fbpx

תוספת תקציב עבור אוטיסטים בתפקוד נמוך ואנשים עם מוגבלות שכלית

שר הרווחה וח"כ להב הרצנו סיכמו: תוספת של 22.5 מיליון למרכזי היום והתעסוקה לאוטיסטים, ועוד 5 מיליון למש"ה

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

עם כניסתו למשרד הרווחה, הנחה השר מאיר כהן את מנכ”לית המשרד לבנות מודל שישנה את המציאות הנוכחית במרכזי יום הלימוד והתעסוקה לבוגרים עם צרכים מיוחדים, כולל הגדלת התקציב על פי השינויים הנדרשים.  השר והמנכ”לית נפגשו בחודשיים האחרונים עם ראשי הארגונים ונציגי הורים, לקראת גיבוש המתווה.

במקביל, פנו לפני מספר שבועות עופר זאבי וטלי כגן, הורים לילדים אוטיסטים, אל ח”כ יוראי להב הרצנו, ושיתפו אותו בקושי של ילדיהם במרכזי היום והתעסוקה. זאבי, אב לתאומות אוטיסטיות בנות 22, סיפר: “בגיל 21 הילדים שלנו מסיימים את מסגרות החינוך ועוברים למשרד הרווחה. הם מגיעים אל מרכזי התעסוקה המוגנים, ושם הם עובדים בעבודה סיזיפית חסרת משמעות כמו מיון ברגים וחפצים. אין בזה שום תרומה, לא למשק ולא להם, וגם אין שום למידה ופיתוח”.

שר הרווחה מאיר כהן. צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

שר הרווחה וח”כ הרצנו קיימו מספר פגישות בנושא שעסקו במתווה החדש. לאחר פגישת סיכום שנערכה בנושא הבוקר, החליט כהן על הגדלת התקציב למרכזי היום של אוטיסטים בתפקוד נמוך ושל אנשים עם מש”ה (מוגבלות שכלית התפתחותית) בכ-22.5 מיליון שקל, 10.5 מיליון שקל השנה והיתרה בשנת 2022. בעקבות התוספת ניתן יהיה להרחיב את פעילויות מרכזי יום הלימוד והתעסוקה, למשל הגדלת מספר המטפלים והרחבת פעילויות הפנאי, כישורי חיים, כלים ומגוון מסגרות תעסוקה המותאמים לכל אדם.

ח”כ יוראי להב הרצנו (יש עתיד): “זהו שינוי היסטורי וחשוב. במשך שנתיים אני נאבק לשנות את התנאים במרכזי התעסוקה של אנשים עם צרכים מיוחדים, אבל ממשלת נתניהו התעלמה מאיתנו. אני מברך את שר הרווחה מאיר כהן על קבלת ההחלטה החשובה כבר היום. אנחנו נמדדים ביחס שלנו לאנשים עם צרכים מיוחדים – כבני אדם וכחברה. אני נחוש לקדם את היכולת של כל אדם לקיים חיים מלאים, כחלק בלתי נפרד מהקהילה והחברה הישראלית”.

שר הרווחה והשירותים החברתיים מאיר כהן (יש עתיד): “אנחנו מביאים בשורה חשובה נוספת בתקציב הקרוב. הגיע הזמן שהילדים האלה יקבלו את היחס המתאים. לכל אחד מהם יש יכולות שחייבות להיות מתורגמות לתרומה שמחד תפתח את אישיותם, ומאידך תגדיל את תרומתם לחברה. אנחנו קשובים להורים, ועל כן הוריתי על תקצוב מיידי בשתי פעימות”.

עופר זאבי אמר: “אני מברך על ההחלטה הדרמטית שקיבל השר. אני מקווה שהתקציב יאפשר לילדינו לקבל העשרה גדולה של תכנים מכל סוג אפשרי. חשוב לנו ההורים להמשיך ולהיות שותפים לתהליך ולעצב את דרכם החדשה של ילדינו ביחד עם משרד הרווחה”.

ח”כ יוראי להב הרצנו

בנוסף, לאחר שנים של אפליה, ובעקבות פנייתו של ח”כ הרצנו לשר הרווחה, יתווספו 5 מיליון שקלים עבור אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית, אשר יצמצמו את ההשתתפות העצמית לטובת השמה תעסוקתית. משרד הרווחה מחויב לספק מסגרות תעסוקה יומיות לאנשים עם מש”ה (מוגבלות שכלית התפתחותית)  לאחר שסיימו את לימודיהם בבית הספר, במטרה לאפשר להם לקחת חלק פעיל ובלתי נפרד בקהילה.

עם זאת, הם היחידים שנדרשים להשתתפות עצמית של כעשרה אחוזים מקצבת הנכות לטובת השמה תעסוקתית. עד היום לא “השתלם” לחלק מאותם אנשים לצאת ולעבוד במדינת ישראל, שכן במקרים רבים ההשתתפות העצמית הייתה גדולה מגובה השכר שהם מקבלים. הדבר יתוקן בשתי פעימות. הפעימה הראשונה של חמישה מיליון שקלים תועבר כבר בתקציב הנוכחי.

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בואו להיות חלק מקהילה של אנשים כמוכם

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של “שווים”

קראו עוד בשווים

אביחי חיים

בן 28, נשוי. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים", מגיש תכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט". נולד עם שיתוק מוחין קל.

גלילה לראש העמוד

בואו להיות חלק מהקהילה שלנו

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של ״שווים״