נושאים קשורים

מתמודדת נפש קיבלה אישור להמתת חסד – ועוררה סערה

זוראיה טר בק ההולנדית התמודדה כל חייה עם דיכאון, חרדה, טראומה והפרעת אישיות. בראיון לגארדיאן הסבירה: "לפעמים, כשאת אוהבת מישהו, את חייבת לתת לו ללכת"

חוקרים: הסרטון הזה יעזור לכם להבין אם אתם על הרצף

מדובר בסרטון שמציג גליל דו-ממדי מסתובב שעשוי מנקודות. חוקרים איטלקים גילו כי האישונים של אוטיסטים מתנהגים אחרת במהלך הצפייה בו – בהשוואה לניורוטיפיקלים

בקרוב: שליטה באייפון ובאייפד – רק באמצעות העיניים

שורה של מאפייני נגישות חדשים צפויים להשתלב במערכות ההפעלה של ענקית הטכנולוגיה אפל. יצורפו גם יכולות בינה מלאכותית לזיהוי דיבור מוגבל והאזנה למוזיקה עבור כבדי שמיעה

“אין צוות חינוכי בשעות אחה”צ, הבן שלי חווה רגרסיה”

גן התקשורת "אייל" ברעננה נמצא בחוסר יציבות כבר שנה. הסיבה: ארבע נשות צוות יצאו לחופשת לידה, ללא תחליף הולם. האימהות פנו לעירייה: מפסידות שעות עבודה, והילדים סובליםאין אישור להסעה – ופעוט מונשם נוסע למעון באוטובוס ציבורי

בחצי השנה האחרונה אימו של שחר (שם בדוי) בן השנתיים מנהלת מאבק מול הרשויות לקבלת הסעה שמותאמת למצבו הסיעודי. במקום לספק פתרונות - הן מגלגלות אחריות
ראשיבריאותמחקר בבן-גוריון: איך השפיע חמצן מועשר על סובלים מדיכאון

מחקר בבן-גוריון: איך השפיע חמצן מועשר על סובלים מדיכאון

חולים בדיכאון קל ובינוני קיבלו טיפול באוויר מועשר בחמצן למשך 7 עד 8 שעות מדי לילה. מה היו תוצאות המחקר

צילום: ביגסטוק

האם חמצן יכול לעזור למי שסובלים מדיכאון? מחקר חדשני שנערך בפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, מצא שהתשובה לכך עשויה להיות חיובית. יש לציין שמדובר במחקר בהיקף קטן, ועל מנת לקבל תשובות ברורות יותר נדרשים מחקרים גדולים יותר.  

המחקר, שהובל על ידי הדוקטורנטית יהודית בלוך ובהנחיית פרופ’ יולי ברסודסקי מהחטיבה הפסיכיאטרית וד”ר עבד נ. עזב מהמחלקה לסיעוד, נמשך בסך הכל כשש שנים והשתתפו בו 55 חולים שפוצלו לשתי קבוצות. הקבוצה הראשונה קיבלה טיפול באוויר מועשר בחמצן (35% חמצן) למשך 7 עד 8 שעות מדי לילה במשך חודש, ולעומתה הקבוצה השנייה קיבלה במשך אותו זמן טיפול באוויר רגיל (21% חמצן), מבלי שחבריה יודעים כמובן שמדובר באוויר רגיל.

לאחר הטיפול נבדק מצבם של המשתתפים לפי כמה סולמות מדידה. בין השאר נבדקו סימפטומים כמו חומרת דיכאון, תסמיני חרדה, תחושות אשמה, מחשבות אובדניות, שינויים בתיאבון ובמשקל והפרעות שינה. כמו כן, נלקחה מהחולים התרשמות קלינית כללית.   

הנחה את המחקר. פרופ’ יולי ברסודסקי 

הממצאים היו חיוביים: לפי החוקרים, הטיפול באוויר מועשר בחמצן תרם לשיפור במצב החולים בקבוצה הראשונה. “מצאנו שהטיפול פשוט, זול ובטוח”, אומר ד”ר עזב. “הגדלת אחוז החמצן באוויר הנשאף הפחיתה את הסימפטומים של דיכאון, ללא תופעות לוואי”. לדבריו, “כעת יש צורך להרחיב את המחקר למקומות נוספים ולהגדיל את מספר המשתתפים, על מנת לנסות לשחזר את התוצאות. אבל בהחלט יש לשיטה הזו פוטנציאל גדול”.

במהלך  הטיפול, כפי שהצביע ד”ר עזב, לא דווח כלל על תופעות לוואי. “להיפך”, מדגישים החוקרים, “חלק מהחולים אף ביקשו להשאיר אצלם את מחולל החמצן לתקופה ממושכת יותר”. חשוב לציין שהחמצן ניתן בתנאים אטמוספריים רגילים, כך שנמנעו הסכנות הקיימות בטיפול בתאי לחץ.

ממצאי המחקר פורסמו בכתב העת Scientific Reports.

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות