נושאים קשורים

מרגש: אנשי “בית הגלגלים” מנציחים את המתנדבים שנהרגו ב-7 באוקטובר

חברי עמותת בית הגלגלים, המתמודדים עם מוגבלות פיזית קשה, מובילים מיזם הנצחה לאנשי ובוגרי העמותה שהלכו לעולמם. בין היתר, מופיעים באתר החדש שמותיהם של מתנדבים שנהרגו באירועי השבת השחורה

חוקרים: זה מה שגורם לאוטיסטים עם חום להתנהג “נורמלי”

תופעת "אפקט החום", שמשפרת תסמיני אוטיזם בזמן זיהום של הגוף, נחקרה עד כה רק בעכברים. כעת זוג מדענים ינסה לפתח טיפולים לבני אדם שיחקו את התופעה – גם בלי חום

אחרי הדייט הוא סימס “את נוירוטית ונרקסיסטית”. הוא צודק?

"הוא נישק אותי עם ריח של חומוס ולא זכר מתי היה הסקס האחרון שלו, אז העפתי אותו מהבית". אז למה לרננה יש עכשיו מחשבות שניות...

כך הצלחתי (בסוף) להצביע בבחירות

באמת שרציתי להיכנס לקלפי, אבל הגוף שלי נכנס למצב של סטרס. הרגליים נעו לבדן, ופשוט מצאתי את עצמי עומדת בתחנת אוטובוס ורק רוצה לברוח. זה מה שקרה אחר כךאירוע בריונות חמור: צילמו נער אוטיסט בשירותים של בית הספר

שישה נערים ממקיף ט' באשדוד נחקרו במשטרה והושעו מהלימודים לאחר שהתעללו בנער בן גילם מכיתת התקשורת, על הרצף. אמו של הילד: "זו טראומה לכל החיים"
ראשיאנשים עם מוגבלויותאנשים עם מוגבלויותסקר: כמה מהישראלים עם מוגבלות לא מצליחים לגמור את החודש

סקר: כמה מהישראלים עם מוגבלות לא מצליחים לגמור את החודש

לקראת היום הבינ"ל לזכויות אנשים עם מוגבלויות, הלמ"ס מפרסמת: 46% מהבוגרים עם מוגבלות לא גומרים את החודש

עובד בכיסא גלגלים

לקראת היום הבינלאומי לזכויות אנשים עם מוגבלות, שחל מחרתיים, ה-3 בדצמבר, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת נתונים בנושא אנשים עם מוגבלות בישראל (בני 20 ומעלה), כולל שאלות סקר על תחושותיהם לגבי החיים שלהם והחברה שמסביבם.

הסקר הוא חלק מהסקר השנתי השוטף של הלמ”ס, המספק מידע על תנאי החיים והרווחה של האוכלוסייה הבוגרת בישראל. הסקר נערך על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ברחבי הארץ במהלך 2020. במסגרתו רואיינו כ-7,250 איש בני 20 ומעלה, המייצגים כ-7.5 מיליון איש. בשל מגבלות הנובעות ממגפת הקורונה, נאספו מרבית הנתונים ב-2020 באמצעות ראיונות טלפוניים ולא בבתי הנדגמים, כמקובל בסקר. ייתכן שיש לכך השפעה על האומדנים בשנה זו.

כמה אנשים עם מוגבלות “חמורה” יש בישראל

לפי הסקר, ל-12% מבני 20 ומעלה (כ-688 אלף איש) יש מוגבלות תפקודית חמורה – כ-13% מהנשים וכ-11% מהגברים. אדם עם מוגבלות תפקודית חמורה הוא מי שמתקשה קושי רב, או שכלל אינו יכול לעשות לפחות אחת מהפעולות האלה: לראות, לשמוע, ללכת או לעלות במדרגות, להתלבש או להתרחץ בעצמו, לזכור או להתרכז. הגדרת מוגבלות תפקודית חמורה היא לפי המלצות האו”ם.

שכיחות המוגבלות עולה עם הגיל ומגיעה ל-19% בגילאי 74-65 ול-49% בגילאי 75 ומעלה (55% מהנשים ו-39% מהגברים). שיעור האנשים עם מוגבלות באוכלוסייה גבוה יותר בפועל, מכיוון שהנתונים אינם כוללים דיירי מוסדות  טיפוליים וסיעודיים שלא נכללו בסקר, וכן נדגמים שלא יכלו להתראיין לסקר בשל מוגבלותם.

מבחינת קשיים בתפקוד היומיומי, 7% מהנשאלים בגילאים 20-64 דיווחו כי הם מתקשים מאוד או שאינם יכולים ללכת או לעלות מדרגות בכלל (23% מהנשאלים בני 65 ומעלה). 3% מתקשים מאוד או שאינם יכולים להתרחץ או להתלבש בעצמם בכלל (9% מבני 65 ומעלה). 2% מתקשים מאוד בשמיעה או שאינם שומעים כלל, גם עם מכשיר שמיעה (6% מבני 65 ומעלה). 2% מתקשים מאוד בראייה או שאינם רואים כלל, גם עם משקפיים (6% מבני 65 ומעלה).

