נושאים קשורים

הנגשה ברמה אחרת: זו הרפורמה בסניפי רשת סטארבקס

כדאי ללמוד משהו מהאמריקאים: רשת הקפה הפופולרית יוצאת למהלך יוצא דופן להתאמת החנויות שלה לאוכלוסיית האנשים עם מוגבלות. על הפרק: שינוי בתצוגות, בדלתות ואפילו בתאורה ובאקוסטיקה

הורים כועסים: “בצהרון הפרידו את הילדים ‘המיוחדים’ מהילדים ‘הרגילים'”

אמהות מגן חינוך מיוחד בבנימינה נאבקות כדי שילדיהן לא יועברו לצהרון נפרד: "ליום אחד כבר שמו אותם בחדר אחר משאר הילדים. זו אפליה". המועצה: "זה ישפר את השירות שהם יקבלו"

ומה עם הבטיחות? כך דחסה העירייה ילדים בהסעה

מקרה חמור בהסעת ילדי חינוך מיוחד בפתח תקווה: המלווה והנהג הסיעו יותר תלמידים ברכב ממה שהחוק מאפשר. אחרי שפנו לעירייה בבקשה להסבר – ההורים נתקלו בחומה בצורה: "ניסו 'לחסוך' על חשבון הבטיחות של ילדינו"

חנות מכרה לנער אוטיסט שעון ב-1,500 שקל ותשלם פיצוי

ביהמ"ש קבע כי בעל החנות שסירב לקבל את השעון בחזרה ולהשיב לנער את כספו פעל בניגוד לחוק. המקרה פורסם לראשונה באתר "שווים"כוכב “קופה ראשית” על בנו האוטיסט: “היום היו מאבחנים גם אותי”

משה פרסטר ובנו רותם בראיון ל"שווים": על האבחון המאוחר, ההקלה בעקבותיו, החלום של הבן להיות בזוגיות וסדנאות הסטנד-אפ שמעביר האב לאוטיסטים
ראשיחדשותרק השופט הציל את כבודם של חולי הנפש

רק השופט הציל את כבודם של חולי הנפש

בתוך כל הדם הרע בין אולמרט לנתניהו, נשמע קול אחד חשוב. "המונח 'חולה נפש' כמילת גנאי עושה עוול", אמר השופט יריב

ראש בראש: ראשי הממשלה לשעבר בנימין נתניהו ואהוד אולמרט. צילומים: לע”מ ונועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

הכותרת היחידה שבאמת ראויה לציטוט מהדיון הבוקר בתיק “משפחת נתניהו נגד אהוד אולמרט”, שייכת לשופט השלום בתל אביב עמית יריב.  “חבל שהטונים הגיעו לאן שהגיעו”, אמר השופט, “לוקחים כאן נושא כאוב של התמודדות עם מחלות נפש והופכים אותו לקרקס. השימוש במונח ‘חולה נפש’ כמילת גנאי עושה עוול”.

שורה תחתונה, מאמצי השופט להביא את הצדדים לפנות להליך פשרה לא צלחו. המשמעות היא שהתיק יחל להתנהל בבית המשפט, כולל כל הדם הרע בין הצדדים, ולא פחות גרוע – המשך פגיעה בציבור רחב של מתמודדי נפש בישראל.

מעט רקע: לאחר שראש הממשלה לשעבר אולמרט כינה בתקשורת את בני משפחת ראש הממשלה היוצא “חולי נפש”, החליטו האחרונים להגיש נגדו תביעת דיבה על סך כ-840 אלף שקל. להגנתו, טוען אולמרט כי “אמת דיברתי”, מכיוון שלדבריו בני המשפחה עברו טיפולים נפשיים. אולמרט גם ביקש להסיר את החיסיון הרפואי של נתניהו, רעייתו שרה והבן יאיר.

“באילו אמצעים נקטת לפני שאמרת את הדברים כדי לדעת שאתה דובר אמת?” שאל השופט את אולמרט בראשית הדיון, והוא ענה: “עקבתי אחרי המעשים שלהם, שמעתי הקלטות של בני המשפחה, והתייעצתי עם מומחים ועם אנשים שמקורבים אליהם שמכירים אותם לפני ולפנים. הם פירטו בפניי התנהגויות שבאופן פופולרי נקראות התנהגויות לא נורמליות, התנהגויות משוגעות”.

השופט עוד הציע לאולמרט להבהיר שדבריו הם בגדר דעה אישית ואין בידיו שום הוכחות לדברים, אך הוא לא הרים את הכפפה. המשפט הזה, הזהיר השופט את שני הצדדים, עשוי להפוך ל”קרקס”, אך גם זה היה לשווא. “חרף המאמצים שהשקיעו באי כוח הצדדים בניסיון להגיע להסדר מוסכם, לא עלה בידם הדבר”, כתב השופט לסיכום והורה ל‏אולמרט להגיש עד 23 בינואר בקשה מפורטת לגילוי מסמכים רפואיים ולבדיקה פסיכיאטרית לבני משפחת נתניהו.

ראוי לציטוט. השופט עמית יריב

אם יורשה לי, חבל שאולמרט לא ירד מהעץ שטיפס עליו. בהערכה מפוכחת, אין לו שום דרך להוכיח את הדברים שאמר. גם הסיכוי שהשופט יאפשר לו לפלוש לתיקים האישיים של נתניהו ומשפחתו, לא באמת קיים. צריך לומר את האמת, אולמרט כינה אותם “חולי נפש” באקט של כעס, גנאי והשפלה.

הכינוי “חולי נפש”, כמו שאמר השופט החכם, עושה עוול למי שמתמודדים עם בעיות נפשיות. יש כאלה מאות אלפים בישראל. “חולי נפש” זו לא קללה, זו מציאות כואבת עבור רבים. במובן הזה, ללא קשר לתוצאות המשפט, אולמרט כבר הפסיד, והפסידו גם המתמודדים. אם מי שהיה ראש ממשלה לא מסוגל לכבד אותם, איך אפשר לצפות מאזרחים “רגילים” לעשות זאת? חבל.

מייסד "שווים", בעל 20 שנות ניסיון בעולם העיתונות. שימש כרכז הכתבים של ”ידיעות אחרונות“, עורך המוסף הכלכלי ”ממון“ ועורך התוכנית ”חדשות הבוקר“. בעל קשר אישי לקהילת המוגבלויות: בנו הבכור אוהד הוא אוטיסט.

כתבות אחרונות