fbpx

הדייר הנעול שנפל מהחלון: משרד הרווחה יקים ועדת בדיקה

המקרה שאירע במעון "נווה האירוס" לאנשים עם מוגבלות שכלית נחשף ב"שווים". הדייר נפצע בראשו

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
“נפעל בהתאם למסקנות הוועדה”. שר הרווחה איציק שמולי

בעקבות הפרסום ב”שווים” על דייר ב”נווה האירוס” בנס ציונה שנפל מהחלון ונפצע בראשו לאחר שלא הצליח לצאת מחדר נעול במעון, הודיע משרד הרווחה כי בכוונתו להקים ועדת בדיקה שתבחן את האירוע.

“משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים מנוע מלהעביר מידע אודות האירוע, אשר מתקיימת בגינו חקירה משטרתית”, מסרה דוברות המשרד. “אנו רואים בחומרה כל מקרה של פגיעה בדיירים, ובכוונתנו להקים ועדת בדיקה לבירור נסיבות המקרה ולפעול לפי מסקנותיה”.

לפני כמה שבועות שהה הדייר עם עוד דיירים בחדר במעון, שבו מתגוררים אנשים עם מוגבלות שכלית-התפתחותית, שם אכלו ביחד ארוחת בוקר. לדברי אחיו, ששוחח עם “שווים”, דלת החדר הייתה נעולה, כפי שלטענתו קורה פעמים רבות ב”נווה האירוס”. באיזשהו שלב הוא ניסה לצאת מהחדר, אבל לא הצליח. הוא טיפס על שולחן, הגיע לחלון שממוקם מעל הדלת, ואז נפל למטה. כל הזמן הזה, טוען האח, לא היה איש צוות במקום שפיקח על הנעשה.

הנפילה מהגובה הייתה קשה. כתוצאה ממנה סבל יוסי מדימום מוחי, פונה לטיפול נמרץ, ולמעשה עד עכשיו הוא שוהה בבית החולים. בינתיים, פנה האח למשטרת רחובות והגיש תלונה נגד “נווה האירוס” על התעללות.

“זה היה אחרי ארוחת הבוקר שלהם”, משחזר האח את האירועים. “בסביבות שמונה בבוקר קיבלתי טלפון מבהיל מהמוסד שאחי נפל. הם לא סיפרו לי דבר והסתירו ממני איך הוא נפל ומה קרה בדיוק. האחראית של המחלקה התקשרה אליי, אמרה לי שהוא נפל ושהם מעבירים אותו לבית החולים. המשכתי בטלפונים לאנשים במוסד ובמרפאה להבין מה קרה, לשאוב אינפורמציה. רק בהמשך היום הבנתי”.

הדייר בבית החולים. “לא מוכנים להחזיר אותו למעון הזה”

הדייר, בן 56, מטופל במעון כבר 10 שנים, ובמהלכן – לפי טענת אחיו – היה נעול פעמים רבות “בביתן הידוע לשמצה”, ללא כל סיבה. “היו נועלים אותו הרבה, וכשאני דרשתי תשובות לכך, לא קיבלתי. אני לא מתכוון להחזיר אותו למעון בנס ציונה.

“כשביקשתי לראות את סרטון האבטחה”, ממשיך האח, “נתנו לי לראות רק חצי דקה ממנו. בסרטון רואים שאחי היה עם עוד מספר חוסים בחדר נעול ללא השגחה. הוא רצה לצאת מהחדר, וכשראה שהוא לא יכול לעשות את זה, הוא עלה על שולחן בצמוד לחלון וקפץ מהחלון. כתוצאה מכך הוא נפגע בראשו ואושפז”.

איזו סיבה יש לנעול את אחי? הוא שואל, “התשובות שלהם לא מספקות אותי. הם טוענים שהאחות הלכה להביא משהו לשתות, אז בשביל מה צריך לנעול את החדר שלו ושל שותפיו? מדוע המוסד מסתיר את הסרטון המלא? שיראו לי מה קרה לפני הנפילה. התעקשתי על זה, אבל הם מסרבים לתת לי לראות אותו, כי לטענתם רואים שם חוסה אחר יוצא מהמקלחת עירום כביום היוולדו, והם לא רוצים לפגוע בו. זו טענה מגוחכת, הרי אפשר לטשטש היום מה שרוצים”.