בני 20 ומעלה עם מוגבלות תפקודית חמורה, לפי מין וגיל:

תעסוקה והכנסה

43% מבני 64-25 עם מוגבלות הם חסרי תעודת בגרות, לעומת 27% מהאנשים ללא מוגבלות. ל-22% מהאנשים עם מוגבלות יש תעודה אקדמית, לעומת 40% מהאנשים ללא מוגבלות. 55% מהאנשים בני 25-64 עם מוגבלות מועסקים, לעומת 78% בקרב אנשים ללא מוגבלות. 40% אינם בכוח העבודה, לעומת 17% בקרב אנשים ללא מוגבלות.

עבודתם של 66% מהמועסקים עם מוגבלות קשורה לתחום לימודיהם (70% בקרב מועסקים ללא מוגבלות). 75% מועסקים במשרה מלאה ו-25% מועסקים במשרה חלקית, לעומת 85% ו-15% בהתאמה, בקרב השאר. 36% מהמועסקים עם מוגבלות חושבים שתפקידם מאפשר קידום בעבודה, לעומת 51% משאר המועסקים. 47% מהמועסקים עם מוגבלות אינם מרוצים מהכנסתם מעבודה, לעומת 30% בקרב שאר המועסקים. 26% משתכרים עד 5,000 שקל ברוטו בחודש, לעומת 13% מהמועסקים ללא מוגבלות. 46% אינם מצליחים לכסות את ההוצאות החודשיות של משק הבית, לעומת 22% מהמועסקים ללא מוגבלות.

בני 64-25 – מצב תעסוקה והכנסה:

קשרים חברתיים ותחושת בדידות

אנשים עם מוגבלות חמורה חשים יותר בדידות, והם פחות מרוצים מהקשר עם בני משפחה וחברים. בקרב בני 20-64, שיעור של 14% חשים בדידות לעיתים קרובות, לעומת 4% בשאר האוכלוסייה. 14% חשים שאין להם על מי לסמוך בשעת מצוקה, לעומת 5% בשאר האוכלוסייה. ל-13% מהאנשים עם מוגבלות בגיל 64-20 אין קשרים עם חברים, לעומת 4% בשאר האוכלוסייה. בקרב בני 65 ומעלה, 41% מהאנשים עם מוגבלות חשים בדידות לעיתים קרובות, או מדי פעם, לעומת 20% בשאר האוכלוסייה. 58% חושבים ש”יש להיזהר ממרבית האנשים”, לעומת 48% בשאר האוכלוסייה. ל-19% אין קשרים עם חברים, לעומת 8% בשאר האוכלוסייה.

בני 64-20 – תחושת בדידות וקשר עם בני משפחה וחברים:

שביעות רצון מהחיים ומהמצב הכלכלי

אנשים עם מוגבלות חמורה פחות מרוצים מחייהם ופחות אופטימיים ביחס לעתידם. בקרב בני 64-20, שיעור של 22% מהאנשים עם מוגבלות אינם מרוצים מחייהם, לעומת 7% בשאר האוכלוסייה. 15% חושבים שחייהם יהיו פחות טובים בשנים הקרובות, לעומת 5% בשאר האוכלוסייה. 55% אינם מרוצים ממצבם הכלכלי, לעומת 33% בשאר האוכלוסייה. 21% מהאנשים עם מוגבלות חושבים שמצבם הכלכלי יהיה פחות טוב בעתיד, לעומת 10% בקרב השאר.

בקרב בני 65 ומעלה, 16% מהאנשים עם מוגבלות אינם מרוצים מחייהם, 8% בשאר האוכלוסייה. 21% חושבים שחייהם יהיו פחות טובים בשנים בקרובות, 12% בשאר האוכלוסייה. 35% אינם מרוצים ממצבם הכלכלי, לעומת 20% בשאר האוכלוסייה. 18% חושבים שמצבם הכלכלי יהיה פחות טוב, 16% בשאר האוכלוסייה.

בני 64-20 – אופטימיות ושביעות רצון מהחיים ומהמצב הכלכלי:

התנדבות, אמון ותחושת אפליה

18% מהאנשים עם מוגבלות בגילאי 25-64 עסקו בפעילות התנדבותית בשנה האחרונה (22% בשאר האוכלוסייה). 24% נותנים אמון בזולת ו-72% חושבים שיש להיזהר מרוב האנשים (39% ו-58% בהתאמה, בקרב השאר). 42% נותנים אמון במערכת המשפט (56% בשאר האוכלוסייה). 70% נותנים אמון במערכת הבריאות (78% בשאר האוכלוסייה). 34% מהאנשים עם מוגבלות חשו אפליה כלשהי בשנה האחרונה (24% בשאר האוכלוסייה).

בני 20-64 – התנדבות, אמון ותחושת אפליה:

******************************************************
זקוקים למשלבת, מרפאה בעיסוק, קלינאית תקשורת, פסיכולוג ילדים? מאות נותני שירותים מחכים לכם בפורום “המקצוענים” של שווים

(המאגר הושק לאחרונה, ועם הזמן יילך ויגדל היצע המטפלים)
*****************************************************

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות