נושאים קשורים

במצוקה בגלל המלחמה? איפה תוכלו לקבל טיפול ללא תשלום

משרד הבריאות מפרסם את מספרי הטלפון של מרכזי החוסן ומרכזי החירום והתמיכה הרגשית של קופות החולים, המספקים טיפולים נפשיים ללא עלות

כך פועלת הונאת ה”פטור מתור” שמציפה את הרשת

מיוחד ל"שווים": גם אתם נתקלתם לאחרונה במודעה הזאת? מדובר בנוכלות. כך נראתה השיחה שלנו עם "נציג המכירות" שמבטיח תעודה רשמית מהביטוח הלאומי

ללמוד על קבלת האחר – דרך משחק קלפים מיוחד

משחק הזיכרון החדש, "בלון וכובע", לא רק מבדר, אלא גם מלמד על סובלנות ואמפתיה, תוך תרומה לילדים חולי ניוון שרירים דושן-בקר

תקף וירק: כתב אישום נגד אח שהתעלל בקשישה סיעודית

סאלח היאג'נה, בן 26, נאשם על ידי פרקליטות המדינה לאחר שתקף קשישה בת 77 במרכז הגריאטרי "גולדן קר" בנס ציונהטיפול ישראלי מעלים כאבים קשים באמצעות “ניתוק עצבי”

מרפאה חדשנית הפועלת באיכילוב מציעה פתרון להפחתת כאב – באזורים שלא ניתנים לריפוי. איך זה בדיוק עובד, למי זה מיועד והאם יש תופעות לוואי? שיחה עם ד"ר עידו שטראוס
ראשיחדשותרק השופט הציל את כבודם של חולי הנפש

רק השופט הציל את כבודם של חולי הנפש

בתוך כל הדם הרע בין אולמרט לנתניהו, נשמע קול אחד חשוב. "המונח 'חולה נפש' כמילת גנאי עושה עוול", אמר השופט יריב

ראש בראש: ראשי הממשלה לשעבר בנימין נתניהו ואהוד אולמרט. צילומים: לע”מ ונועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

הכותרת היחידה שבאמת ראויה לציטוט מהדיון הבוקר בתיק “משפחת נתניהו נגד אהוד אולמרט”, שייכת לשופט השלום בתל אביב עמית יריב.  “חבל שהטונים הגיעו לאן שהגיעו”, אמר השופט, “לוקחים כאן נושא כאוב של התמודדות עם מחלות נפש והופכים אותו לקרקס. השימוש במונח ‘חולה נפש’ כמילת גנאי עושה עוול”.

שורה תחתונה, מאמצי השופט להביא את הצדדים לפנות להליך פשרה לא צלחו. המשמעות היא שהתיק יחל להתנהל בבית המשפט, כולל כל הדם הרע בין הצדדים, ולא פחות גרוע – המשך פגיעה בציבור רחב של מתמודדי נפש בישראל.

מעט רקע: לאחר שראש הממשלה לשעבר אולמרט כינה בתקשורת את בני משפחת ראש הממשלה היוצא “חולי נפש”, החליטו האחרונים להגיש נגדו תביעת דיבה על סך כ-840 אלף שקל. להגנתו, טוען אולמרט כי “אמת דיברתי”, מכיוון שלדבריו בני המשפחה עברו טיפולים נפשיים. אולמרט גם ביקש להסיר את החיסיון הרפואי של נתניהו, רעייתו שרה והבן יאיר.

“באילו אמצעים נקטת לפני שאמרת את הדברים כדי לדעת שאתה דובר אמת?” שאל השופט את אולמרט בראשית הדיון, והוא ענה: “עקבתי אחרי המעשים שלהם, שמעתי הקלטות של בני המשפחה, והתייעצתי עם מומחים ועם אנשים שמקורבים אליהם שמכירים אותם לפני ולפנים. הם פירטו בפניי התנהגויות שבאופן פופולרי נקראות התנהגויות לא נורמליות, התנהגויות משוגעות”.

השופט עוד הציע לאולמרט להבהיר שדבריו הם בגדר דעה אישית ואין בידיו שום הוכחות לדברים, אך הוא לא הרים את הכפפה. המשפט הזה, הזהיר השופט את שני הצדדים, עשוי להפוך ל”קרקס”, אך גם זה היה לשווא. “חרף המאמצים שהשקיעו באי כוח הצדדים בניסיון להגיע להסדר מוסכם, לא עלה בידם הדבר”, כתב השופט לסיכום והורה ל‏אולמרט להגיש עד 23 בינואר בקשה מפורטת לגילוי מסמכים רפואיים ולבדיקה פסיכיאטרית לבני משפחת נתניהו.

ראוי לציטוט. השופט עמית יריב

אם יורשה לי, חבל שאולמרט לא ירד מהעץ שטיפס עליו. בהערכה מפוכחת, אין לו שום דרך להוכיח את הדברים שאמר. גם הסיכוי שהשופט יאפשר לו לפלוש לתיקים האישיים של נתניהו ומשפחתו, לא באמת קיים. צריך לומר את האמת, אולמרט כינה אותם “חולי נפש” באקט של כעס, גנאי והשפלה.

הכינוי “חולי נפש”, כמו שאמר השופט החכם, עושה עוול למי שמתמודדים עם בעיות נפשיות. יש כאלה מאות אלפים בישראל. “חולי נפש” זו לא קללה, זו מציאות כואבת עבור רבים. במובן הזה, ללא קשר לתוצאות המשפט, אולמרט כבר הפסיד, והפסידו גם המתמודדים. אם מי שהיה ראש ממשלה לא מסוגל לכבד אותם, איך אפשר לצפות מאזרחים “רגילים” לעשות זאת? חבל.

מייסד "שווים", בעל 20 שנות ניסיון בעולם העיתונות. שימש כרכז הכתבים של ”ידיעות אחרונות“, עורך המוסף הכלכלי ”ממון“ ועורך התוכנית ”חדשות הבוקר“. בעל קשר אישי לקהילת המוגבלויות: בנו הבכור אוהד הוא אוטיסט.

כתבות אחרונות