נושאים קשורים

הערכות: בכמה יעלו הקצבאות ב-2024 אחרי ההצמדה

על כמה צפויות לעמוד קצבאות הנכים, ילדים עם מוגבלות ושירותים מיוחדים מהחודש הבא. אלכס פרידמן: "ההצמדה לשכר הממוצע – אחד ההישגים הגדולים שלנו"

ושוב, נזכרים בנו רק חודש בשנה. אבל אפשר גם אחרת

דצמבר הוא חודש המודעות לזכויות אנשים עם מוגבלות, אבל מה עם שאר חודשי השנה? אילון גולן חושב שהצעד הראשון לעבר שוויון הוא פשוט לדבר זה עם זה. טור אורח

הלחץ עבד: בוטלה דחיית חוק שירותי הרווחה

בעקבות הפרסום ב"שווים" והמכתב של יו"ר האופוזיציה לפיד: שר הרווחה והביטחון החברתי יעקב מרגי חזר בו מההקפאה. "זו תוכנית הדגל של המשרד לשנים הקרובות"

איפה חילקו הכי הרבה דוחות לאלו שחנו בחניית נכים ללא תג?

הנתונים לא מחמיאים: עמותת "אור ירוק" בדקה את רמת האכיפה ומצאה כי יש מקום רב לשיפור. וגם: באיזו רשות מקומית חילקו רק דוח חנייה אחד בשנה החולפת?החשש: אישה מאיימת בשמלה אדומה דופקת בדלת

המקרה המוזר שקרה למשלבת שלי השבוע גרם לי להבין את עוצמת החרדה שפושטת בציבור מאז שפרצה המלחמה
ראשיחדשותבעקבות הסרט על יגאל שילון: טיפים למניעת נפילות בבית

בעקבות הסרט על יגאל שילון: טיפים למניעת נפילות בבית

באמבטיה, בסלון, במטבח, בחדר השינה: אילו התאמות כדאי לבצע כדי להגדיל את רמת הבטיחות של המבוגר בבית

יגאל שילון בביתו עם ארז טל. צילום מסך מקשת 12

בעקבות סרט הדוקו ששודר לאחרונה בקשת 12 על יגאל שילון, אשר נותר משותק בעקבות תאונת נפילה בבית, ביקשנו לאסוף עבורכם כמה טיפים שאולי יעזרו לכם למנוע את הנפילה הבאה. העצות הן באדיבות ניצן שקל, מומחה לבטיחות בגיל השלישי ומנכ”ל “גוד-לייף”, חברה המציעה מוצרים ופתרונות חכמים לאנשים עם מוגבלויות ולבני הגיל השלישי. רוב הטיפים אינם כרוכים בעלות כספית, או שעלותם סמלית למדי.

החלקות ונפילות בגיל השלישי הן תופעה שכיחה עם השלכות חמורות על המשך חיי המבוגר. במקרים רבים נפילה עלולה להפוך את המבוגר מאדם פעיל ועצמאי לאדם סיעודי הזקוק לסיוע משמעותי ברוב פעולות היומיום. הדרך הטובה ביותר לצמצם את סכנת הנפילה היא פשוט להפוך את הבית למקום בטוח יותר.

המספרים המדאיגים

בכל שנה אנשים מבוגרים חווים נפילות: אחד משלושה בגילאי 65 ומעלה וכל קשיש שני מגיל 75 ומעלה. השלכות נפילות בגיל השלישי קשות, אפילו קשות מאוד. אחוזים לא מבוטלים ממקרי פטירת קשישים בישראל נגרמים כתוצאה מנפילה או מתוצאותיה. אירועים כאלה משנים לחלוטין את חיי הקשיש ואת חיי בני משפחתו. הם הופכים אנשים עצמאיים ומתפקדים לאנשים סיעודיים אשר תלויים באדם אחר. הנתון הכי עצוב הוא שמרבית הנפילות קורות בבית, ואת מרביתן ניתן היה למנוע עם מודעות לחשיבות התאמת הבית לגיל השלישי.

כיצד להתאים את הבית למגורי אדם מבוגר

התאמת חדר האמבטיה: מרבית ההחלקות והנפילות מתרחשות בחדר האמבטיה. ישנם אמצעים רבים להפיכת האמבטיה לבטוחה יותר:

 • ההמלצה הגורפת היא לעבור להתקלח במקלחון ולא באמבטיה ולמקם את המגבת קרוב ככל הניתן.
 • רחצה במנח ישיבה, בכיסא רחצה מותאם, בטוחה יותר ומצמצמת משמעותית את סכנות ההחלקה.
 • המלצה נוספת היא שימוש בסבון נוזלי בניגוד לסבון מוצק.
 • חשוב מאוד להתקין ידיות אחיזה יציבות אשר יכולות למנוע נפילה בעת אובדן שיווי משקל.
 • שימוש במשטחי גומי למניעת החלקות ולייצוב התנועה בחדר האמבטיה.
 • בנוסף, מומלץ להתאים את דלת האמבטיה כך שתיפתח כלפי חוץ. המלצה זו נובעת מהצורך לאפשר חילוץ קל במקרה חירום (כשדלת חדר האמבטיה נפתחת פנימה, עלול הקשיש להחליק לכיוון הדלת או ליפול עליה, מה שמכביד משמעותית על החילוץ). מלבד זאת, להנחות את האדם הקשיש לא לנעול את דלת המקלחת ליתר ביטחון.
עמוד בטיחות באמבטיה. צילום באדיבות “גוד-לייף”

התאמת הסלון ומעברי הבית:

 • מומלץ להסיר מסלון הבית ומהמעברים כל פריט אשר עלול להוות מכשול לקשיש: שטיחונים במסדרונות, חוטי חשמל פזורים על הרצפה, פריטי ריהוט קטנים וכדומה.
 • חשוב מאוד להוריד ולהנגיש חפצים שימושיים, ובכך למנוע מצבים בהם הקשיש עולה על כיסא או סולם.
 • בנוסף יש לוודא כי התאורה בבית טובה, להתקין תאורה בפינות חשוכות ולהשאיר מנורה דולקת בלילה למניעת נפילות, במקרים של השכמה לילית.
 • אם יש בכך צורך, להיערך עם רהיטים מסייעי קימה. למשל, כורסת קימה באמצעות שלט חשמלי המאפשר להגיע מישיבה לשכיבה או לעמידה בצורה בטוחה.
 • בכדי לקום מהספה, מומלץ למי שזקוק לכך להציב עמוד קימה, המספק תמיכה ועזרה בקימה קלה מספה, מיטה ואף מאסלה.

במטבח:

 • בכדי להימנע מהחלקה, מומלץ להניח שטיחון מונע החלקה באזור הרטוב של הכיור.

בחדר שינה:

 • לעבור ממצב שכיבה לישיבה, בטח אחרי שינה ארוכה, עלול לגרום לנפילות. על כן מומלץ להיעזר במעקה מיטה, שגם מונע נפילה תוך כדי שינה, ובעיקר משמש כמעקה וכידית אחיזה להתרומם ממצב שכיבה.
 • להימנע ככל הניתן מהנחת שטיחים בכל רחבי הבית.

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות