נושאים קשורים

“אתה לא נראה אוטיסט”, אומרים לי. אני בולע את העלבון

נועם שרוני (15) כבר רגיל לסטיגמות ולתוויות, אבל עדיין מבקש מכם פשוט לראות אותו כמו שהוא באמת. טור אורח

עשרות ילדים חולים המרותקים לביתם לא מקבלים מענה חינוכי וטיפולי

על פי נתונים שפרסמה הכנסת, כ-190 תלמידי בית ספר עם מוגבלויות קשות נשארים מאחור. הסיבה: מחסור חמור בכוח אדם

החשד: בן 76 תקף מינית נער בן 15 עם מוגבלות

המשטרה: החשוד, תושב בית שמש, ביצע בנער מעשים מגונים בשני מקרים לפחות. הפרקליטות צפויה להגיש נגדו כתב אישום חמור

ביטוח לאומי: הקצבאות זינקו ב-50% בתוך ארבע שנים

המוסד מפרסם נתונים מדאיגים על עליות חדות בהיקף התשלומים לציבור. הסיבות העיקריות: מלחמת "חרבות ברזל", והקפיצה במספר האבחונים לאוטיזםחברה גרמנית סירבה לספק ציוד לנבחרת עיוורים ישראלים

החברה הודיעה כי החלטתה נועדה לקדם "פתרון שלום של הסכסוך". בוועד הפראלימפי הגיבו בזעזוע: "זוהי פגיעה קשה בטוהר הספורט, ותהליך מסוכן שעלול להידרדר"
ראשיאוטיזםמחקר חדש: האם יש קשר בין אוטיזם לבין נטיות מיניות

מחקר חדש: האם יש קשר בין אוטיזם לבין נטיות מיניות

במחקר, שנערך באוני' קיימברידג', דיווחו בוגרים עם אוטיזם על מגוון רחב יותר של נטיות מיניות לעומת בוגרים "רגילים"

בוגרים עם אוטיזם דיווחו על מגוון רחב יותר של נטיות מיניות לעומת בוגרים ללא אוטיזם – כך עולה ממחקר חדש, שהוצג השבוע בכינוס השנתי של האגודה הבינלאומית לחקר האוטיזם. מבחינת מחברי מאמרים, הכינוס הוא בדרך כלל שלב מקדים לפני פרסום בכתבי עת רשמיים.

את הממצאים הציגה אליזבת ווייר, מועמדת לדוקטורט באוניברסיטת קיימברידג’ בבריטניה. וויר הובילה את המחקר, שבו השתתפו כמעט 2,400 בוגרים, מהם 1,183 אנשים עם אוטיזם, בגילאי 16 עד 90. המשתתפים, שנדרשו למלא שאלון מקיף בנושא נטיות מיניות, התאפיינו בתפקוד גבוה יחסית, ללא מוגבלות קוגניטיבית.

אז מה מצאו החוקרים? ראשית, לבוגרים עם אוטיזם היה סיכוי של פי 3 עד 9 יותר להזדהות כא-מיניים, דו מיניים או הומואים מאשר לבוגרים “רגילים”. בקרב גברים, אוטיסטים היו בעלי סיכוי גבוה פי 3 לומר שהם דו-מיניים, בעוד שנשים עם אוטיזם לא הראו בקטגוריה זו שוני לעומת נשים ללא אוטיזם. לעומת זאת, נשים עם אוטיזם היו בעלות סיכוי של פי 3 לומר שהן לסביות לעומת נשים “רגילות”.

כותבי המחקר מציינים כי הסיבות לכך אינן ברורות. אפשרות אחת שהעלתה ווייר היא ש”אנשים עם אוטיזם מונעים פחות מציפיות חברתיות, ומרגישים חופשיים יותר להביע את זהותם המינית האמיתית”. לדבריה, הנקודה המשמעותית יותר מבחינתה היא ש”לאנשים עם אוטיזם יש העדפות וחוויות מיניות מגוונות”.

זה אינו המחקר הראשון שמצביע על נטיות מיניות מגוונות בקרב אוטיסטים, אך הוא מציע יותר ראיות לכך, שבכוחן – אומרים החוקרים – להפחית את הסטריאוטיפ הישן שאנשים עם אוטיזם אינם מעוניינים במין. “אנחנו לא צריכים להניח הנחות”, אמרה ווייר, “אנחנו צריכים להבין שדברים משתנים בין אדם לאדם”.

עוד מסקנה שעלתה מהמחקר היא שילדים ובוגרים עם אוטיזם צריכים להיות בעלי גישה לחינוך מיני – מה שלדברי ווייר לא קורה מספיק במציאות. למה? אחת ההשערות שעלו בעניין זה היא שבמערכת החינוך המיוחד כמעט לא מלמדים חינוך מיני, בשונה ממערכות החינוך הרגילות. השערה אפשרית נוספת היא ששיעורי חינוך מיני אינם מונגשים מספיק לתלמידים עם אוטיזם.

החוקרים: “מומלץ להגדיל את החשיפה של ילדים עם אוטיזם לחינוך מיני”

המחקר בדק גם עד כמה בוגרים עם אוטיזם פעילים מבחינה מינית, ומצא שהם פעילים דרמטית פחות לעומת בוגרים שאינם אוטיסטים. על כל 10 בוגרים “רגילים” שדיווחו כי הם פעילים מינית, רק 4 בוגרים אוטיסטים דיווחו כך. בנוסף, אנשים עם אוטיזם היו בעלי סיכוי של כמעט פי 8 לתאר את עצמם כא-מיניים.

בסקר אמנם נמצאו הבדלים בין בוגרים עם וללא אוטיזם, אך נמצאו גם קווי דמיון. כך למשל, אלו שהיו פעילים מינית, משתי הקבוצות, החלו לקיים יחסי מין בערך באותו גיל. “מה שבטוח”, אומרת ווייר, “כאשר מדברים עם ילדים על יחסי מין ובריאות מינית מוקדם ובדרכים כנות ובטוחות, הם יהיו מוכנים טוב יותר לתסריטים חיוביים או שליליים שיעלו בעתיד”.

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות