fbpx

"לא משאירים אף אדם עם מוגבלות מאחור". האמנם?

מחר (ד') יתקיים כנס של נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות בנושא דו"ח התיעדוף שטילטל את הקהילה

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
מתכוננים לכנס בנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות

היום הבינלאומי לזכויות אנשים עם מוגבלויות מאחורינו, אבל השבוע וגם בשבוע הבא עדיין מתקיימות פעילויות חשובות סביב הנושא. כך למשל, ביום רביעי הקרוב, ה-9.12, תקיים נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות כנס בהשתתפות פעילים, גורמי ממשל, הנציב אברמי טורם, וגם שר המשפטים אבי ניסנקורן, בעצמו אב לבן עם מוגבלות. זה המושב השלישי של הכנס שהחל בשבוע שעבר. להרשמה לכנס >>> https://www.kenes-netzivut.co.il/

הכנס השנה מתמקד ב"יום שאחרי התיעדוף", ומתייחס לדוח שהוציאה ועדה ציבורית שמונתה על ידי משרד הבריאות, שקבע כי במקרה שבו מערכת הבריאות תהיה במצב של אי ספיקה, למשל אם הקורונה תצא מכלל שליטה, יקבלו אנשים עם מוגבלויות טיפול מציל חיים בעדיפות נמוכה. זאת, עקב הכללת המצב התפקודי של אדם ברשימת הקריטריונים שלפיהם נקבע התיעדוף (למשל, התניידות בכיסא גלגלים, יכולת טיפול עצמאי וכו').

לאורך כל תקופת הקורונה פעלה נציבות שוויון לשנות את ההמלצות בדוח הוועדה. הנציבות טענה, בין השאר, כי המלצות הוועדה נכתבו מבלי לשתף כלל אנשים עם מוגבלויות, ארגונים, נציבות או מומחים מהתחום, כפי שנדרש.

"הכותרת של הפעילות הבינלאומית ליישום אמנת האו"ם היא 'אין להשאיר אף אחד מאחור'", אמר הנציב אברמי טורם לקראת הכנס. "אך זו, יש לומר בצורה ברורה, לא הייתה החוויה של אנשים עם מוגבלות בתחילת משבר הקורונה. כבר בימים הראשונים לתחילת המשבר קיבלנו גל של פניות ציבור בכל התחומים והבנו שצריך לפעול מול המשרדים השונים על מנת שבכל המדיניות שתיקבע ובכל חקיקת החירום אנשים עם מוגבלות יילקחו בחשבון.

גם הנציב עושה חזרות לכנס. אברמי טורם

"האירוע ששיקף את משבר הקורונה בצורה הבולטת ביותר", המשיך הנציב, "הוא פרסום דו"ח תיעדוף חולי קורונה קשים במצב של מחסור. קשה להסביר את התדהמה שאחזה בי כאשר ראיתי לראשונה את הדו"ח הזה. המסמך הראשוני התייחס לכל סוגי ההפליות האסורות בחוק, פרט לאיסור על הפליית אדם עם מוגבלות. יותר מזה, המסמך קבע שהמידה של תפקודו העצמאי של האדם תהווה קריטריון לקבלת החלטה האם יחובר למכונת הנשמה או לא".

טורם, כך הוא מספר, מיד החל להריץ במוחו את כל האנשים הנכים שפגש לאורך חייו, "חלקם מרותקים למיטה, סיעודיים שנעזרים במטפל אישי לכל פעולה, אנשים עם קשת של מוגבלויות – אשר בוודאי אינן מגדירות את מי שהם: אנשים שחיים חיים מלאים ועשירים, אנשים עובדים, יוצרים, מתנדבים, פעילים חברתית ובעלי משפחות. פעלנו אל מול המלצות הדו"ח בדרכים שונות, חלק מן ההמלצות תוקנו, אך הקריטריון התפקודי נשאר גם לאחר תיקונו. מה שחמור לא פחות זה שמעולם לא נקבע שהיו כשלים בתהליך כתיבתו וביחסו הסטיגמתי לאנשים עם מוגבלות".

*****************************************************
זקוקים למשלבת, מרפאה בעיסוק, קלינאית תקשורת, פסיכולוג ילדים? מאות נותני שירותים מחכים לכם בפורום "המקצוענים" של שווים

(המאגר הושק לאחרונה, ועם הזמן יילך ויגדל היצע המטפלים)
*****************************************************

פרויקט מסקרן נוסף של הנציבות שייערך ב-15.12 בשעה 20:00 הוא "שוויון בסלון", על משקל  מיזם "זיכרון בסלון", להבדיל כמובן. במסגרת המיזם החדש מעבירים אנשים עם מוגבלות את סיפוריהם למי שחפץ בכך, והכל במתכונת זום. השנה יפעל הפרויקט בכ-100 "סלונים", ובהם ה"סלון" של טורם, שיארח את אודליה פיטוסי, אשר רק בימים האחרונים נבחרה להיות נציגת ישראל בוועדת המומחים של האו"ם לנושא אנשים עם מוגבלויות. פיטוסי הייתה בעבר יו"ר הוועדה המייעצת של הנציבות. השידור בזום ילווה בתמלול ותרגום לשפת סימנים. לדף הרשמה הקליקו >>> https://forms.gle/iJmfSr9eXpQY7RYx8

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בואו להיות חלק מקהילה של אנשים כמוכם

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של "שווים"

קראו עוד בשווים

אביחי חיים

אביחי חיים

בן 28, נשוי. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים", מגיש תכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט". נולד עם שיתוק מוחין קל.

גלילה לראש העמוד

בואו להיות חלק מהקהילה שלנו

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של ״שווים״