fbpx

קורונה בבית בקהילה של אקים: "דייר שהיה חשש שנדבק לא היה בבידוד"

קרובה של דייר אחר: "עוד דיירת נדבקה, זה מחדל". אקים: "מדובר בדייר מאתגר, שיצא מהחדר המבודד ללא רשות"

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

טענות להתנהלות רשלנית מצד צוות בית בקהילה "עיר שמש" בתל אביב: לפי קרובת משפחה של אחד הדיירים במקום, דייר שנשלח לבדיקת קורונה בשל חשש שנדבק בנגיף, לא הופרד משאר הדיירים, והתוצאה היא שלפחות דיירת אחת נוספת נדבקה. אשת צוות העובדת במקום אישרה את מרבית דבריה.

בית בקהילה "עיר שמש", המופעל על ידי אקים, משמש כמקום מגורים לאנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית. גם משה (שם בדוי), אדם כבן 60 עם מוגבלות שכלית התפתחותית, מתגורר במעון. אתי (שם בדוי), קרובת משפחתו של משה, באה לבקרו בשבוע שעבר במקום וגילתה לתדהמתה כי דייר שנחשד כחולה ונשלח לבדיקת קורונה ממשיך להסתובב ליד חבריו ללא הפרעה. "בדיעבד התברר שהוא חולה", אומרת אתי ל"שווים". "אבל בשלב ההוא הוא כבר היה אחרי בדיקת קורונה וחיכה לתוצאות. עד כמה שזה נשמע מופרך, כשאני הגעתי לבקר ראיתי אותו יושב עם דיירים אחרים בלי בידוד ובלי כלום".

לדבריה, מדובר בשערורייה. "זה מחדל, ומישהו צריך לתת על זה את הדין", היא אומרת. "לא הגיוני שהאנשים הכי יקרים לנו יימצאו בסכנה בגלל טעויות שעלולות להוביל לפגיעה בחיי אדם". 

אתי מספרת כי אותו דייר שנדבק דיווח לצוות על כאב גרון לאורך כשבוע. לטענתה, בבית הוחלט לשלוח אותו לבדיקת קורונה, אולם אף אחד לא הקפיד על בידודו, כפי שדורשות הנחיות משרד הבריאות. לפי ההנחיות, אנשים שקיבלו הפניה לבדיקת קורונה צריכים לשהות בבידוד מרגע קבלת ההפניה, ולפחות עד שהם מקבלים את תוצאות הבדיקה.

בית בקהילה "עיר שמש" של אקים בתל אביב

"הוא אפילו הלך כהרגלו למרכז עבודה שיקומי באחיקם ברמת החייל והסתובב בין עשרות אנשים במפעל ללא מפריע", אומרת אתי. "כנראה שאף אחד במרכז התעסוקה לא חשב ש-13 אנשים צריכים להתחלק לקפסולות כדי למנוע ניסיונות הדבקה. מה שמטריד הוא שמנהלים ידעו ולא דיווחו. אפילו המדריך של אותו חולה בבית לא ידע דבר על כך ואיפשר לו ולחבריו להיות יחד באותו חדר. יש כאן מחדל. הם הכניסו אותו לבידוד רק אחרי שהפך למאומת באופן רשמי ונהגו בניגוד להנחיות. בינתיים נדבקה עוד דיירת".

אשת צוות ב"עיר שמש" שאיתה שוחחה אתי אישרה את טענותיה המרכזיות, ואף אמרה ש"פינו שני חולי קורונה נוספים, ויש חשש להתפרצות". באקים לא מתייחסים לחשש להתפרצות במוסד המדובר, ובאתר משרד הבריאות לא מדווח כלל על חולי קורונה מאומתים במקום.

*****************************************************
זקוקים למשלבת, מרפאה בעיסוק, קלינאית תקשורת, פסיכולוג ילדים? מאות נותני שירותים מחכים לכם בפורום "המקצוענים" של שווים

(המאגר הושק לאחרונה, ועם הזמן יילך ויגדל היצע המטפלים)
*****************************************************

מאקים ישראל נמסר בתגובה: "המדובר בבית בקהילה יפהפה בצפון תל אביב, שזה עתה סיימנו לשפץ שיפוץ יסודי, במטרה לאפשר לאנשים המתגוררים במקום איכות חיים ברמה הגבוהה ביותר. ביום שלישי האחרון, אדם שגר בבית זה התלונן כי אינו חש בטוב. ביום רביעי נשלח הדייר לבדיקות, וכאשר נמצא חיובי, יצא מהבית ונשלח לדירת מאומתים שאקים העמידה לטובת העניין.
"חשוב לציין כי מדובר באדם עם התנהגות מאתגרת קשה ביותר. כפי הנראה, במהלך הבידוד הצליח הדייר לצאת מחדרו (אנחנו לא נוהגים לנעול את חדרי הדיירים), ואחרי ויכוח והתערבות של מדריך, הוחזר לחדרו להמשך הבידוד. מדובר במקרה חריג ויוצא דופן.
"ברגע שנודע לצוות הבית שהדייר האמור נמצא חיובי לקורונה, הוכנס הבית לבידוד וכל הדיירים המתגוררים בו נבדקו כבר למחרת היום. לצערנו, נמצאה דיירת חיובית נוספת, והיא נכנסה מיד לדירת המאומתים. היתר נמצאים בבידוד.
"צוות אקים המסור התגייס בסוף השבוע במלוא המרץ על מנת לתת את הטיפול המיטבי לכל האנשים – המבודדים והחולים המאומתים, והם חשים בטוב. משפחות האנשים לא מפסיקות למסור תודתן על הטיפול המקצועי, האוהב והאכפתי".

ממשרד הבריאות וממשרד הרווחה טרם נמסרה תגובה.

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בואו להיות חלק מקהילה של אנשים כמוכם

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של "שווים"

קראו עוד בשווים

אביחי חיים

אביחי חיים

בן 28, נשוי. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים", מגיש תכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט". נולד עם שיתוק מוחין קל.

גלילה לראש העמוד

בואו להיות חלק מהקהילה שלנו

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של ״שווים״