fbpx

סב פגע מינית בנכדה עם מוגבלות, המשפחה התייצבה לצידו

ביהמ"ש העליון החליט להחמיר את עונשו ל-42 חודשי מאסר. בתיעוד ממצלמות האבטחה רואים כי הנכדה ניסתה להתנגד

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
צילום הדמיה: ביגסטוק

בית המשפט העליון החמיר את עונשו של סבא שפגע מינית בנכדתו בת ה-12, המתמודדת עם מוגבלות פיזית, וזאת חרף ניסיונותיה לדחות אותו. השופטים יוסף אלרון, עוזי פוגלמן וענת ברון גזרו עליו 42 חודשי מאסר בפועל, במקום 30 חודשים שנגזרו עליו בבית המשפט המחוזי בנצרת.

העונש המוגדל הוטל על הסב במסגרת ערעור של הפרקליטות על גזר הדין “המקל”, כהגדרת שופטי העליון, שנפסק במחוזי כחלק מהסדר טיעון. במסגרת ההסדר הורשע הסב בעבירה של מעשה מגונה במשפחה בידי אחראי על חסר ישע בנסיבות מחמירות.

הסב ונכדתו, כיום בת 15, מתגוררים בדירות שונות באותו בניין, לצד עוד בני משפחה. לפי כתב האישום שהוגש בתיק, המעשים בוצעו בבית דודתה של הנכדה, שסובלת מלקות ראייה, כאשר הייתה בת 12 בלבד. המעשים נקלטו במצלמות אבטחה שהיו מותקנות בבית.
.
למרות שערכאת ערעור אינה נוהגת להתערב בחומרת העונש שנגזר בערכאה הדיונית, החליט העליון לחרוג ממנהג זה לנוכח קלות העונש שנגזר על הסב במחוזי. “מקרה זה נמנה עם אותם מקרים חריגים בהם ישנה סטייה מהותית ובולטת מהענישה הראויה”, נימק צוות השופטים את גזר הדין.

העליון שב והדגיש את החומרה היתרה של עבירות מין בכלל, ועבירות מין המבוצעות בקטינים בפרט. לדבריו, עבירות אלה מובילות לפגיעות קשות ונזק נפשי משמעותי, שעלול להמשיך וללוות את הקורבנות למשך כל חייהם. “כך, ביתר שאת שעה שהעבירות מבוצעות על ידי בן משפחה המנצל את מעמדו והאמון הנתון לו, מהקטין ומהמשפחה כאחד, כדי לבצע את זממו”, הדגישו השופטים.

זו לא הפעם הראשונה שהעליון עומד על הצורך בענישה מחמירה כלפי המורשעים בביצוע עבירות מין בתוך המשפחה, “אשר תשקף את ההוקעה החברתית והפסול המוסרי בעבירות אלו, ותסייע בהרתעת עברייני מין פוטנציאלים מביצוען”, כדברי השופטים. גם הכנסת נתנה את דעתה לצורך בענישה מחמירה בעבירות אלו וקבעה “עונש מזערי” למורשעים בהן, אשר לא יפחת מרבע מהעונש המירבי שנקבע לאותה עבירה.

שופט ביהמ”ש העליון יוסף אלרון. צילום מוויקיפדיה

למרות ש”העונש המזערי” בגין העבירה שבה הורשע הסב, הסבירו השופטים, הוא 45 חודשים, בית המשפט המחוזי קבע כי הרף העליון של מתחם הענישה בעניינו יהיה 48 חודשים בלבד, ומיקם את עונשו באמצע המתחם – 30 חודשי מאסר בפועל. העליון סבר כי עונש זה, בנסיבות המקרה, אינו משקף נכונה את חומרת המעשים.

כאמור, המעשים שביצע הסב מתועדים בסרטון (ביתם של הדודים היה מצולם ומתועד), כאשר שני הצדדים אינם מודעים לתיעוד. “אמנם אין בצילום האירוע לכשעצמו כדי לשנות מהענישה הראויה בגין המעשים המתועדים במסגרתו”, כתבו השופטים, “אך הוא מאפשר לראותם באופן שאינו משתמע לשתי פנים, וכן את הנסיבות החמורות בהן בוצעו”.

כאן תיאר בית המשפט את פרטי האירוע המזעזע שנקלט במצלמות: “ניסיונה של המתלוננת להתנגד למעשי סבה המבוגר ממנה בעשורים רבים, כאשר הוא מלטף אותה, נוגע בחזה שלה, ‘מעסה’ את איבר מינה מעל ומתחת לבגדיה תוך שהוא נוגע באיבר מינו, ומבקש כי תיגע בו אף היא – וכל זאת בבית דודתה הסמוך לביתה, מקום שאמור היה להיות בטוח עבורה ולהקנות לה ביטחון. מעשים קשים אלו מצדיקים ענישה חמורה ומשמעותית יותר מזו שהושתה על המשיב”.

למרבה הזעזוע, מתברר שמשפחתו של הסב הביעה את רצונה כי לא ירצה עונש מאסר בפועל. העליון גם ציין את התייצבות אביה של הקורבן לצידו של הסב הפוגע, וכן את דברי העובדת הסוציאלית כי המתלוננת נפגעה מינית בעבר על ידי אחיה, וכי משפחתה מתנהלת “בדינמיקה של הסתרה”.

“כל אלו מובילים למסקנה”, המשיכו השופטים, “כי נוסף על הנזק שנגרם לה מעצם הפגיעה המינית שחוותה, עליה להתמודד בנוסף עם נסיבות משפחתיות קשות ומורכבות. כפי שנקבע בעבר, ללחץ משפחתי במקרים אלו עוצמה רבה. כאשר דמויות משמעותיות בחייו של הקטין מציגות חוסר אמון בגרסתו או מכחישות את הנזק שנגרם לו, יש לכך השלכה מכרעת על יכולתו להתמודד עם הפגיעה. חוסר הכרה זה עלול אף להוביל להכחשתו כליל את הפגיעה שנגרמה לו. אף בכך יש להוביל לכלל מסקנה כי העונש שנגזר על המשיב סוטה לקולה, ואינו שוקל נכונה את מכלול הנסיבות המתוארות”.

כאמור, השופטים אלרון, פוגלמן וברון החליטו להחמיר את עונשו של הסב ולהעמיד אותו על 42 חודשי מאסר בפועל. יתר רכיבי הענישה נותרו על כנם.

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בואו להיות חלק מקהילה של אנשים כמוכם

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של “שווים”

קראו עוד בשווים

מערכת שווים

גלילה לראש העמוד

בואו להיות חלק מהקהילה שלנו

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של ״שווים״