לטענתו, גם הפינוי לבית החולים לא התבצע בזמן, והוא הגיע לשם כעבור שעה וחצי מהנפילה. “אף אחד לא הזמין אמבולנס. פשוט הושיבו אותו על כיסא גלגלים ולקחו אותו באוטו שלהם לבית החולים. זו רשלנות לשמה. הרופאים אומרים שבגלל הזעזוע מוח שעבר והדימום המוחי, הם לא יודעים מה יהיה המצב שלו בהמשך. הוא ביצע כמה בדיקות CT, ואנחנו מחכים לראות מה יהיה איתו”.

לדברי עו”ד נועם שיפמן, המייצג את האח, “אין ספק שמדובר ברשלנות פושעת. אנחנו לא יודעים כמה זמן הם היו נעולים בחדר ומה הסיבה לכך. אם היו רוצים שנראה כמה זמן זה נמשך, הם היו מעבירים לאח את הסרטון ולא נותנים לו לראות חצי דקה אלא עשר דקות. אם המטפלת בדיוק יצאה לדקה, כפי שהם טוענים, מה הבעיה לראות עשר דקות מהסרטון ולבדוק כמה זמן הם נשארים לבד, עד הקטע שהוא קופץ מהחלון. העובדה שהראו לו רק חצי דקה מעוררת תמיהה וחשד להסתרה”.

עו”ד שיפמן הוסיף כי חשוב מאוד שהמשטרה תמצה את החקירה עד סופה. “מדובר בחשד לעבירה פלילית. לפי מה שסיפר האח, החוסה היה במשך שנים ארוכות במוסד, וזה לא אירוע ראשון שבו הוא לא מקבל את הטיפול הראוי. משרד העבודה והרווחה כשל כאן בטיפול בחוסה”.

“אני יודעת שנועלים אנשים במסגרות כאלה כעניין שבשגרה”, סיפרה עו”ד נעמה לרנר מארגון “בזכות”, שמסייעת לאח. “על הנעילה הזאת מישהו צריך לשלם. לא יכול להיות שימשיכו עם זה. הם נועלים שם על בסיס יומיומי, אני מתריעה על כך 3-4 שנים לפחות, וגם משרד הרווחה מודע לכך. המקום הזה לא ראוי למגורי אדם, ולמרות זאת משרד הרווחה ממשיך לשלוח לשם אנשים”.

לדבריה, אף אחד לא יכול להגביל את התנועה של חוסה כל עוד הוא לא מסוכן, וגם זה בתנאים מסוימים. “אי אפשר לנעול אנשים כחלק משגרת חיים”, היא אומרת, “המטפלת יצאה, נעלה אותם והלכה לדרכה. מישהו צריך לתת את הדין ולשבת בבית כלא, זו עבירה על החוק”.

דוד אליהו, מנהל מעון “נווה האירוס”, הכחיש את הטענות בנוגע לנעילה. “הדברים לא נכונים”, הוא אמר ל”שווים”, הכל מצולם ומתועד. נעילות חוסים? זה דבר שלא קיים במהלך שלוש השנים האחרונות. אנשים ממציאים המצאות. גם אני יכול לגשת ולהגיש תלונה במשטרה. המקום מצולם, רואים איך היה ומה קרה, והכל נמצא אצל המשטרה. נמאס לי מהשקרים שיוצאים על המעון. המטרה שלנו להיות הכי טובים שניתן ולשפר כל הזמן”.

בלי ידיות מבפנים. צילום של דלת מתוך חדר ב”נווה האירוס”

יש לציין כי ל”שווים” הגיעה תמונה שצולמה מתוך חדר ב”נווה האירוס”. בתמונה ניתן לראות שבדלת מבפנים אין ידיות, והמשמעות היא שכאשר היא סגורה, אי אפשר לפתוח אותה מבפנים.

ממשטרת ישראל נמסר שהם חוקרים את האירוע, ובקרוב, כאשר מצבו של הדייר ישתפר, תיגבה ממנו עדות על ידי עובדים סוציאליים

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בואו להיות חלק מקהילה של אנשים כמוכם

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של “שווים”

קראו עוד בשווים

אביחי חיים

בן 28, נשוי. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים", מגיש תכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט". נולד עם שיתוק מוחין קל.

גלילה לראש העמוד

בואו להיות חלק מהקהילה שלנו

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של ״שווים״