נושאים קשורים

עיריית פתח תקווה בנתה בניין חדש – ושכחה לשים מעלית

בבניין ניתנים שירותים לציבור, שבפועל לא נגישים לאנשים עם מוגבלויות. נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות איימה בתביעה – והעירייה התחייבה לתקן את הליקוי

גם אם לעולם לא אחווה תשוקה במציאות, היא קיימת עבורי בספרים

הרומן "אהבות נכזבות" של מילן קונדרה גרם לי להרגיש דברים שלא הרגשתי מעולם – ואני מקווה מאוד שארגיש יום אחד בעתיד

“למה לילד שלי לא מגיע סל שילוב? כי רציתי שיהיה שף?”

תלמידים עם צרכים מיוחדים שלומדים בחינוך המקצועי לא מקבלים סל שילוב, ובמשרדי העבודה והחינוך מגלגלים אחריות זה על זה. "אלו שני משרדי ממשלה, למה הם לא יכולים פשוט להעביר את הכסף ביניהם?"

ילדים עם CP לא יצטרכו להגיע שוב ושוב לוועדות רפואיות

מדיניות חדשה של ביטוח לאומי צפויה להקל על אלפי ילדים עם שיתוק מוחין. מעתה יקבעו אחוזי נכות קבועים, והוועדה תתכנס רק פעמיים עד גיל 18 ושלושה חודשיםעם אוטיזם ודרגות על הכתפיים: המסע המרגש של חיילי “תתקדמו”

שלושה קצינים חדשים על הספקטרום עמדו השבוע על מגרש המסדרים בבה"ד 15. מי שהיה צריך הוכחה ש"גם הם יכולים" – קיבל אותה בענק. טור אישי מיוחד של אודי הלר
ראשיחדשותפיצוי הקצבאות: אלה הסכומים שיקבלו הילדים והבוגרים הנכים במרץ ויוני

פיצוי הקצבאות: אלה הסכומים שיקבלו הילדים והבוגרים הנכים במרץ ויוני

האוצר פירסם אמש את תזכיר החוק שלפיו הפיצוי עבור אי העלאת קצבאות הנכות יימשך גם במחצית הראשונה של 2021

משרד האוצר פירסם אמש את תזכיר החוק, שלפיו הפיצוי עבור אי העלאת קצבאות הנכות יימשך גם במחצית הראשונה של 2021. הפיצוי, שיינתן לבוגרים עם מוגבלות וגם לילדים עם מוגבלות, יהיה במתכונת זהה לזה שניתן עבור כל שנת 2020, גם ברמת סכומי הכסף שיועברו (אבל רק לשישה חודשים ולא לשנה). התזכיר פתוח להערות הציבור עד ל-18 בפברואר בחצות.

במסגרת הצעת חוק זו מוצע להאריך את מתן המענקים החד פעמיים למקבלי קצבאות נכות, כך שיינתנו גם בעבור החציון הראשון של שנת 2021 בשתי פעימות בסופו של כל רבעון”, נכתב בתזכיר. במלים אחרות, חצי מהפיצוי יינתן בחודש מרץ, והחצי השני בחודש יוני.

לגבי העלאה קבועה של קצבאות הנכות, כפי שהתחייבה הממשלה עוד בחוק שחוקקה ב-2018, נכתב בתזכיר כי זה “יוכל להתבצע רק בעת אישור של חוק התקציב (תקציב המדינה)”.

הסכומים שצפויים לקבל הנכים/ילדים עם מוגבלות עבור החצי הראשון של 2021

נכים כלליים:

נכים בדרגה מלאה (75%-100% אי כושר) יקבלו תוספת חודשית בסך 190 שקל. התשלום הראשון (מרץ) יעמוד על 570 שקל, וכך גם התשלום השני ביוני.

נכים בדרגה חלקית של 74% יקבלו תוספת חודשית של 141 שקל. התשלום במרץ יעמוד על 423 שקל, וכך גם התשלום השני ביוני.

 נכים בדרגה חלקית של 65% יזכו לתוספת חודשית של 124 שקל. המשמעות היא שבמרץ הם יקבלו 372 שקל, וביוני עוד 372 שקל.

נכים בדרגה חלקית של 60% יקבלו תוספת חודשית של 114 שקל. בחודש מרץ ייכנסו לחשבונם עוד 342 שקל, ואותו דבר בחודש יוני.

נכים קשישים:

כל הנכים הקשישים יקבלו גם הם תוספת, לא משנה מתי עברו לגיל זקנה, בהתאם לדרגת הנכות לפני המעבר. סכומי התוספות זהים לאלה של הנכים הכלליים.

נכים קשישים בדרגה מלאה (75%-100% אי כושר) יקבלו תוספת חודשית בסך 190 שקל. התשלום הראשון (מרץ) יעמוד על 570 שקל, וכך גם התשלום השני ביוני.

נכים קשישים בדרגה חלקית של 74% יקבלו תוספת חודשית של 141 שקל. התשלום במרץ יעמוד על 423 שקל, וכך גם התשלום השני ביוני.

 נכים קשישים בדרגה חלקית של 65% יזכו לתוספת חודשית של 124 שקל. המשמעות היא שבמרץ הם יקבלו 372 שקל, וביוני עוד 372 שקל.

