נושאים קשורים

הופכים קושי לפתרון: אלו המוצרים שניצחו בתחרות ההאקאוטיזם

עשרה סטרט-אפים חדשים בתחום הטכנולוגיה לאוטיזם התחרו על המקום הראשון באירוע שיא טכנולוגי מיוחד במינו: "זכות והזדמנות חד-פעמית"

התנגדות להטלת אגרה של 700 שקל על ביקור במיון פסיכיאטרי

מאחורי המהלך עומדים משרדי הבריאות והאוצר. ממלא מקום יו"ר ועדת הבריאות:  "אין מקום לאגרה כזו. לחייב את קופות החולים להקים מוקדי טיפול בקהילה"

למה לא הלכתי להצביע בבחירות לרשויות המקומיות

אתמול לא הלכתי להצביע. אם מישהו במשרד הפנים חושב שפתקי ההצבעה מונגשים – כדאי לו לחשוב שוב | טור מאת לקוית ראייה

בג”ץ יכריע: האם תוקפא רפורמת מכשירי השיקום?

ארגוני הזכויות למען אנשים עם מוגבלות עתרו לביהמ"ש בבקשה לצו ביניים להפסקת החקיקה שתעביר את הסמכות על המכשירים ממשרד הבריאות לקופות החוליםנחתם צו הרחבה: כל העובדים הסוציאליים ייהנו מעליית שכר

שר העבודה יואב בן צור הרחיב את ההסכם הקיבוצי שנחתם בין הממשלה להסתדרות לטובת העו"סים. רשימת ההטבות – בכתבה
ראשיחדשותשופטת: "לא נעיין בתיק הפסיכולוגי המלא של התובעת"

שופטת: “לא נעיין בתיק הפסיכולוגי המלא של התובעת”

חברת הביטוח ביקשה לעיין במלוא התיק של אישה שתבעה על רקע נפשי, בית המשפט סירב

האם במסגרת הליך משפטי ניתן לחשוף את התיק הפסיכולוגי המלא של אדם הנמצא בטיפול? בדיוק בנושא הזה דן בשבוע שעבר בית משפט השלום בירושלים.

התיק המדובר עוסק בתביעה שהגישה אישה שעברה תאונת דרכים לפני שנים רבות נגד חברת הביטוח שבה הייתה מבוטחת. האישה מבקשת שחברת הביטוח תפצה אותה בגין נכות נפשית שנגרמה לה כתוצאה מהתאונה. במסגרת ההליך ביקשה חברת הביטוח להעביר לעיונה ולעיון המומחית הפסיכיאטרית מטעם בית המשפט את מלוא תיק הפסיכולוגית אשר מטפלת בתובעת במשך מספר שנים.

הפסיכולוגית המטפלת הבהירה כי החומרים אשר עולים בטיפול הפסיכולוגי הם רגישים ופרטיים ביותר. לדבריה, לאורך כל שנות הטיפול נבנה אמון באופן הדרגתי, ובהתאם בחרה התובעת לשתף ולחשוף עוד ועוד רבדים מעולמה הפנימי. “המחשבה על כך שאדם שלישי, אשר לא נבחר לכך, ולא ניתן היה לשער שייחשף לחומרים אלו, יקרא את כל הליך הטיפול, הינה קשה מאוד עד בלתי נתפסת, ועלולה לייצר שבר ונזק של ממש”, כתבה הפסיכולוגית בחוות דעת שהגישה.

בנוסף, טענה הפסיכולוגית לבעיה אתית קשה, הנעוצה בכך שבמהלך שלוש השנים הראשונות לטיפול הוא התקיים במתכונת של טיפול זוגי, כך שגם בהמשך הטיפול האינדיבידואלי התכנים התבססו לא פעם על חומרים הקשורים לטיפול הזוגי. לדבריה, חשיפתם היא הפרת סודיות גם כלפי צד ג’, כלומר כלפי בן זוגה לשעבר של התובעת. לכן, ביקשה הפסיכולוגית לאשר לה להגיש את סיכום התיק הפסיכולוגי בלבד.

לאחר שהתובעת הציגה בבדיקתה אצל המומחית הפסיכיאטרית מטעם בית המשפט את רגישות החומר המצוי בתיק, אישרה המומחית כי אף שהעדיפות היא תמיד לתיק המלא, מבחינתה אפשרי להסתפק בסיכום התיק הפסיכולוגי.

גם צד ג’ עשוי להיפגע. טיפול זוגי

השופטת מיכל שרביט קיבלה את העמדה הזו. “אני מוצאת כי הגם שעניין לנו בהעלאת טענה על ידי התובעת לחסיון פסיכולוג-מטופל ולפגיעה בפרטיות – שם נקודת האיזון נוטה לכיוון חשיפת האמת – הרי שבשים לב לעמדת המומחית מטעם בית המשפט כי לשם קביעת נכות רפואית ניתן להסתפק בסיכום תיק הפסיכולוגית, ונוכח החשש שהעלתה הפסיכולוגית כי חשיפת מלוא התיק עלולה לגרום לתובעת שבר ונזק של ממש, הרי ש’מקבילית הכוחות’ מטה את הכף לעבר דחיית הבקשה להעברת מלוא תיק הפסיכולוגית”, כתבה השופטת.

“העברת סיכום התיק יהא בה גם כדי להבטיח לבל ייפגעו זכויותיו של צד ג’ לפרטיות. עוד אעיר כי בשלב זה של קביעת הנכות הרפואית על ידי המומחית הפסיכיאטרית, נוכח עמדתה כי ניתן להסתפק בסיכום התיק הפסיכולוגי, ובשים לב להיקפו הכולל שנות טיפול רבות, לא מצאתי כי עיון בית המשפט במלוא התיק הפסיכולוגי יהא בו כדי להועיל”.

לסיכום, דחתה השופטת את בקשת חברת הביטוח והורתה לתובעת להעביר למומחית הפסיכיאטרית את סיכום התיק הפסיכולוגי בלבד.

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות