נושאים קשורים

הנגשה ברמה אחרת: זו הרפורמה בסניפי רשת סטארבקס

כדאי ללמוד משהו מהאמריקאים: רשת הקפה הפופולרית יוצאת למהלך יוצא דופן להתאמת החנויות שלה לאוכלוסיית האנשים עם מוגבלות. על הפרק: שינוי בתצוגות, בדלתות ואפילו בתאורה ובאקוסטיקה

הורים כועסים: “בצהרון הפרידו את הילדים ‘המיוחדים’ מהילדים ‘הרגילים'”

אמהות מגן חינוך מיוחד בבנימינה נאבקות כדי שילדיהן לא יועברו לצהרון נפרד: "ליום אחד כבר שמו אותם בחדר אחר משאר הילדים. זו אפליה". המועצה: "זה ישפר את השירות שהם יקבלו"

ומה עם הבטיחות? כך דחסה העירייה ילדים בהסעה

מקרה חמור בהסעת ילדי חינוך מיוחד בפתח תקווה: המלווה והנהג הסיעו יותר תלמידים ברכב ממה שהחוק מאפשר. אחרי שפנו לעירייה בבקשה להסבר – ההורים נתקלו בחומה בצורה: "ניסו 'לחסוך' על חשבון הבטיחות של ילדינו"

חנות מכרה לנער אוטיסט שעון ב-1,500 שקל ותשלם פיצוי

ביהמ"ש קבע כי בעל החנות שסירב לקבל את השעון בחזרה ולהשיב לנער את כספו פעל בניגוד לחוק. המקרה פורסם לראשונה באתר "שווים"
הסתדרות 480-100

כוכב “קופה ראשית” על בנו האוטיסט: “היום היו מאבחנים גם אותי”

משה פרסטר ובנו רותם בראיון ל"שווים": על האבחון המאוחר, ההקלה בעקבותיו, החלום של הבן להיות בזוגיות וסדנאות הסטנד-אפ שמעביר האב לאוטיסטים
ראשיאנשים עם מוגבלויותאנשים עם מוגבלויותאב ביקש להפחית מזונות לגרושתו הנכה – זה מה שהחליט בית המשפט

אב ביקש להפחית מזונות לגרושתו הנכה – זה מה שהחליט בית המשפט

האב טען שבעוד מצבו הכלכלי הדרדר והוא נקלע לחובות, גרושתו מקבלת קצבאות. האישה טענה שהן מיועדות לכסות הוצאות רפואיות

בית המשפט – אילוסטרציה
בית המשפט – אילוסטרציה

בית משפט לענייני משפחה הפחית את גובה המזונות שעל גבר לשלם לגרושתו, מאחר שהיא מקבלת גמלאות של 10,000 שקלים מביטוח לאומי ובמקביל עובדת. על פי פסק הדין, הוא ישלם 3,000 שקלים בחודש בלבד לאשתו ולשני ילדיו, במקום 4,400 שקלים ששילם עד כה.

הקצבה התחילה במהלך הגירושין

בני הזוג התגרשו במהלך שנת 2016, והגיעו ביניהם להסכמה על גובה דמי המזונות – הסכם שניתן לו תוקף של פסק דין. הילדים נשארו לגור עם האישה, והגבר חויב לשלם מזונות בסכום של 1,500 שקלים עבור כל ילד, בתוספת 1,400 שקלים עבור הוצאות דיור – סה”כ 4,400 שקלים מדי חודש. בנוסף הוא חויב לשלם חצי מהוצאות החינוך והבריאות של ילדיו.

האישה אובחנה כסובלת ממחלה כרונית לפני הגירושין, ובזמן שהתנהלו ההליכים היא התחילה לקבל קצבת נכות מביטוח לאומי. שאלת הרלוונטיות של קצבה הנכות לעניין ההכנסה של האם לא נידונה אז.

המצב הכלכלי הדרדר אצל שני הצדדים

לפני שנתיים, הבעל הגיש עתירה לבית המשפט לענייני משפחה, באמצעות עו”ד רחל אייבס, וביקש להפחית את דמי המזונות שעליו לשלם. לטענתו, חלה הרעה ניכרת במצבו הכלכלי מאז שנחתם ההסכם.

הכנסתו ירדה בחצי, לטענתו, והוא גם התחתן והתגרש בשנית, ולכן הוא משלם מזונות עבור ילדה נוספת. הוא טען גם ששקע בחבות של מאות אלפי שקלים. לבסוף טען כי ההכנסות של האישה גבוהות משלו, נוכח העובדה שהיא עובדת וגם מקבלת גמלה מביטוח לאומי.

האישה ופרקליטה, עו”ד שחר פדה, דחו את טענות הבעל ואף ביקשו מבית המשפט להגדיל את המזונות שהוא משלם. לטענתם, מאז אישור ההסכם, חלה עליה משמעותית בהוצאות על הילדים.

האישה טענה גם כי רמת ההכנסה שלה דווקא ירדה, במיוחד בעקבות משבר הקורונה. באשר לגמלאות הנכות – אלו נועדו לכיסוי ההוצאות הרפואיות שלה באופן ישיר, ולא יכולות להיחשב כהכנסה נוספת.

השופטת: צריך לחשב רק את קצבת הנכות הכללית

בפסק הדין, שניתן על ידי השופטת מיכל דבירי-רוזנבלט מבית המשפט לענייני משפחה בירושלים, נקבע כי הולדת ילד נוסף, ממערכת יחסים אחרת לאחר הגירושין, אינה מהווה שינוי נסיבות. כך גם עצם קיומו של הליך פשיטת רגל. עם זאת, בית המשפט הסכים שהבעל הוכיח שכושר ההשתכרות שלו ירד מאז הסכם הגירושין.

בית המשפט קיבל את טענות האישה, אבל באופן חלקי. השופטת קבעה שגמלת הניידות וגמלת השירותים המיוחדים אכן מיועדות לכיסוי ההוצאות ואין לקחת אותן בחשבון הכנסה. אבל אמרה שכן יש לקחת בחשבון את החלק של קצבת הנכות הכללית  – שמהווה השלמת הכנסה.

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות