fbpx

“מצב נפשי”: קצת צהובה ולא מספיק עמוקה

הסדרה החשובה של כאן11 מציגה קשיים נפשיים שרבים חווים, אבל מתמקדת בחשיפת האנשים ופחות בבעיות עצמן ובדרכי הטיפול

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
"מצב נפשי" בכאן11 – מתוך הסדרה
“מצב נפשי” בכאן11 – מתוך הסדרה

צניחה במצב הרוח כתוצאה מאירוע ביטחוני, משבר במשפחה, דייט כושל או תקרית בעבודה, היא דבר שכיח. לרוב מדובר על דיכאון קל וזמני. אבל מה קורה כשהתחושה הזו משתלטת עלינו? כל אדם שלישי בישראל מתמודד עם חרדה במהלך חייו, אחד מחמישה חווה דיכאון קשה שמצריך טיפול תרופתי או אשפוז, ואחד מחמישה מתמודד עם פוסט טראומה.

הסדרה “מצב נפשי”, המשודרת בכאן11, מתעדת אנשים שהסכימו לחשוף את ההתמודדות עם חרדות, דיכאונות, פוסט טראומה, התקפי זעם ותוקפנות. הם מספרים על הקשיים, המלחמה בסטיגמות, ההסתרה וגם הריפוי והתקווה.

הסדרה, שאותה יצרה הבמאית יסמין קיני, מציגה את מה שרבים מסרבים לקבל או לא מוכנים להודות בו: רובנו ורבים מהקרובים לנו מתמודדים עם קושי נפשי בעוצמה כזו או אחרת, הדורש טיפול. הסטיגמה של טיפול נפשי עלולה לגרום להסתרה, הימנעות מפנייה לעזרה והזנחה.

בכל פרק מוצגת קשת רחבה של מצבים נפשיים: מהתמודדות יום-יומית שכל צופה יכול להזדהות איתה, ועד להפרעות שדורשות התערבות משמעותית. המרואיינים מגיעים מכל שכבות החברה, ומדברים בפתיחות ובכנות יוצאת דופן על הסימפטומים והאתגרים, הטיפול וההשפעה על הסביבה הקרובה והרחוקה. לצדם מופיעים מומחים בתחום בריאות הנפש, שמסבירים את התופעות והגורמים להן, ומציגים את שיטות הטיפול.

אני לא לבד

צפיתי בסדרה (הביקורת נכתבה לאחר שידור הפרק השני) והופתעתי, כמו רבים מהצופים, מכך שגם האנשים המוצלחים והמצחיקים חיים עם הדיכאון. העשייה מצילה אותם מתהומות הנשייה או ממעשה אובדני. התחברתי לעיתונאית-סטנדאפיסטית חגית גינזבורג, שעובדת היותה בדיכאון תמידי הפתיעה אותי. גילוי נאות: אני מכירה את גינזבורג מאז שעבדתי לצדה ב”ידיעות אחרונות”. היא היתה אז בעיני דמות מופת ומצליחנית.

בסדרה מובאות דוגמאות רבות לכך שבדיכאון כולנו כלים של מציאות אפורה שקיימת בתוכנו, ושצריך לכלכל אותה כל הזמן. כולנו מחפשים משמעות, ולפעמים החיפוש עצמו מייאש. העוצמה של הסדרה היא בהפתעה שהיא מביאה בחשיפת אנשים בעמדות בולטות, אבל בכך היא גם קצת צהובה.

כך למשל, כדורגלן הפועל ת”א עידן ורד, שהלחץ להצליח ולנצח הוליד אצלו חרדות קשות. איש העסקים שי קאופמן, שסבל מדיכאון קשה שהביא אותו לאשפוז. רקדנית הבטן אור-לי ימין, שכל חייה מתמודדת עם דיכאון קשה, חרף העובדה שהיא עוסקת בתחום שמזוהה עם שמחה. הפסיכולוג יזהר שער, שמבין היטב את מורכבות הנפש, ובכל זאת גם הוא לא חסין מפני פגיעה נפשית. וקצין צה”ל אבידב גולדשטיין, הסובל מפוסט טראומה בעקבות פגיעה מינית שעבר.

כמתמודדת עם חרדה ודיכאון כתוצאה מהפרעות אכילה, הסדרה העזה לשים את מה שאני עוברת על השולחן ולהציג הסברים. היא העניקה לי תחושה שאני לא לבד. קיבלתי המון הסברים לדיכאון שלי: החרדה על כל צורותיה וביטוייה, ומה קורה לגוף.

הסדרה יצרה עניין רב גם בקהילת הנכים. רבים מהם התאכזבו מכך שרק נגעו בנושא החשוב הזה, אבל בלי להתעמק בו. לא היו נגיעות של ממש בכל תחומי הטיפול, ובבעייתיות של מציאת תשובה ומרגוע. עם זאת, מדובר בצפיית חובה כמעט לכל אדם, כי דיכאון ושמחה הולכים ביחד.

כל ארבעת הפרקים זמינים לצפייה ביוטיוב של כאן11

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בואו להיות חלק מקהילה של אנשים כמוכם

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של “שווים”

קראו עוד בשווים

רותי זוארץ

גלילה לראש העמוד

בואו להיות חלק מהקהילה שלנו

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של ״שווים״