נושאים קשורים

מתי ניתן לשנות את שעת ההסעה של ילד מבית הספר

אתם שואלים על זכויות של אנשים עם מוגבלות, והמומחים של עמותת "קשר" עונים. והפעם: האם אפשר לבקש מהרשות המקומית להקדים את ההסעה לילד הביתה

מחקר: הקורונה פגעה נפשית בנערים יותר מאשר בנערות

מהמחקר, שנערך ביפן, עולה כי המגיפה גרמה לעלייה משמעותית בסימני דיכאון בקרב מתבגרים בני 16, בעוד שמתבגרות לא חוו עלייה יוצאת דופן. מובילת המחקר: "יש לעודד בנים לפנות לעזרה בנושאי בריאות הנפש"

מהשיקום להייטק: “קורסים כאלה הם מקפצה לפצועי מלחמה”

200 חיילים ואזרחים השתתפו באירוע השקה לתוכנית ייחודית המציעה למשתקמים מהמלחמה הכשרות בהייטק במחיר סמלי. מנדי שמואל שנפצע בנובה: "זה גורם לי לחייך ולהרגיש שאני לא מתבזבז"

חפשו את זה: גוגל משיקה 8 תכונות נגישות חדשות

לרגל יום המודעות הבינלאומי, ענקית החיפוש הופכת את המוצרים והשירותים שלה לנגישים יותר – למען אנשים עם מוגבלויות. בין השאר הושקו עדכונים בגוגל מפול וב-Lookout
הסתדרות 480-100

ספיד דייטינג בפארק: ענת ושלמה הכירו במפגש של “מיוחדים”

זה לא פשוט למצוא זוגיות וחברות בתור אדם עם מוגבלות. עם זאת, אתר ההיכרויות שהוקם לפני כשנה מצליח להפגיש לא מעט זוגות מאושרים. זה מה שקורה בשטח
ראשיחדשותהמשלבות יוכלו להגיע לבתי הילדים, אבל יש כוכבית ענקית

המשלבות יוכלו להגיע לבתי הילדים, אבל יש כוכבית ענקית

משרד החינוך הודיע כי התקבלה דרישת ההורים המשלבים. עם זאת, בשלטון המקומי דורשים שיהיה אדם בוגר בבית

אחרי משא ומתן בין משרד החינוך, מרכז השלטון המקומי ונציגי ההורים המשלבים, הוחלט לקבל את עמדת ההורים, שלפיה המשלבות של הילדים יוכלו להגיע לבתי התלמידים בזמן “שגרת הקורונה” – כך הודיעה לפני שעה קלה ראש האגף לחינוך מיוחד במשרד החינוך, רחלי אברמזון, בדיון מיוחד בוועדת החינוך של הכנסת.

יחד עם זאת, הדגישה אברמזון כי יש עדיין מחלוקת משמעותית בין הצדדים באשר לבקשת ההורים כי המשלבת תוכל להגיע לבית הילד גם אם אין נוכחות של אדם בוגר בבית. כאשר נשאלה האם זה רלוונטי גם לתלמידים הבוגרים יותר, היא אמרה ש”ניאלץ לחשוב על זה”.

“אנחנו חלוקים עם ההורים בנושא הזה”, הודתה אברמזון. “הנושא שנוי במחלוקת בין מרכז השלטון המקומי ומשרד החינוך אל מול ההורים, שמבקשים שלא תהיה חובת נוכחות גורפת של אדם מבוגר בבית בזמן שהמשלבת נמצאת שם”. המשמעות היא שהורים לילדים משולבים לא יוכלו ללכת לעבודה במשך שלושה ימים מדי שבוע (מכיתות ה’ ומעלה), שבהם הילדים לומדים מהבית.

בנוסף, אמרה אברמזון כי בימים שבהם הכיתה של הילד לומדת מרחוק, הוא יוכל להגיע עם המשלבת שלו לבית הספר שלו וללמוד מרחוק עם הכיתה בסיוע המשלבת.

לדברי אברמזון, המשא ומתן  בנושא הוא יוזמה של נציבות שוויון לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים, שאליה הצטרפו נציגי ההורים לילדים משולבים, משרד החינוך ומרכז השלטון המקומי.

שר החינוך יואב גלנט

“בימים אלה אנחנו מגבשים את המסמך הסופי יחד עם מיכל מנקס, סמנכ”לית החינוך בשלטון המקומי”, אמרה אברמזון.

מיכל מנקס, סמנכ”לית החינוך בשלטון המקומי, הבהירה שנושא הגעת המשלבות לבתים ללא נוכחות אדם בוגר, הוא קו אדום מבחינתה. “זה הגבול שאנחנו שמים”, אמרה מנקס. “אני לא רוצה לזרוע תקוות שווא. סייעות יגיעו לבתים, אבל לא בלי נוכחות של אדם בוגר בבית. זה הקו האדום. אנחנו לא רוצים להוזיל את עבודת הסייעת. אני מבינה את המצוקה של ההורים, אבל המטרה המרכזית היא לסייע לילד”.

אברמי טורם, נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, בירך את השותפים למהלך “על מציאת פתרון אשר יאפשר המשך עבודת הסייעות גם בעת לימודים מרחוק”. לדבריו, “הסייעות המשלבות הן אלו שלא אחת מייצרות את ההנגשה והגשר המאפשר את הצלחת התלמיד עם המוגבלות בלימודים. עם המעבר ללימודים מרחוק היה צורך קריטי ליצור התאמות גם לעבודת המשלבות, כך שיוכלו להמשיך לסייע לתלמידים ולמנוע יצירת פערים בין ילדים ללא מוגבלות לילדים עם מוגבלות. מערכת החינוך היא התשתית והיסוד להשתלבות לאורך כל החיים, ועל כן חשוב מאוד, בוודאי בעת משבר, לתת את מלוא המענים וההתאמות שיאפשרו השתלבות למידה שוויונית”.

עוד בנושא:

“יש גבול לאמירות המבזות על הבתים שלנו”

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות