נושאים קשורים

“אתה לא נראה אוטיסט”, אומרים לי. אני בולע את העלבון

נועם שרוני (15) כבר רגיל לסטיגמות ולתוויות, אבל עדיין מבקש מכם פשוט לראות אותו כמו שהוא באמת. טור אורח

עשרות ילדים חולים המרותקים לביתם לא מקבלים מענה חינוכי וטיפולי

על פי נתונים שפרסמה הכנסת, כ-190 תלמידי בית ספר עם מוגבלויות קשות נשארים מאחור. הסיבה: מחסור חמור בכוח אדם

החשד: בן 76 תקף מינית נער בן 15 עם מוגבלות

המשטרה: החשוד, תושב בית שמש, ביצע בנער מעשים מגונים בשני מקרים לפחות. הפרקליטות צפויה להגיש נגדו כתב אישום חמור

ביטוח לאומי: הקצבאות זינקו ב-50% בתוך ארבע שנים

המוסד מפרסם נתונים מדאיגים על עליות חדות בהיקף התשלומים לציבור. הסיבות העיקריות: מלחמת "חרבות ברזל", והקפיצה במספר האבחונים לאוטיזם
הסתדרות 480-100

חברה גרמנית סירבה לספק ציוד לנבחרת עיוורים ישראלים

החברה הודיעה כי החלטתה נועדה לקדם "פתרון שלום של הסכסוך". בוועד הפראלימפי הגיבו בזעזוע: "זוהי פגיעה קשה בטוהר הספורט, ותהליך מסוכן שעלול להידרדר"
ראשיאוטיזםאבחון וטיפול באוטיזםבלתי נתפס: כמעט 1 מכל 20 ילדים בצפון אירלנד מאובחן עם אוטיזם

בלתי נתפס: כמעט 1 מכל 20 ילדים בצפון אירלנד מאובחן עם אוטיזם

את הנתון פירסם משרד הבריאות של המדינה. בתוך עשור זינק שיעור התלמידים האוטיסטים ביותר מפי 3

כמעט אחד מכל 20 ילדים בגילאי בית ספר בצפון אירלנד אובחן עם אוטיזם – כך עולה מנתונים חדשים שפירסם משרד הבריאות של צפון אירלנד. לשם השוואה, בישראל הנתונים מדברים על ילד אחד ל-100 ילדים, ובארה”ב על אחד ל-54.

לפי הנתונים מצפון אירלנד, שפורסמו בין השאר ב”בי-בי-סי”, יותר מ-13 אלף ילדים בגילאי 4 עד 15 מאובחנים עם אוטיזם – כ-4.5% מאוכלוסיית התלמידים בגילאים אלה. שיעור הילדים עם אוטיזם בבתי ספר במדינה זינק ביותר מפי 3 בתוך עשור. בשנת 2009 “רק” 1.2% מהתלמידים בגילאי 4 עד 15 זוהו עם אוטיזם או עם אספרגר.

במשרד הבריאות של צפון אירלנד מציינים כי השוואה ישירה בין השנים עשויה להיות בעייתית, עקב שינויים שהתרחשו בדרכי איסוף הנתונים, אולם הודו כי מספר גדל והולך של ילדים בכל הגילאים מאובחנים עם אוטיזם.

מדי שנה בעשור האחרון גדל מספר הילדים עם אוטיזם בגילאי בתי הספר בכ-10%. כמו ברוב העולם, בנים היו בסיכון גבוה פי 3 להיות מאובחנים לעומת בנות. בעוד שרוב התלמידים על הספקטרום הם בעלי צרכים חינוכיים מיוחדים, כ-14% לא נדרשו להתאמות לימודיות מיוחדות.

על פי ההגדרה של משרד הבריאות, אוטיזם משפיע על האופן שבו אדם מבין את העולם, מתקשר עם אנשים אחרים ומתייחס אליהם. הוא ידוע כ”ספקטרום”, שכן הוא משפיע על אנשים בדרכים שונות ובדרגות שונות. “הצורך בפיתוח ושיפור שירותי הבריאות והסעד החברתי לאנשים בכל הגילאים המושפעים מאוטיזם (כולל תסמונת אספרגר) ניכר כבר זמן מה”, נכתב בדו”ח משרד הבריאות. “יש לציין כי מכיוון שהאבחונים צומצמו או נעצרו בתחילת מגפת הקורונה, ייתכן ששיעור השכיחות של אוטיזם עשוי אף להיות גבוה יותר ממה שהנתונים מראים”.

באופן לא מפתיע, רמות האוטיזם בקרב ילדים גבוהות יותר באזורים המוחלשים בצפון אירלנד. עם השיעורים הגבוהים ביותר באזור נמנית גם עיר הבירה בלפסט. שיעור האוטיזם בקרב ילדים בגילאי בית הספר באזורים המקופחים ביותר היה גבוה ב 37% מהממוצע במדינה.

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות