נושאים קשורים

ביקורת סרט: “עולם משלו” הוא מסע אוטיסטי חונק מדמעות ומצחוק

מה קורה כשעזרא, ילד אוטיסט, יוצא משגרת חייו הקפדנית למסע בריחה וגילוי עצמי עם אביו הסטנדאפיסט? איל שחל צפה בסרט החדש עם רוברט דה נירו – התרגש ובעיקר צחק

מדריך: איך תקבלו את הכסף שביטוח לאומי גבה ביתר בלי לחכות לביהמ”ש

לאחר שפירסמנו כי תביעה של נכים נגד ביטוח לאומי הוכרה כייצוגית, הגיעו למערכת שאלות רבות. עו"ד דוד שוורצבאום, שמייצג את התובעים, עונה לקוראים

לקראת מלחמה בצפון? פיקוד העורף חנך מיגונית מונגשת

מאחורי היוזמה עומדת עמותת "נגישות ישראל", שהתריעה על כך שאנשים בכיסאות גלגלים לא מקבלים מענה מהמיגוניות הקיימות. יו"ר העמותה: "קורא לכל הרשויות להצטייד"

בשורה לחולי הדושן: זו התרופה שקיבלה אישור מה-FDA

בישראל ישנם כ-250 אנשים המאובחנים בדושן-בקר, מחלת ניוון שרירים גנטית נדירה, בהם כ-20 ילדים בגילאי 5-4. הטיפול המדובר צפוי להקל משמעותית על חייהם
הסתדרות 480-100

סקר: איך מעריכים מנהלים יכולות של עובדים עם מוגבלות?

מחקר חדש מגלה פערים משמעותיים בין הרצון לקדם אנשים עם מוגבלות, לבין המציאות בפועל. רוב נושאי המשרות הבכירות מאמינים שאין מספיק תקציב לקידום נכים | כל המספרים
ראשיאנשים עם מוגבלויותמענק למשפחות לילדים מיוחדים מהשכנים

מענק למשפחות לילדים מיוחדים מהשכנים

תושבי שכונת הר חומה בירושלים גייסו תרומות בסך 250 אלף שקל למען שכנים עם מוגבלות, קשישים ועולים

כאשר מדינה מתגייסת למען אזרחיה בימי משבר, זה נראה לנו מתבקש. הרבה פחות מובן מאליו הוא ששכונה נרתמת לטובת תושביה הנזקקים. זה בדיוק מה שקרה בשכונת הר חומה בירושלים (בשמה השני חומת שמואל), שם גייסו התושבים 250 אלף שקל עבור קשישים, משפחות עולים ומשפחות של אנשים עם צרכים מיוחדים (צמי”ד). חלק מהתרומות חולקו למשפחות בתווי קנייה של 500 שקל לרשתות המזון לכל משפחה.

הכל התחיל ביוזמה של המינהל הקהילתי חומת שמואל, שיצא במבצע התרמה כדי לסייע לאוכלוסיות החלשות בשכונה. “בעזרת מתנדבים ותושבים שפתחו את הלב גייסנו כסף בטכניקה של גיוס המונים”, מספר אבי רגב, מנהל המינהל הקהילתי בשכונה. “בעזרת הכסף הגשנו סיוע בתחום המזון, סיוע ברכישת מזון ותרופות וגם בערכות הפעלה לילדי צמי”ד שיעזרו להם בזמן הארוך שהם נמצאים בבית”.

לדברי רגב, מלבד קשישים, עולים ואנשים עם צרכים מיוחדים, המינהל נרתם בתקופה הזו גם למען תושבים “שנשבר מטה לחמם והם שרויים במצוקה”. האמצעים מגיעים מעיריית ירושלים ומהחברה למתנ”סים, סכום כסף משמעותי, כאמור, גויס מהתושבים, והעזרה מוגשת בעזרת מתנדבים בני השכונה שפועלים במשך כל שעות היום. “המגיפה היא הזדמנות להתלכד ולהגדיל את הערבות ההדדית ואת העוצמות הקהיליות שיש בשכונה לטובת החלשים”, מסכם רגב.

