נושאים קשורים

עקב המלחמה: מחסור של 500 מיטות במחלקות השיקום

כמות הפצועים במלחמה העלתה דרמטית את הצורך בטיפול שיקומי. מנהלי המרכזים הרפואיים מתריעים בדיון בכנסת: חייבים סיוע משמעותי בתקציב ובכוח אדם

“הגלים היו חזקים היום, אבל אנחנו יותר חזקים”

מאות ילדים עם ובלי מוגבלויות שפונו לאילת משתתפים בפעילות סאפ וגלשנים של עמותת "בית על הים". המטרה: לייצר שגרה ספורטיבית ולהחזיר להם את תחושת השליטה

יובל בת ה-11 חזרה מהשבי על כיסא גלגלים

52 יום אחרי שנחטפו באכזריות על ידי מחבלי חמאס לרצועת עזה, חזרו אמש בנות משפחת אנגל לביתן. גם קרובי משפחתה של נויה דן ז"ל, בת ה-13 על הרצף שנרצחה עם סבתה, חזרו לארץ

תמונת פצועי המלחמה: אלפי אנשים יזדקקו לשיקום פיזי ונפשי

מאות פניות חדשות להכרה כנכי צה"ל הגיעו לאגף השיקום במשרד הביטחון. אזרחים רבים איבדו גפיים והחלו בתהליך שיקום – ועוד מאות נפגעי חרדה ופוסט טראומטיים יזדקקו לטיפול וליוויהמלצר הוא רובוט, המפעיל – איש עם מוגבלות

ברוכים הבאים לקפה "אווטאר" ביפן, בו כל המלצרים הם רובוטים אותם מפעילים מרחוק אנשים עם מוגבלויות. ישראלית שביקרה במקום: "זה היה מקסים, והשירות היה נהדר"
ראשיבריאותמכתב למשרד הבריאות: "אפשר לדיירי מוסדות בריאות הנפש לצאת הביתה"

מכתב למשרד הבריאות: “אפשר לדיירי מוסדות בריאות הנפש לצאת הביתה”

המכתב נשלח על ידי ארגון בזכות בשם הורים לילדים באשפוז פסיכיאטרי ולדיירים במסגרות האגף לבריאות הנפש

בשבוע שעבר כתבנו כאן ב”שווים” על עוצר היציאות שעדיין נמשך במרכזים לבריאות הנפש, עוד מתחילת הסגר הקורונה. בעוד המשק מתחיל להיפתח בהדרגה, ואיתו מערכות החינוך, וגם המעונות וההוסטלים של משרד הרווחה, המאושפזים במוסדות הפסיכיאטריים אינם מורשים לצאת לחופשות בבתיהם, כפי שנהוג בשגרה.

בעקבות זאת פנו היום בארגון בזכות, המרכז לזכויות אדם של אנשים עם מוגבלויות, למשרד הבריאות בבקשה – אנא אפשרו יציאתם של דיירים ומטופלים במערך בריאות הנפש לחופשות בבתי משפחותיהם. הפנייה נעשתה בשמם של הורים למטופלים באשפוז פסיכיאטרי והורים לדיירים במסגרות הדיור השונות שבאחריות האגף לבריאות הנפש.

“החל מפרוץ משבר הקורונה הופסקו לחלוטין יציאות של דיירים ומאושפזים במערך בריאות הנפש לבתי משפחותיהם”, נפתח המכתב שהועבר על ידי בזכות למשרד הבריאות. “משמעות הדבר היא שאנשים המאושפזים בבתי חולים פסיכיאטריים, בהם ילדים ובני נוער ואנשים המאושפזים לתקופות ארוכות, לא יצאו את פתח בית החולים במשך כל התקופה ולא יצאו לחופשה בבתי משפחותיהם במשך קרוב לחודשיים.

“בשבוע האחרון התבשרנו על מתווה משרד הבריאות לשגרה החדשה”, ממשיך המכתב, “בין היתר, אושרה פתיחת חלק ממסגרות החינוך, חנויות, קניונים, עסקים שונים ועוד. בנוסף, בסוף אפריל יצר משרד הרווחה, בתיאום עם משרד הבריאות, נוהל המאפשר יציאת דיירים במסגרות הדיור של מינהל המוגבלויות לחופשות בבתי משפחותיהם. אלא שלמרות ההקלות השונות, אשר כולן כאמור נעשו באישור משרד הבריאות, משרד הבריאות נמנע מליצור הקלות מתאימות אשר יחולו על דיירים ומטופלים במסגרות של מערך בריאות הנפש.

“אין כל הצדקה כי דווקא במסגרות של מערך בריאות הנפש, הן מסגרות הדיור והן בתי החולים הפסיכיאטריים, ינהגו תחת ההנחיות הישנות וימנעו יציאת דיירים ומטופלים באופן מוחלט לחופשות בבתיהם. אנו דורשים שמשרד הבריאות ומערך בריאות הנפש יפעלו בדחיפות ליצירת נוהל אשר יאפשר יציאתם של דיירים ומטופלים במערך בריאות הנפש לחופשות בבתי משפחותיהם, תוך שמירה על כללים הדוקים לצורך שמירה על בריאותם של כלל המטופלים והדיירים”.

יעקב ליצמן, שר הבריאות (צילום: REUVEN FRIZI, ויקיפדיה)

עו”ד ורד בר מבזכות המטפלת בנושא מול משרד הבריאות, אמרה ל”שווים”: “כיום, כשמדובר על חזרה לשגרה בצל הקורונה, ומסגרות רבות, חנויות וקניונים מתחילים להיפתח, מצופה ממשרד הבריאות ומהאגף לבריאות הנפש שיכינו מתווה שיאפשר יציאת דיירים ומטופלים במערך בריאות הנפש לחופשות. ליציאות לחופשה חשיבות רבה עבורם, כחלק משגרת חייהם וכחלק משיקומם”.

לדברי עו”ד בר, בין המטופלים והדיירים ישנם ילדים ובני נוער, שעבורם הניתוק מבית המשפחה קשה ביותר. “בנוסף”, היא ממשיכה, “ישנם מטופלים המאושפזים בבתי החולים הפסיכיאטריים לתקופות ארוכות, אשר למעלה מחודשיים לא יצאו את פתח בית החולים. הפסקת היציאות לחופשה פגעה קשות בחלק מהמטופלים, וכעת הגיע הזמן לאפשר חופשות אלה”.

ממשרד הבריאות לא התקבלה עדיין תגובה.

יליד 1991. נשוי פלוס אחד. נולד עם שיתוק מוחין קל. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים" מגיש תוכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט".

כתבות אחרונות