נושאים קשורים

בג”ץ יכריע: האם תוקפא רפורמת מכשירי השיקום?

ארגוני הזכויות למען אנשים עם מוגבלות עתרו לביהמ"ש בבקשה לצו ביניים להפסקת החקיקה שתעביר את הסמכות על המכשירים ממשרד הבריאות לקופות החולים

נחתם צו הרחבה: כל העובדים הסוציאליים ייהנו מעליית שכר

שר העבודה יואב בן צור הרחיב את ההסכם הקיבוצי שנחתם בין הממשלה להסתדרות לטובת העו"סים. רשימת ההטבות – בכתבה

6 דברים שאנשים עם מוגבלות שכלית צריכים לדעת על הבחירות

מחר בבוקר ייפתחו הקלפיות בבחירות המוניציפליות. עמותת אקים פרסמה מדריך ייעודי שמונגש לאנשים עם מוגבלויות קוגניטיביות, עם כל מה שחשוב כדי לממש את זכות ההצבעה

לראשונה בהיסטוריה: פרס זהה לספורטאים בכסאות גלגלים

הזוכים במרתון לונדון צפויים לקבל את אותם פרסים כמו אלה שאינם עם מוגבלויות. "הלוואי שמרוצים וגופי ספורט אחרים ישימו לב וילכו בעקבותיהם"חדש בבחירות: מאתרים קלפי נגישה וקרובה בלחיצת כפתור

מאחורי המיזם עומדים נגישות ישראל, משרד הפנים, הטכניון, אוניברסיטת אריאל וחברת A2Z. נשיא העמותה יובל וגנר לציבור הנכים: "צאו להצביע, זה פשוט מתמיד"
ראשיחדשותאהבה בשחקים: הטייס שאימץ ילד עם תסמונת נדירה

אהבה בשחקים: הטייס שאימץ ילד עם תסמונת נדירה

ש', טייס משדה תימן, צפה במקרה בסרטון של יאיר אנג'ל בן ה-3 והתאהב. עכשיו היעד זה לשכנע אותו לטוס איתו

יאיר (יושב במטוס) וש’ (בכובע מצחיה שחור) בביקור בשדה תימן

יאיר אנג’ל, ילד משדרות, הוא אחד מעשרים ילדים בלבד בכל העולם שלוקים בתסמונת הגנטית הנדירה cdk13.

מעט מאוד ידוע על התסמונת, שהתגלתה רק לפני ארבע שנים, אך לפי הרופאים בבית החולים שניידר, שם יאיר אובחן ומטופל, מדובר בלקות עם השלכות רבות ודרמטיות. בין השאר היא מאופיינת בעיכוב התפתחותי, לקות שכלית, תווי פנים ייחודיים, בעיות בלב ומתח שרירים נמוך.

בגיל שלוש, יאיר עדיין לא מדבר, סובל מעיכוב התפתחותי משמעותי ונעזר בהליכון כדי ללכת. ”אנחנו מבינים אותו כל הזמן, למרות שהוא לא מדבר”, אומרת אימו עירית. “למזלנו, הוא הולך למעון שיקומי עלה נגב נחלת ערן, וזו זכות ענקית להיות שם. אנשים מדהימים וקשובים עם לב ענק. אין לי מילים לתאר את ההערכה שיש לי אליהם”.

לפני כמה שבועות עלה לדף הפייסבוק של עלה נגב סרטון שבו נראה יאיר כשהוא נאבק ללכת באמצעות ההליכון שלו. בסרטון צפו גולשים רבים, ובהם גם ש’, איש משרד הביטחון וטייס, נשוי פלוס 3, שראה – והתאהב.

”בדיוק ירדתי מאחת הטיסות שלי בשדה תימן”, מספר ש’ ל”שווים”. “הלכתי לנוח בחדר ופתחתי את הפייסבוק, ופתאום יאיר ‘קפץ’ עליי ושבה את ליבי. הסתכלתי רק עליו, איך הוא הולך עם ההליכון, וחשבתי איך אפשר לשפר את המצב שלו? אחרי זה התעמקתי יותר בכתבה. סתם, למען האמת לא חיכיתי שנייה ויצרתי קשר עם העמותה, ואמרתי להם שאני רוצה להתנדב ולקחת את יאיר לטיסה אצלנו”.

ש’ ויאיר על מסלול ההמראה

”הוא ראה את הסרטון של יאיר ואמר שהוא נכנס לו ללב”, מספרת האם עירית. “מהרגע שהגענו לשדה תימן, יאיר היה כל הזמן על הידיים של ש’. זו זכות אדירה להכיר אדם כזה עם לב כל כך ענק. אני נמסה ממנו. התרגשתי בטירוף, זו מחווה לא מובנת מאליו והיא השאירה ליאיר שלנו טעם טוב בפה”.

במהלך הביקור במנחת ש’ הראה ליאיר את המטוסים הקלים, הושיב אותו בתאי הטייס, אבל לטוס ממש יאיר לא רצה. הוא פחד. “החוויה הייתה מהנה מאוד”, מספר ש’. “הוא התלהב מהמטוסים, הוא יכול היה לבחור לטוס על איזה מטוס שהוא רוצה, אבל הוא קצת חשש. בהחלטה משותפת עם הוריו החלטנו שנעשה את זה לאט, נעזור לו לצבור ביטחון, ובסוף הוא יטוס איתי, אני בטוח בזה”. 

גם עירית עדיין לא הרימה ידיים. “החוויה הייתה מדהימה, יאיר שלנו קצת חשש לטוס וזה בסדר”, היא אומרת, “אך אנחנו לא דואגים, ובסוף יהיה לנו טייס קטן בבית”.

לדבריה, הקשר עם ש’ כבר נמשך על בסיס יומיומי. “אנחנו מתכננים מפגש אצלנו בבית, וגם לעשות ביחד הרבה פרויקטים, כאשר היעד הסופי הוא שיאיר יעלה לטיסה וייהנה”.

https://www.facebook.com/130578743736044/posts/2855351814592043/

ש’ סיכם: ”משישי הקרוב אני מגיע לבית של יאיר. אני אהיה איתו לפחות שעתיים-שלוש כל שבוע ואעבוד איתו על משחק, מוטוריקה עדינה ועוד. כמו כן הובטח לי שאקבל את הגן של יאיר, וכל יום שישי אוכל להגיע ולהיות עם הילדים והחברים שלו כמה שרק אפשר. אני אוהב להיות פעיל ולבצע מיזמים ועזרה לזולת.

“יאיר מההתחלה תיקשר איתי, לא במילים אלא בחיבוק ובנשיקה”, הוא ממשיך, “והוא שבה אותי לגמרי. מעכשיו אני שלו. הוא כבר חלק מהחיים שלי. אני בקשר יומיומי עם ההורים, ששולחים לי תמונות וסרטונים. לפני שאני עולה לאוויר לאיזו משימה אני רואה את החיוך המתוק הזה של יאיר, וזה מחזק אותי מאוד. מה צריך יותר מזה?”

יליד 1991. נשוי פלוס אחד. נולד עם שיתוק מוחין קל. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים" מגיש תוכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט".

כתבות אחרונות