נושאים קשורים

טיפול ישראלי מעלים כאבים קשים באמצעות “ניתוק עצבי”

מרפאה חדשנית הפועלת באיכילוב מציעה פתרון להפחתת כאב – באזורים שלא ניתנים לריפוי. איך זה בדיוק עובד, למי זה מיועד והאם יש תופעות לוואי? שיחה עם ד"ר עידו שטראוס

סיימון קאוול חושף שהתמודד עם דיכאון: “הרגשתי מת מבפנים”

שופט "אמריקן איידול" חושף בפודקאסט חדש את מצבו הנפשי בשנים שבהן היה אמור להיות הכי מאושר: "הייתי בספירלה ששלחה אותי למטה. אם הייתי נפגע מאוטובוס ומת, זה לא היה מטריד אותי"

טכנולוגיה מאפשרת למשותקים לשלוט בטלפון – עם הלשון

סטארט-אפ חדש פיתח מכשיר MouthPad ייחודי – שמעניק לאנשים עם מוגבלות בתנועה את היכולת לנהל מכשירים אלקטרוניים דרך תנועות לשון וראש. כך זה עובד

הלוחם שהתאבד, אב ל-2 אוטיסטים – יוכר כחלל צה”ל

כך הודיע בצאת החג דובר צה"ל. עכשיו תוכל המשפחה להביאו לקבורה צבאיתשר החינוך, ללמד ב-4 שעות לעבוד עם תלמידים אוטיסטים? זה אמיתי?

היעדר קבלת החלטות במועדן הנכון שם את משרד החינוך בבעיה עמוקה מול תלמידי החינוך המיוחד. עכשיו נשארה רק הבחירה בין הגרוע – לגרוע יותר. מאמר מיוחד
ראשיבריאותחוקרים מצאו עוד יתרון חשוב לחיסונים נגד קורונה

חוקרים מצאו עוד יתרון חשוב לחיסונים נגד קורונה

מחקר גדול של אוניברסיטת דרום קליפורניה מראה שלחיסון נגד הנגיף יש עוד השפעות חיוביות מלבד הגנה על הגוף

צילום ארכיון: ביגסטוק

חיסון נגד קורונה עוזר להגן על בני אדם מפני הנגיף, תוך הפחתת הסיכון לחלות במחלה קשה, לא פעם מסכנת חיים. אבל מחקר אמריקאי חדש מלמד שהחיסון יכול גם לעזור ולהקל על נגע החרדה והדיכאון ההולך ופושט בעולם בצל המגפה.

מאמר חדש של אוניברסיטת דרום קליפורניה מצביע על כך שלחיסונים נגד COVID-19 עשויים להיות גם יתרונות משניים משמעותיים. חוקרי האוניברסיטה התבססו במחקרם על נתונים מסקר “הדופק הביתי” של הלשכה האמריקאית למפקד האוכלוסין, והצליבו אותם עם נתוני המחוסנים נגד קורונה שסיפק המרכז הלאומי לסטטיסטיקת בריאות. להערכתם, החיסון מפחית את תסמיני החרדה והדיכאון אצל מי שהתחסנו בכמעט 30% לעומת אנשים שלא התחסנו.

לדברי החוקרים, הפחד מהידבקות בנגיף והבידוד החברתי גבו מחיר נפשי ורגשי ממיליוני אנשים, כולל מצבי חרדה ודיכאון. לפי הסקר, שנערך בחודשים ספטמבר ואוקטובר בקרב 50,849 מבוגרים בארצות הברית, כמעט שליש מהמבוגרים דיווחו כי הם חווים תסמינים של חרדה או דיכאון.

החוקרים תיארו הפחתה גדולה יותר בתסמיני חרדה או דיכאון בעקבות החיסון בקרב אנשים עם רמת השכלה נמוכה יותר, שיש להם ילדים, שמתגוררים בשכירות ושאינם יכולים לעבוד מרחוק. לטענתם, הם מצאו מעט עדויות ל”השפעות זליגה” במחקר, או במילים אחרות: לא נמצא קשר בין עלייה בשיעורי החיסונים בקהילה לבין שיפור בתסמיני חרדה או דיכאון בקרב הלא מחוסנים.

תוצאות דומות נמצאו גם במחקר שפורסם השנה על ידי חוקרים מטייוואן. במחקר השתתפו 8,003 בוגרים, שהתבקשו לענות על שאלות בנוגע למצב החיסון שלהם (חוסנו או לא חוסנו נגד קורונה) ולגבי מצבם הנפשי, באמצעות שאלון בריאות המטופל. ניתוח של השאלונים הראה כי אנשים שחוסנו לראשונה בין דצמבר 2020 למרץ 2021 דיווחו על ירידה ברמות המצוקה הנפשית לאחר קבלת החיסון. לפי החוקרים, נרשמה ירידה הן בהסתברות לדיכאון קל והן בהסתברות לדיכאון חמור.

על פי פרשנות שהתפרסמה לאחרונה בכתב העת Nature, חוקרים ברחבי העולם שבודקים את הגורמים וההשפעות של הלחץ שנוצר כתוצאה ממגפת הקורונה, חוששים שההידרדרות בנושא בריאות הנפש עלולה להימשך עוד זמן רב אחרי שהמגפה תדעך. “מדענים מקווים שיוכלו להשתמש בהררי הנתונים הנאספים עתה במחקרים על בריאות הנפש כדי לקשר את ההשפעה של אמצעי בקרה מסוימים על שינויים ברווחתם של אנשים, – מה שעשוי לסייע גם בטיפול במגפות עתידיות”, נכתב במאמר.

עוד צוין בכתב העת כי אנשים צעירים יותר, במיוחד נשים צעירות ואנשים עם ילדים צעירים, חשופים למצוקה פסיכולוגית מוגברת עקב הקורונה, ייתכן שבעקבות הצורך הגדול יותר שלהם באינטראקציות בינאישיות.

לפי ארגון הבריאות העולמי, דיכאון וחרדה עולים לכלכלה העולמית טריליון דולר מדי שנה באובדן פרודוקטיביות, מה שמוביל חברות לשפר את שירותי התמיכה שלהן בבריאות הנפשית של עובדיהן. על פי המרכז לבקרת מחלות ומניעתן, אנשים הסובלים מדיכאון מחמיצים בממוצע 4.8 ימי עבודה מדי תקופה של שלושה חודשים ומ-11.5 ימים של פרודוקטיביות מופחתת.

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות