הבית של קהילת האנשים עם מוגבלויות, בני משפחותיהם ואנשי מקצוע בתחום. הוא נהנה מחשיפה רחבה הן באתר והן ברשתות החברתיות. רק בשנה האחרונה קראו את התכנים באתר כ-700 אלף אנשים שונים.

משמיעים את קולם בעצמם

תפיסת העולם של שווים היא שלאנשים עם מוגבלות יש יכולות וגם זכות להשמיע את קולם בעצמם. משום כך, רוב התכנים באתר נכתבים על ידי אנשים עם מוגבלות שהעמותה מאתרת ומכשירה לעשייה עיתונאית. כיום עובדים באתר שבעה כותבים קבועים ועוד ארבעה שכותבים מדי פעם, כולם עם מוגבלויות (שיתוק מוחין, אוטיזם, לקויות ראייה, אתגרים נפשיים ועוד). הם מקבלים שכר מלא עבור עבודתם, כאשר היעד הוא לשלב בעתיד כמה שיותר מהם בכלי התקשורת הרגילים.
אנו בשווים מאמינים כי ככל שיותר אנשים עם מוגבלות ישתלבו בתקשורת, קולה של הקהילה יישמע יותר, ובנוסף יגדל מאוד הסיכוי לשבירת סטיגמות ודעות קדומות בציבור.
בנוסף, עמותת שווים יוזמת פרויקטים גדולים עם שותפים משמעותיים (ובראשם מפעל הפיס). בין הפרויקטים: הקמה והפעלה של “האקדמיה”, המציעה קורסי הכשרה לחניכים עם מוגבלויות במקצועות התקשורת השונים (עיתונות, יח”צ ודוברות, שיווק דיגיטלי, טלוויזיה), ופרויקט המודעות השנתי “לילה סגול”.

מטרות העמותה

לספק מידע
חדשותי חיוני
לאנשים עם
מוגבלויות
ולמשפחותיהם

להציף בעיות
ועוולות איתן
מתמודדים אנשים
עם מוגבלויות
ולקדם פתרונות

להשפיע על
קובעי מדיניות
לטובת רווחתם
של אנשים עם
מוגבלויות

להגדיל את מספר
האנשים עם
מוגבלויות שעובדים
בתקשורת הישראלית

להעצים אנשים
עם מוגבלויות
דרך מתן
במה לכישוריהם והישגיהם

הוועד והאסיפה

באסיפה ובוועד העמותה חברים אנשים עם ניסיון רב בעולמות התקשורת, חלקם בעלי קשר משמעותי, אישי או משפחתי, לעולם המוגבלויות. בראש הוועד עומד יונתן ריגר, כתב התרבות הוותיק של חדשות 12, בעצמו אדם עם לקות ראייה נרחבת. כן חברות בוועד פולי ברונשטיין, לשעבר מנכ”לית V15 ותנועת “דרכנו”, והיום מובילת מיזם “יוזמת המאה”, ואיילת להב, לשעבר עורכת “ממון שישי” ו”מסלול” ב”ידיעות אחרונות”, וכיום מנהלת שיווק במרכז הרפואי “סוראסקי” בתל אביב.
בין יתר חברי האסיפה ניתן לציין את לי גת (סמנכ”לית אסטרטגיה ותקשורת בשיבא), יועצת התקשורת נילי רייכמן, אהוד קינן (עורך ותיק ובעצמו אדם עם מוגבלות פיזית), פזית גרפינקל (בכירה בבנק הפועלים ואם לילד עם מוגבלות) ועוד…

חברי הוועד המנהל


יונתן ריגר

יו”ר הוועד המנהל,
עיתונאי חדשות 12,
חי עם לקות ראייה

פולי ברונשטיין

חברת ועד, מנכ”לית “יוזמת
המאה”, בת ואחות לאנשים
עם מוגבלות

אילת להב

חברת ועד, עיתונאית ותיקה,
כיום מנהלת שיווק במרכז
הרפואי סוראסקי בת”א

בין חברי האסיפה


לי גת

סמנכ”לית תקשורת במרכז
הרפואי שיבא

נילי רייכמן

יועצת לאסטרטגיה ציבורית

פזית גרפינקל

מנהלת בכירה בבנק הפועלים,
אמא לילד מיוחד

שותפים

השותף המרכזי של העמותה הוא מפעל הפיס. הפיס ושווים עומדים יחד מאחורי פרויקט “האקדמיה לתקשורת לאנשים עם מוגבלויות”, בשיתוף ארגוני תקשורת מובילים (“ידיעות אחרונות-ווינט”, רשת 13, גיתם), וגם מאחורי פרויקט המודעות “לילה סגול”, שזכה להצלחה גדולה בשנתיים האחרונות. בנוסף, לשווים שיתוף פעולה פורה עם הסתדרות העובדים הארצית, וגם עם בנק דיסקונט.

הישגים בולטים אתר שווים (רשימה חלקית בלבד)


סדרת כתבות שהובילה לפתיחת הסגר על דיירי ההוסטלים עם מוגבלויות של משרד הרווחה במהלך הקורונה (כאשר אזרחי המדינה היו כבר מחוץ לסגר)


ביטול הקיצוץ בשעות סייעות של ילדי החינוך המיוחד על ידי משרד החינוך


חשיפת סיפורו של שירן אמסילי, גיבור ישראל שלקה בפוסט טראומה והגיע למצוקה כלכלית קשה, וגיוס 1.7 מיליון שקל עבור רכישת דירה בשבילו


חשיפת התקיפה המזעזעת של צביקה סודרי, אדם עם תסמונת דאון, בחנות מכולת בכפר סבא


לעמותה אישור ניהול תקין וכן טופס 46

לדוחות העמותה הקליקו כאן

בנוסף, שווים קיבלה את תו מידות לאפקטיביות לשנים 2023-2024