נכים קשישים בדרגה חלקית של 60% יקבלו תוספת חודשית של 114 שקל. בחודש מרץ ייכנסו לחשבונם עוד 342 שקל, ואותו דבר בחודש יוני.

ילדים עם נכות/מוגבלות:

כל הילדים עם נכות/מוגבלות יזכו לתוספת.

ילדים בדרגה 188% וילדים עם 50% או 100% שצברו לפחות 8 נקודות בבדיקת תלות, יקבלו תוספת חודשית של 490 שקל. התשלום הראשון במרץ יעמוד 1,470 שקל, וכנ”ל התשלום השני ביוני.

ילדים בדרגת 50% וילדים בדרגת 100% יקבלו תוספת של 83 שקלים בחודש. המשמעות: תוספת של 249 שקלים במרץ, ועוד 249 שקלים ביוני.

ילדים מונשמים שמקבלים תוספת לקצבה יקבלו תשלום נוסף בסך 5,341 שקל עבור כל חודש שבו יקבלו את התוספת ב-2021.

נכים שמקבלים קצבת שירותים מיוחדים:

נכים בדרגת אי כושר 50% יקבלו תוספת לפי חישוב של 100 שקל לחודש. כלומר, תוספת ראשונה במרץ 300 שקל, ועוד תוספת של 300 שקל ביוני.

נכים בדרגת אי כושר112%  יקבלו לפי חישוב של 200 שקל לחודש. כלומר, תוספת ראשונה במרץ 600, ותוספת שנייה ביוני 600 שקל.

נכים בדרגת אי כושר 188%  יקבלו לפי חישוב של 300 שקל בחודש. כלומר, מענק ראשון של 900 שקל במרץ ומענק שני של 900 שקל ביוני.

מי שמקבל קצבת נכות כללית וקצבה לשירותים מיוחדים יקבל שני מענקים – אחד עבור כל קצבה.

נכים מונשמים שמקבלים תוספת לקצבה יקבלו תשלום נוסף בסך 5,341 שקל עבור כל חודש שבו יקבלו את התוספת ב-2021.

איך זה קרה?

מעט רקע על השתלשלות פארסת הקצבאות: בשנת 2018 חוקק חוק שקבע כי קצבת הנכות תעלה בכמה מדרגות עד שתעמוד בסוף 2021, השנה הנוכחית, על 3,700 שקל בחודש (לאדם עם 100% נכות). למרות החוק, נכון לעכשיו הקצבה עומדת על 3,321 שקל בלבד, אותו סכום חודשי ששולם לנכים ב-2019.

למה זה קרה? ממשלות ישראל פשוט לא טרחו לאכוף את החוק, ותלו זאת בכך שוועדה בינמשרדית שהייתה אמורה לטפל בנושא לא עשתה את שנדרש ממנה. אחר כך הגיעו סבבי בחירות חוזרים ונשנים – מה שעיכב את הטיפול בנושא שוב ושוב, ואילץ את המערכת לחפש פתרונות זמניים.

******************************************************
זקוקים למשלבת, מרפאה בעיסוק, קלינאית תקשורת, פסיכולוג ילדים? מאות נותני שירותים מחכים לכם בפורום “המקצוענים” של שווים

(המאגר הושק לאחרונה, ועם הזמן יילך ויגדל היצע המטפלים)
*****************************************************

בשלב הזה ארגוני הנכים כבר הפעילו לחץ הולך וגובר על הממשלה, שלא עמדה בהתחייבויותיה כלפיהם. בעקבות הלחץ שר האוצר ישראל כ”ץ יחד עם שר הרווחה לשעבר איציק שמולי החליטו להעניק לנכים פיצוי חד פעמי כדי שיכסה על אי העלאת קצבאות הנכות ב-2020. במסגרת זו קיבלו הנכים, וגם ילדים עם מוגבלות, סכום חד פעמי שהועבר בשתי פעימות (באוקטובר ובדצמבר 2020), שלמעשה השלים את הפער בין הקצבה שקיבלו בפועל לבין גובה הקצבה שהיו אמורים לקבל (היה מדובר ב-3,500 שקל לנכה 100%).

ואז הגיעו עוד בחירות, הרביעיות, ושוב היה בלתי אפשרי לחוקק בצורה מסודרת את העלאת הקצבה, כפי שחייב אותו חוק מ-2018. ארגוני הנכים שוב פנו לשרים שמולי וכ”ץ בתביעה לתת מענק חד פעמי נוסף, ל-2021, עד אשר תקום ממשלה ותאשר את העלאת הקצבאות ל-3,700 שקל באופן קבוע.

לפני כשלושה שבועות הודיעו שמולי וכ”ץ כי הקצו סך של חצי מיליארד שקל, שכמו ב-2020 יועבר כמענק חד פעמי לנכים להשלמת הקצבה עד אמצע 2021. אחר כך, הבטיחו, תטפל הממשלה החדשה בנושא באופן מסודר ותקבע את גובה קצבת הנכות על 3,700 שקל.

בסוף השבוע האחרון, אחרי שורה של עיכובים, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רן נזרי, אישר את מתן המשך הפיצוי לנכים למחצית הראשונה של 2021. מאחורי העיכוב עמדה התלבטות במשרד המשפטים האם ניתן להעביר את חצי מיליארד השקלים המדוברים במהלך מערכת בחירות, ולבסוף הוחלט שהמהלך קביל מבחינה משפטית ואינו מהווה “שוחד בחירות”.

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות