התנועה שמנגישה בר ובת מצווה לילדים עם צרכים מיוחדים

גם בקורונה, מרכז "אדרבא" של התנועה המסורתית המשיך לפעול. אמא לילד: "ההכלה בתהליך הייתה מדהימה"

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
טקס בר מצווה במרכז "אדרבא"

"אדרבא, ותן בליבנו שנראה כל אחד מעלת חברנו ולא חסרונו" (מתוך תפילת רבי אלימלך מליז'נסק)

"ג'וש, קיבלתי את המספר שלך מהעורך. אני דובר התנועה המסורתית, והייתי רוצה להכיר לך פרויקט שלנו, 'אדרבה'. שמעת עלינו?" שאל אותי רונן בר אברהם, ראש מרכז "אדרבא" מטעם התנועה המסורתית. כששמעתי את זה חייכתי בליבי. חוץ מעבודתי "במעריב" וב"שווים", אני משמש כרכז לשילוב אנשים עם מוגבלויות בתנועת הרפורמית.

על אף משבר הקורונה, הפעילות בשתי התנועות המשיכה להתקיים גם במהלך התקופה המורכבת. "למרות שעברנו להתגורר כמו כולם ב-Zoom, למרות המרחק הפיזי, אנחנו משתדלים לשמור על קרבה ורציפות עם כל משתתפי הפעילויות שלנו", מספר בר אברהם. "לימודי תורה לקשישים ב-Zoom, הכנות לטקסי בר ובת מצווה לילדים עם צרכים מיוחדים, ובהם ילדים עם אוטיזם, ועוד". ואכן, כמו הפעילויות שאולי התמעטו אך לבטח לא נפסקו, גם השיחה שלנו נערכת ב-Zoom.

מרחק הוא כנראה מכשול זניח ופעוט לעומת הנגשת טקס בר ובת מצווה לילדים על הרצף האוטיסטי. כידוע, על פי ההלכה היהודית האורתודוקסית הם לאו דווקא מחויבים בבר מצווה, אך ב"אדרבא" מתעקשים לא לוותר על אף ילד וילדה. "זו לא הייתה בר מצווה רגילה, קריאה בתורה וגמרנו", מספרת רונית, אמא שחגגה עם בנה את עלייתו לתורה וכניסתו לעול מצוות בטקס שוויוני. "ההכלה הזאת שנתקלנו בה לאורך כל ההכנה לטקס ובטקס עצמו הייתה משהו מדהים, שבהחלט ניקח איתנו קדימה". זמן קצר אחרי הטקס, מספרת רונית, הילד שלה הדליק משואה בטקס בקיבוץ שבו הם מתגוררים למען העצמת, שילוב ושוויון לאנשים עם מוגבלויות.

"הנגשה היא מילת המפתח". טקס בר מצווה בהובלת מרכז "אדרבא"

לאחר השיחה עם רונית, הסקרנות בנוגע ל"אדרבא" מתגברת אצלי. בר אברהם מציג לי דרך המסך את הסידור המונגש הראשון, פרי עבודה משותפת ומאומצת של הרבה גורמים. "הנגשה היא מילת המפתח", הוא מדגיש. "אנחנו מנסים לגעת בערכים אוניברסליים, אבל גם להעלות סוגיות מחיי היום יום של המשתתפים, כמו תעסוקה, משפחה, זוגיות ופנאי. המעגל החברתי הזה, עם האוזן הקשבת, יש לו בעיניי חשיבות אדירה". התוכנית, אגב, פועלת מזה כ-5 שנים ואושרה על ידי הוועדה המקצועית בקרן שלם ומשרד הרווחה.

"אנחנו שנינו מאותו הכפר", כתבה נעמי שמר. בר אברהם גר ביישוב קליה, ואני מתגורר בירושלים – לא מאוד רחוק זה מזה. אז אמנם אנחנו לא מאותו הכפר ולא מאותה השכונה, אך במהלך הראיון ולאחריו גיליתי המון נקודות משיקות בעבדותנו, שאולי עוד יובילו לשיתוף פעולה ועשיית טוב למען השילוב בחברה הישראלית.

******************************************************
זקוקים למשלבת, מרפאה בעיסוק, קלינאית תקשורת, פסיכולוג ילדים? מאות נותני שירותים מחכים לכם בפורום "המקצוענים" של שווים

(המאגר הושק לאחרונה, ועם הזמן יילך ויגדל היצע המטפלים)
*****************************************************

למידע על "אדרבא":
https://www.masorti.org.il/page.php?pid=25

למידע על מחלקת השילוב של התנועה הרפורמית:
www.disabilities.org.il

..

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בואו להיות חלק מקהילה של אנשים כמוכם

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של "שווים"

קראו עוד בשווים

ג׳וש ארונסון

ג׳וש ארונסון

בן 33 מירושלים, עלה לארץ מאנגליה. גדל במשפחה חרדית עם עוד 13 אחים. משמש רכז לשילוב אנשים עם מוגבלות בתנועת הרפורמית, ובמקביל עובד בחטיבת התקשורת של קרן היסוד. בנוסף לעבודתו ב"שווים", עובד גם כעיתונאי "מעריב". מאובחן על הרצף.

גלילה לראש העמוד

בואו להיות חלק מהקהילה שלנו

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של ״שווים״