נושאים קשורים

הטורניר היוקרתי יונגש למאזינים עיוורים וכבדי ראייה

היורו – אליפות אירופה בכדורגל לאומות – ייפתח ב-14 ביוני בגרמניה וישודר בכאן רשת ב' בהנגשה מיוחדת לעיוורים וכבדי ראייה

ומי כמעט לא מעסיק אנשים עם מוגבלות? המשרד לשוויון חברתי

דוח הגיוון התעסוקתי לשנת 2023: נמשכת הירידה בשיעור העסקת עובדים עם מוגבלות בשירות המדינה. בתחתית הטבלה מככבים, לא תאמינו: משרדי החינוך והשוויון החברתי

כוכבי הסרט החדש: נער אוטיסט ורוברט דה נירו

"עזרא", שיעלה לאקרנים בסוף החודש, הופך את סיפורו של אב לבן על הרצף לשעה וחצי מרגשות וכנות בכיכובם של חלק מהשמות הגדולים ביותר בהוליווד. גם בהפקת הסרט השתתפו אוטיסטים

ביטוח לאומי: בקרוב תוספת כספית קבועה לנכי עבודה

הקצבה החדשה תינתן לנכי עבודה שירצו לעבור טיפול רפואי, שיקום מקצועי או שיבה למעגל העבודה - ועלותה מיליוני שקלים בשנה  
הסתדרות 480-100

זה הפיצוי שיקבל נער אוטיסט שצלב קרס נחרט על גבו

פשע השנאה הגיע לפשרה: משפחתו של הצעיר בן ה-17 מארה"ב, שהיה קורבן למעשה האלימות החמור בשנה שעברה, תוותר על המשך ההליך מול הרשויות
ראשיאנשים עם מוגבלויותאנשים עם מוגבלויותביהמ"ש: חברת החשמל תפצה עובד עם מוגבלות ב-70 אלף שקל

ביהמ”ש: חברת החשמל תפצה עובד עם מוגבלות ב-70 אלף שקל

בית הדין האזורי לעבודה פסק כי הפיצוי יינתן בגין התעמרות בעבודה והפרת הוראות חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב פסק שחברת החשמל תשלם לעובד עם מוגבלות שפוטר 70 אלף שקלים בגין התעמרות בעבודה והפרת הוראות חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות.

התובע, היום בן 63, שמתמודד עם מוגבלות נפשית, התקבל לעבודה בחברה במסגרת תוכנית מיוחדת עבור אנשים עם מוגבלות, והועסק במקום כשנתיים וחצי. לטענתו, הממונה עליו בחברה התעמר בו, ולמרות שהגיש תלונות מסודרות לממונים עליו, הוא לא קיבל מהם מענה, ובסופו של דבר הם החליטו לפטרו. לדבריו, התנהלות זו הביאה להידרדרות משמעותית במצבו הנפשי ולטראומה, עד כדי כך שנאלץ להעלות את מינון התרופות שבהן הוא משתמש.

התובע טען כי התנהלות החברה מנוגדת לחובתו של מעסיק להבטיח כי עובד עם מוגבלות שנקלט לשורותיו יזכה לסביבת עבודה ראויה, כולל ביצוע כל ההתאמות הנדרשות, וכן לחובתו של המעסיק למנוע כל אפשרות כי העבודה תביא לפגיעה בעובד עם המוגבלות.

מנגד, חברת החשמל טענה כי מדובר בתביעה המהווה שימוש לרעה בחוק  שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות. לדבריה, קליטת העובד הייתה במסגרת פרויקט מיוחד שכל תכליתו שילוב אנשים עם מוגבלות בחברה, אשר כולל ליווי והתאמות תוך התחשבות באתגרי השילוב.

תחנת הכוח של חברת החשמל בחדרה. צילום: לע”מ

במסגרת הפרויקט, טענו בחברת החשמל, שולבו בהצלחה עובדים רבים עם מוגבלויות נפשיות וקוגניטיביות, אשר מועסקים בה עד היום, לרבות במחלקה שבה עבד התובע. בנוסף, נטען כי החברה ביצעה התאמות רבות על מנת לאפשר את שילוב העובד, אשר במשך תקופה ארוכה הביע שביעות רצון מלאה מעבודתו.

“הנתבעת מציינת כי גילתה סבלנות ביחס לכשלים שונים בהתנהלותו, ואף שלחה אותו להכשרות שונות כל עוד הביע מוטיבציה ורצון ללמוד ולהשתפר”, מצוטטת החברה בפסק הדין. “בשלהי שנת 2018 חלה ירידה דרמטית בתפקוד התובע, וזאת כתוצאה מסירובה של הנתבעת לקלוט את בנו לפרויקט, כמו גם על רקע אי קבלת קביעות, החלפת קבלן ההסעדה וקשיים במערכת היחסים בין התובע לבין הממונה עליו”. לטענת החברה, אז צצה טענתו בדבר התעמרות בעבודה.

למרות טענות אלה, בית הדין לעבודה החליט לפסוק לטובת התובע. לעניין הפרת הוראות חוק השוויון, קבע בית המשפט כי לצד החשיבות הרבה שיש בעצם הקליטה של אנשים עם מוגבלות במקומות עבודה, הרי שאין בכך די. לדברי השופטים, יש מקום להטיל על המעסיק, במסגרת החובה לבצע התאמות, גם פעילות סבירה של הכשרה והדרכה לממונים להם קשר יומיומי עם העובדים, ליווי ומעקב של אנשי מקצוע, ומתן כלים לעובדים ולממונים אשר יסייעו להצלחתה של ההעסקה, וכל זאת בשים לב למהות המעסיק, לגודלו ולמעמדו הציבורי.

******************************************************
זקוקים למשלבת, מרפאה בעיסוק, קלינאית תקשורת, פסיכולוג ילדים? מאות נותני שירותים מחכים לכם בפורום “המקצוענים” של שווים

(המאגר הושק לאחרונה, ועם הזמן יילך ויגדל היצע המטפלים)
*****************************************************

“הגם שבחברת החשמל קיימת תוכנית מסודרת לקליטת עובדים עם מוגבלות”, כתבו השופטים, “לרבות תהליכים של פיקוח והדרכה לממונים, בנסיבות דנן מעגלי התמיכה והפיקוח לא יושמו בעניינו של התובע ונותרו בבחינת מעטפת ריקה מתוכן. הנתבעת הפרה את הוראות החוק עת לא בוצעו הכשרה/הדרכה של הממונה, מעקב מובנה ומסודר לאורך תקופת העסקתו, ליווי מתאים או מתן כלים מספקים שיאפשרו השתלבות מיטבית במקום העבודה”.

לפיכך, פסק בית הדין לתובע פיצוי בגובה 20 אלף שקלים בגין הפרת חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, וכן 50 אלף שקלים בגין התעמרות בעבודה.

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות