נושאים קשורים

מרגש: אנשי “בית הגלגלים” מנציחים את המתנדבים שנהרגו ב-7 באוקטובר

חברי עמותת בית הגלגלים, המתמודדים עם מוגבלות פיזית קשה, מובילים מיזם הנצחה לאנשי ובוגרי העמותה שהלכו לעולמם. בין היתר, מופיעים באתר החדש שמותיהם של מתנדבים שנהרגו באירועי השבת השחורה

חוקרים: זה מה שגורם לאוטיסטים עם חום להתנהג “נורמלי”

תופעת "אפקט החום", שמשפרת תסמיני אוטיזם בזמן זיהום של הגוף, נחקרה עד כה רק בעכברים. כעת זוג מדענים ינסה לפתח טיפולים לבני אדם שיחקו את התופעה – גם בלי חום

אחרי הדייט הוא סימס “את נוירוטית ונרקסיסטית”. הוא צודק?

"הוא נישק אותי עם ריח של חומוס ולא זכר מתי היה הסקס האחרון שלו, אז העפתי אותו מהבית". אז למה לרננה יש עכשיו מחשבות שניות...

כך הצלחתי (בסוף) להצביע בבחירות

באמת שרציתי להיכנס לקלפי, אבל הגוף שלי נכנס למצב של סטרס. הרגליים נעו לבדן, ופשוט מצאתי את עצמי עומדת בתחנת אוטובוס ורק רוצה לברוח. זה מה שקרה אחר כךאירוע בריונות חמור: צילמו נער אוטיסט בשירותים של בית הספר

שישה נערים ממקיף ט' באשדוד נחקרו במשטרה והושעו מהלימודים לאחר שהתעללו בנער בן גילם מכיתת התקשורת, על הרצף. אמו של הילד: "זו טראומה לכל החיים"
ראשיבריאותלא מוגבלים ל-100 מטר: הכללים החדשים לאנשים עם מוגבלות

לא מוגבלים ל-100 מטר: הכללים החדשים לאנשים עם מוגבלות

משרדי המשפטים והבריאות הגיעו להסכמה. אז מתי ילד או בוגר עם מוגבלות רשאים להתרחק יותר מ-100 מטר מהבית?

משרד הבריאות פירסם אמש (רביעי) את ההנחיות והאיסורים החדשים עקב מגיפת הקורונה, ובהם איסור על יציאה מהבית למרחק של יותר מ-100 מטרים. צעד זה עורר תרעומת גדולה בקרב משפחות רבות של ילדים עם מוגבלות. לטענתן, מדובר בגזירה קשה מנשוא עבורן ועבור הילדים, שמוכרחים לצאת באופן שגרתי למרחבים בהם יוכלו לפרוק אנרגיה ולזכות לחוויה חושית משמעותית.

כדי להקל על המצב נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים פעלה יחד עם מחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד ועם משרד הבריאות לחידוד הנחיה זו. לאחר דיונים בין המשרדים סוכמה הפרשנות הבאה: במקרים חיוניים הנדרשים על מנת לשמור על בריאות האדם או מצבו הנפשי, ניתן לאפשר לאנשים עם מוגבלות על הספקטרום האוטיסטי או אנשים עם מוגבלות נפשית או שכלית, לצאת יחד עם מלווה אחד, אם נדרש, מעבר למרחק של 100 מטרים.

מהנציבות מסרו כי רצוי לצאת עם אישורים מתאימים כגון תעודת נכה, תעודת פטור מתור או מסמך של איש מקצוע. בנוסף, היציאה תיעשה באופן מידתי בהתאם למינימום הזמן והמרחק האפשריים, תוך הקפדה על הנחיות משרד הבריאות (מרחק של 2 מטרים בין אנשים וכו’). “יש להשתדל להסתייע ככל הניתן בשירותים ובאפשרויות מקוונות מרחוק, וירטואליות, טלפוניות וכו'”, נכתב בהודעת הנציבות, “וכמובן יש להישמע להנחיות ולשמור עליהן בקפדנות”.

במקביל, הודיעה הנציבות כי היא פועלת להטמעת הנושא והבהרתו מול המשטרה וגורמי חירום, אשר נדרשים להגיע לאנשים עם מוגבלות, בין אם יצטרכו להגיע אליהם לצורך בדיקות, העברת מידע או כדי לפנות אותם לבידוד או לטיפול. הנחיות בנושא זה כבר הועברו לגופים הרלוונטיים, בהם המשטרה, כוחות ההצלה וגופים הפועלים בחירום. במסגרת הנחיות אלו, הדגישו בנציבות, ישנה חשיבות יתרה לעשות פעולות אלו בצורה שוויונית, נגישה, מכילה ומכבדת.

נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות אברמי טורם

“אנו מודעים לקושי הגדול בימים אלה עבור אנשים עם מוגבלות ובני משפחותיהם”, אמר נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות אברמי טורם. “מדובר באוכלוסייה שחייבת לצאת למרחב בסביבה נטולת כבישים וסכנות אחרות, ולמשך פרקי זמן לא קצרים. עכשיו הם יוכלו לעשות זאת, כמובן מבלי לפגוע בהגבלות הנחוצות לצורך מניעת התפשטות הקורונה”.

אמש, כזכור, העלתה חברת הכנסת עומר ינקלביץ’ מכחול לבן פוסט שבו הודיעה כי על רקע הסגר ובעקבות פנייתה למשרדי הממשלה, הוחלט שכל נסיעה של אדם עם מוגבלות תוגדר נסיעה חיונית. לפי בדיקת ”שווים”, הנחיה זו נמצאת בבדיקה ועדיין לא אושרה סופית.

ובתוך כך, היום נערכה ישיבת הבכורה של ועדת החינוך של הכנסת, שעסקה גם ברפורמה בחינוך המיוחד וגם בצרכים של תלמידי החינוך המיוחד בימי הקורונה. יו”ר ועדת החינוך החדש, ח”כ ניצן הורוביץ (מרצ), קרא למשרד הבריאות לאפשר לילדי החינוך המיוחד להמשיך לקבל טיפולים התפתחותיים גם עכשיו. “חייבים להחזיר את הרצף הטיפולי לילדים על ידי החזרת המטפלים, הצוותים הרפואיים והמתנדבים לעבודה, בהתאם להוראות משרד הבריאות”, אמר הורוביץ.

“רצף טיפולי זה הוא צורך רפואי חיוני, ולכן חייב להיות מוחרג”, הוסיף היו”ר החדש. “אני מקבל את הצעתו של יו”ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס בעניין עבודה משותפת איתם כדי לאפשר מסגרות מצומצמות למטפלים ולצוותים החינוכיים לפגוש את התלמידים ולאפשר להורים שעה או שעתיים של התאווררות. אנחנו מחויבים לסייע למשפחות החינוך המיוחד”.

יליד 1991. נשוי פלוס אחד. נולד עם שיתוק מוחין קל. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים" מגיש תוכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט".

כתבות אחרונות