דקלה (השם המלא נמצא במערכת), תושבת הר חומה שמגדלת ילדה עם צרכים מיוחדים, היא אחת מאותן משפחות שזכו לסיוע. “ערכות ההפעלה של צמי”ד נורא עוזרות לנו”, היא מספרת, “הבת שלי מאוד התרגשה לקבל אותן. יום אחד אפילו הגיעו חיילים מתנדבים והביאו חבילות”.

לדבריה, שכנים שמתגייסים ככה לעזור זה לא דבר שגרתי. “זה שהם תרמו לפרויקט הזה פשוט מקיף אותי בחום”, היא אומרת. “יש הרבה מודעות לנושא של אנשים עם מוגבלות בירושלים וממש עוזרים לנו. מעיין ממש תומכת ומטפלת בנו”.

מעיין היא מעיין ברסלויער, רכזת צמי”ד בהר חומה. “אמא אחת לילד עם צרכים מיוחדים אמרה לי שגם אחרי שהסגר ייגמר, היא לא יודעת איך היא תצא מזה נפשית”, היא מספרת ל”שווים”. “המצב קשה לכולם, בטח למשפחות כאלה. הערכות של המשחקים וההפעלות עושות כיף לילדים וגם להורים ונותנות אפשרות לנשום קצת”.

מלבד הערכות, קיבלו משפחות של אנשים עם צרכים מיוחדים תווי קנייה של 500 שקל לרשתות המזון, לכל משפחה. “מדובר במשפחות הכי נזקקות”, אומרת מעיין, “כאלה שלא קיבלו מענקים אחרים מהרווחה”.

מכינים חבילות לתושבים בשכונת הר חומה. צילום: חיים הלד

לדברי הילה זיו, מנהלת מחלקת צמי”ד בירושלים, התרומות מהר חומה עוזרות קצת להפחית את הלחץ הכלכלי שבו נתונות המשפחות. “זה נותן מעט חמצן גם לעולים, גם לקשישים וגם למשפחות של אנשים עם צרכים מיוחדים”, היא אומרת. “בשבועות האחרונים חולקו 6,000 ערכות יצירה למשפחות ולהוסטלים של אנשים עם צרכים מיוחדים בעיר. אנחנו שולחים למשפחות גם מתנדבים קבועים שמגיעים אליהן מדי יום לכמה שעות ועוזרים”.

חוץ מזה, היא מספרת, מתבצעות פעילויות פנאי מרחוק. “עשינו למשל שיעור בישול עם השף אבי לוי. הוא בישל יחד עם אפרת, ילדה עם תסמונת דאון, במטבח של בית הגלגלים. צילמנו את זה בלייב לעמוד הפייסבוק שלנו וקבוצת בנות מדיור של פוירשטיין בישלו איתו. אחר כך הן קיבלו משלוח עם מה שאבי ואפרת בישלו אליהן לדירה. שי בן שושן, מנהל להקת שלווה, העביר שיעורי תיפוף דרך הזום. אנחנו עושים גם שיעורי ספורט והפגה באמצעות המפעילים הקבועים שלנו וגם הדרכות הורים”.

צמי”ד היא המחלקה בעיריית ירושלים שמטפלת בנושאי תרבות ופנאי למען אוכלוסיית האנשים עם מוגבלות בעיר. מדי שנה המחלקה מקיימת פסטיבל תרבות שבו ניתנת במה ליוצרים ואמנים עם מוגבלות, פסטיבל שהפך לשם דבר. בתקופת המשבר הנוכחית מתגייסת המחלקה גם לטובת נושאי רווחה ותמיכה בקהילה.

ראש עיריית ירושלים, משה ליאון, מספר כי הנחה את הדרג המקצועי בעירייה לתת בתקופה זו עדיפות בסיוע לקשישים ולמשפחות שיש להן ילד עם צרכים מיוחדים. “לגבי היוזמה של תושבי הר חומה, אני נפעם בכל פעם מחדש מגילויי העזרה ההדדית של תושבי העיר אחד לשני”, מתפעל ליאון.

יליד 1986. ממנצ'סטר באנגליה. על הרצף האוטיסטי. הבן השביעי מתוך 14 אחים לרב חרדי. נשוי לאישה גם עם מוגבלויות. משמש כעיתונאי במעריב ובאתר שווים. מתנדב בוועד של עמותת Keep Olim , ובמגן לקהילות.

כתבות אחרונות