נושאים קשורים

עיריית פתח תקווה בנתה בניין חדש – ושכחה לשים מעלית

בבניין ניתנים שירותים לציבור, שבפועל לא נגישים לאנשים עם מוגבלויות. נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות איימה בתביעה – והעירייה התחייבה לתקן את הליקוי

גם אם לעולם לא אחווה תשוקה במציאות, היא קיימת עבורי בספרים

הרומן "אהבות נכזבות" של מילן קונדרה גרם לי להרגיש דברים שלא הרגשתי מעולם – ואני מקווה מאוד שארגיש יום אחד בעתיד

“למה לילד שלי לא מגיע סל שילוב? כי רציתי שיהיה שף?”

תלמידים עם צרכים מיוחדים שלומדים בחינוך המקצועי לא מקבלים סל שילוב, ובמשרדי העבודה והחינוך מגלגלים אחריות זה על זה. "אלו שני משרדי ממשלה, למה הם לא יכולים פשוט להעביר את הכסף ביניהם?"

ילדים עם CP לא יצטרכו להגיע שוב ושוב לוועדות רפואיות

מדיניות חדשה של ביטוח לאומי צפויה להקל על אלפי ילדים עם שיתוק מוחין. מעתה יקבעו אחוזי נכות קבועים, והוועדה תתכנס רק פעמיים עד גיל 18 ושלושה חודשיםעם אוטיזם ודרגות על הכתפיים: המסע המרגש של חיילי “תתקדמו”

שלושה קצינים חדשים על הספקטרום עמדו השבוע על מגרש המסדרים בבה"ד 15. מי שהיה צריך הוכחה ש"גם הם יכולים" – קיבל אותה בענק. טור אישי מיוחד של אודי הלר
ראשיאוטיזםרצף כישרונות: לעילי רגב, הצעיר האוטיסט מבית הקפה, יש תערוכה חדשה

רצף כישרונות: לעילי רגב, הצעיר האוטיסט מבית הקפה, יש תערוכה חדשה

בזמן הקורונה, כשבית הקפה נסגר, הספיק עילי לצייר 70 ציורים, וכעת הם מוצגים בתערוכה שלו בסינמטק תל אביב

עילי רגב (במרכז) עם אימו שולמית ואחיו התאום יוני בתערוכה בת”א

אתם ודאי זוכרים את הכתבות המרגשות על עילי רגב (23), צעיר על הרצף האוטיסטי, שאימו פתחה עבורו בית קפה בשם “אצל עילי” במושב חגלה. אז עילי, כך מתברר, הוא לא רק אופה ומארח מוצלח, הוא גם אמן מוכשר. לפני כשבוע ביקרנו בתערוכה החדשה שלו, המוצגת בסינמטק תל אביב, וגם שוחחנו עם אימו שולמית, שהיא “המנוע” שמאחוריו. לא רחוק מהסינמטק, בשכונת פלורנטין, חולק היום עילי דירה עם אחיו התאום יוני, שבהחלטה לא מובנת מאליה עבר יחד איתו לעיר הגדולה.

בתקופת הקורונה, כמו רוב העסקים בישראל, בית הקפה המשפחתי היה סגור (בינתיים הוא נסגר סופית, ובקרוב ייפתח מחדש בשרונה מרקט בתל אביב), ועילי ניצל את הזמן הפנוי כדי לצייר במשך שעות ארוכות מדי יום. התוצאה הייתה 70 ציורים על קנבס שנערמו בבית הקפה, אשר הפך להיות הסטודיו של עילי. עם תוצרת כזו, חשבה לעצמה שולמית, למה לא להפיק תערוכה, ושעוד אנשים ייהנו מהיצירה הייחודית של בנה.

“עילי מצייר בצבעי אקריליק על ידי טבילת מקלות והנחה שלהם על הקנבס”, שולמית מספרת לאתר “שווים”. “הוא מייצר מרבדים יפהפיים של טקסטורות בהמון צבעים ומרקמים. כשהתחילה הקורונה לא הייתה אפשרות לעשות הרבה, ועילי, שהוא אדם חרוץ ורוצה להיות בעשייה, הקדיש את רוב הזמן שלו לציור”.

שיטת הציור של עילי היא סיפור בפני עצמו. “הוא מצייר בסגנון האבוריג’יני של הילידים האוסטרלים”, מסבירה אימו, “זה בעצם ציור מדיטטיבי של אוסף נקודות שיוצרות תמונה גדולה. הציור הזה מאוד מאפיין את עילי, שהוא שקט ואוהב להתבונן באנשים, ומצליח להתחבר לאנשים ברמה מאוד עמוקה ולראות את נבכי הנשמה של האדם. בציורים הוא מבטא את מה שהוא לא תמיד מצליח לבטא במילים. העולם הפנימי שלו מתגלה דרך הציור”.

לשם מה פתחתם את התערוכה?

“עילי מצייר מגיל צעיר מאוד. כשהצטברו הציורים בבית הקפה הראינו אותם לאנשים, וההתעניינות הייתה גדולה. עוד ועוד אנשים ביקשו לראות את הציורים, ואז החלטנו לפתוח תערוכה, שתעזור לחשוף את עילי ואת האמנות שלו לעולם. הציורים שלו מאוד משמחים ונוגעים, והפידבקים מאנשים מאוד מרגשים”.

ציור מדיטטיבי בסגנון אבוריג’יני. קיר התערוכה של עילי

מה המסר שאתם רוצים להעביר?

“המסר הוא שלעילי יש יכולות כמו לכל אמן. רק צריך לתת הזדמנות, ואז כל האוצרות החבויים האלו מתגלים ומפתיעים את כולם. התערוכה היא הזדמנות להעביר את המסר החשוב הזה לקהילה. להראות כמה העולם של אנשים עם צרכים מיוחדים עשיר, וכמה הם יכולים ללמד ולהעשיר אחרים”. 

מה אתם מקווים שייצא מהתערוכה?

“אנחנו שואפים לאפשר לעילי להמשיך ליצור ולהתפתח בתחום האמנות, וגם להשפיע על הקהילה. לתת השראה שאם הולכים אחרי החלומות ומתמידים, אז החלומות מתגשמים. בהשראת הציורים של עילי, חברת ‘פוקס הום’ יצרה קולקציה בשם Be Unique של כלים, שנמכרת בימים אלו בחנויות ובאונליין. אז עילי בהחלט מגשים כבר חלק מהחלומות וחי חיים זקופים למרות הקשיים והאתגרים”. 

התערוכה מוצגת בסינמטק ללא עלות ולקהל הרחב עד 19 ביוני בין השעות 8:00 ל-23:00.

בן 26, רווק (עדיין), מתגורר בתל אביב. ערך ראיונות מצולמים עם שלל ידוענים, ובראשם גל גדות. הראיון המפורסם שודר בתוכנית "הצינור". ראיין גם את הנשיא לשעבר ראובן ריבלין, רונאלדיניו, ליהיא לפיד ועוד. עובד ב"שווים" וגם מתחזק עמוד יוטיוב תוסס. מאובחן על הרצף.

כתבות אחרונות