נושאים קשורים

“אתה לא נראה אוטיסט”, אומרים לי. אני בולע את העלבון

נועם שרוני (15) כבר רגיל לסטיגמות ולתוויות, אבל עדיין מבקש מכם פשוט לראות אותו כמו שהוא באמת. טור אורח

עשרות ילדים חולים המרותקים לביתם לא מקבלים מענה חינוכי וטיפולי

על פי נתונים שפרסמה הכנסת, כ-190 תלמידי בית ספר עם מוגבלויות קשות נשארים מאחור. הסיבה: מחסור חמור בכוח אדם

החשד: בן 76 תקף מינית נער בן 15 עם מוגבלות

המשטרה: החשוד, תושב בית שמש, ביצע בנער מעשים מגונים בשני מקרים לפחות. הפרקליטות צפויה להגיש נגדו כתב אישום חמור

ביטוח לאומי: הקצבאות זינקו ב-50% בתוך ארבע שנים

המוסד מפרסם נתונים מדאיגים על עליות חדות בהיקף התשלומים לציבור. הסיבות העיקריות: מלחמת "חרבות ברזל", והקפיצה במספר האבחונים לאוטיזם
הסתדרות 480-100

חברה גרמנית סירבה לספק ציוד לנבחרת עיוורים ישראלים

החברה הודיעה כי החלטתה נועדה לקדם "פתרון שלום של הסכסוך". בוועד הפראלימפי הגיבו בזעזוע: "זוהי פגיעה קשה בטוהר הספורט, ותהליך מסוכן שעלול להידרדר"
ראשיחדשותשנה רביעית ברצף: ירידה בשיעור העובדים עם מוגבלות בשירות המדינה

שנה רביעית ברצף: ירידה בשיעור העובדים עם מוגבלות בשירות המדינה

כך עולה מדוח נציבות שירות המדינה. עוד בדוח: יותר נשים עם מוגבלות עובדות בשירות המדינה מאשר גברים

העסקת אנשים עם מוגבלות בשירות המדינה נמצאת בירידה מתמדת – זו התמונה העגומה שעולה מדוח הגיוון והייצוג בשירות המדינה של נציבות שירות המדינה שהתפרסם לאחרונה. הנתונים, שמתייחסים לשנת 2020 ונותחו ברבעון הראשון של 2021, מצביעים על כך שלמרות שהמדינה חוקקה את החוק לפיו 5% מעובדי שירות המדינה יהיו אנשים עם מוגבלות, היא עצמה לא עומדת בהגדרת החוק.

דוח הגיוון מציג את תמונת המצב של ייצוג האוכלוסיות הזכאיות לייצוג הולם בשירות המדינה מכוח חוק שירות המדינה. שירות זה כולל את היחידות הממשלתיות ויחידות הסמך של הממשלה. לראשונה, גם מתפרסם במסגרת  הדוח המדד לגיוון תעסוקתי, המעריך את יחידות שירות המדינה לפי קריטריונים אחידים הכוללים: נתוני ייצוג, קליטת מועמדים, קידום וכשירות תרבותית. כל יחידה מקבלת ציון בהתאם לתמונת מצב היחידה ולמאמצים שלה לקדם את הגיוון והייצוג.

כאמור, להעסקת אוכלוסיות הזכאיות לייצוג הולם ישנם יעדים ממשלתיים שחוקקו כחוק, ובהם היעד הקובע כי 5% מעובדי שירות המדינה יהיו עובדים עם מוגבלות. מהדוח עולה כי מתוך 82,072 עובדים המועסקים במשרדים השונים של שירות המדינה, רק 3,072 עובדים עם מוגבלות מועסקים ומהווים 3.7% מכלל העובדים – כך שהמדינה לא עומדת ביעד שהציבה לעצמה.

יתרה מכך, ניתן לראות שלפי הנתונים הנוגעים לשנים 2020–2016, שיעור הייצוג של עובדים עם מוגבלות ירד דרמטית (ביותר מ-8%), כאשר מגמת הירידה נמשכת ארבע שנים ברציפות. בשנת 2019, למשל, חלה ירידה של 4% בסעיף זה, ובשנת 2020 נרשמה נסיגה נוספת של 0.1%. עם זאת, מציין הדוח כי לאור פעולות שנעשו בשנים 2019–2020 , מגמת הירידה התמתנה משמעותית, ובנציבות שירות המדינה מבטיחים להמשיך לפעול כדי שמגמה זו תתהפך והנציבות תשוב לעמוד ביעד הממשלתי ואף להגדילו.

איפה עובדים אנשים עם מוגבלות בשירות המדינה?

מרבית האנשים עם מוגבלות שעובדים בשירות המדינה מועסקים במערכת הבריאות – 57% מכלל העובדים עם מוגבלות בשירות המדינה. בשנת 2019 עמד שיעורם על 54.7%. במערכת משרדי הממשלה ייצוגם של אנשים עם מוגבלות עומד על 43%, כאשר ב-2019 עמד על45.3%.

******************************************************
זקוקים למשלבת, מרפאה בעיסוק, קלינאית תקשורת, פסיכולוג ילדים? מאות נותני שירותים מחכים לכם בפורום “המקצוענים” של שווים

(המאגר הושק לאחרונה, ועם הזמן יילך ויגדל היצע המטפלים)
*****************************************************

בחלוקה לדירוגים בשירות המדינה, מרבית האנשים עם מוגבלות עובדים בסיעוד, מח״ר (מדעי החברה והרוח), כמהנדסים וכמנהלים. שיעורם של סטודנטים עם מוגבלות העובדים בשירות המדינה עומד על 0.2% – אחוז מזערי. מערכת משרדי הממשלה אינה עומדת ביעד הממשלתי ביחס לאנשים עם מוגבלות בכלל מדרגי שירות המדינה, אך בדרג הבכיר דווקא ישנו ייצוג גבוה של עובדים עם מוגבלות – 5% – בהתאם ליעד הייצוג.

מי מועסק יותר – נשים או גברים?

בניתוח ייצוג אנשים עם מוגבלות בשירות המדינה לפי מגדר, מתברר כי 63% מהעובדים עם מוגבלות הן נשים )בהשוואה לשנת 2019, אז נתון זה עמד על 62%), ורק 37% הם גברים.

יליד 1991. נשוי פלוס אחד. נולד עם שיתוק מוחין קל. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים" מגיש תוכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט".

כתבות אחרונות