fbpx

משפחות יפגינו בזמן הגשת כתב האישום נגד החשוד בהתעללות במעון

לאית סאלמה יואשם במקרים רבים של התעללות בחוסים ב"בני ציון". אח של דייר שנפגע: "נדרוש שייעשה צדק עבור האהובים שלנו"

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
לאית סלמה - החשוד בהתעללות (צילום - אביחי חיים, טיקטוק)
ממחר נאשם. לאית סאלמה (צילומים: אביחי חיים, טיקטוק)

פרקליטות מחוז מרכז תגיש מחר (ד’) ב-9:00 בבוקר לבית המשפט המחוזי בלוד כתב אישום נגד לאית סאלמה, החשוד המרכזי בפרשיית ההתעללות במעון “בני ציון” בראש העין. סאלמה, בן 23 מקלנסואה, חשוד במאות מקרים של אלימות והתעמרות כלפי דיירים עם מוגבלויות המתגוררים במקום.

מלבד סאלמה, עצורים בפרשה עתיאן (22) ואדם קשקוש (20), גם הם מקלנסואה, החשודים אף הם בהתעללות כלפי חוסים. היום הוארך מעצרם שוב בבית המשפט.

בני משפחות של דיירים במעון כבר הודיעו שיגיעו להפגין מול בית המשפט בעת הגשת כתב האישום, במטרה להעביר מסר שביטחונם של אנשים עם מוגבלויות אינו הפקר. “אנחנו נהיה שם כדי להראות את כוחנו ונדרוש שייעשה צדק עבור האהובים שלנו”, אומר לאתר “שווים” סמי (שם בדוי), אחיו של אחד הדיירים שנפגעו. “כמעט שנתיים אני מפציר בהורים שלי להוציא אותו מהמעון. היו להערכתי מספר מקרים שאחי עבר התעללות, אבל אף אחד במעון לא טרח לבדוק אותם”.

הכתובת הייתה על פני החוסים

סמי לא לבד. הורים נוספים סיפרו בימים האחרונים ל”שווים” כי ראו סימני אלימות על גופם של ילדיהם, וכאשר דיווחו להנהלה, זו מיסמסה את התלונות, לטענתם.

סימה, אחותו של שהרם פריזד (42), דייר במעון, העידה שראתה כבר לפני שנתיים סימני אלימות על גופו וחבלות סביב עיניו. היא ומשפחתה ביקשו לראות את מצלמות האבטחה המותקנות במעון, אך לטענתה מנהל המקום סירב. “אנחנו יודעים שלא טיפלו כראוי באחי”, אמרה ל”שווים”. “פנינו למנהל פעמים רבות, אבל הוא טייח הכל. כל הזמן נתנו כדורים לאחי כדי שיישן ולא יעשה כלום. אחרי האירוע של האלימות, בכל פעם ששהרם היה צריך לחזור למעון, הוא היה בוכה, מפחד ממה שיעשו לו”.

סימני אלימות על החוסים בבני ציון
שרון נעים (מימין) ושהרם פריזד, דיירים במעון “בני ציון”, עם סימני אלימות על פניהם

חנה נעים, אמא של שרון, בן 31 עם אוטיזם ומוגבלות שכלית שמתגורר ב”בני ציון”, אמרה שגם היא ראתה סימנים על גופו. “לפני שנה בערך שרון הגיע הביתה עם מכה חזקה בעין, ממש פנס”, סיפרה, “התלוננו אצל מנהל המעון ואמרנו לו שאנחנו חושדים שמישהו היכה אותו. ביקשנו ממנו לבדוק את מצלמות האבטחה. כמו במקרים רבים אחרים, הוא אמר שזה כלום ושאין מה לדאוג. אנחנו מרגישים שזה היה טיוח אחד גדול”.

עם זאת, בסאלמה היא לא חשדה: “לאית היה כמו בן שלנו. הוא היה מצלם סרטונים עם שרון ושולח לנו. הוא נתן לנו את התחושה הכי טובה שיש. מי חשב בכלל שהוא יכול לעשות מעשים מפלצתיים כאלה?”

מפעילת המעון: פיטרנו עובדים ופנינו למשטרה

סאלמה נעצר רק לאחר שמשפחתו של אחד החוסים פנתה לעובדת סוציאלית במעון והתלוננה על סימני אלימות. העובדת פנתה למשטרה, ושם החלו לבדוק את מצלמות האבטחה. בסרטונים נדהמו השוטרים לראות מאות מקרים של אלימות קשה כלפי דיירים, ובהם מכות, הצלפות, חניקות באמצעות כריות ואפילו השתנות במיטותיהם. יש לציין כי סאלמה חשוד גם במעשה מגונה באחד הדיירים.

הדיון על ההתעללות במעון בוועדת הרווחה של הכנסת

בעקבות חשיפת ההתעללות, במשרד הרווחה החליטו להחליף באופן מיידי את הנהלת המעון ולהשעות את המפעיל, חברת “אלאור”. אתמול קיימו חברי ועדת הרווחה בכנסת דיון דחוף על המקרה והתעקשו לשמוע מנציגי המעון איך ייתכן שההתעללות נמשכה למרות הדיווחים של המשפחות לאורך השנים. עורך הדין בני כץ, שמייצג את “אלאור”, השיב להם: “נאמרים כאן דברים קשים ביותר וצריך לעשות בדק בית. אנחנו לא מתכוונים להגן על עובדים שאיבדו צלם אנוש וביצעו מעשים בלתי נסלחים. ב-18 חודשים האחרונים פיטרנו שישה עובדים שחשדנו לגביהם שעברו על החוקים. יש לנו אפס סובלנות למקרים כאלה”.

“כל מי שעמד ופגע לא ראוי לעבוד אצלנו”, המשיך כץ. “משרד הרווחה לא מנסה לקחת אחריות אלא לגלגל את האשמה עלינו. משטרת ישראל קיבלה מאיתנו עשרות תלונות, ואנחנו לא יודעים מה נעשה איתן”. לטענת רפ”ק מיטל גרף, ראש תחום חקירת אנשים עם מוגבלויות במשטרה, כל דיווח המגיע למשטרה מטופל ולא מתעלמים ממנו, אבל לעיתים החקירה מתנהלת בחשאיות.

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בואו להיות חלק מקהילה של אנשים כמוכם

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של “שווים”

קראו עוד בשווים

אביחי חיים

בן 28, נשוי. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים", מגיש תכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט". נולד עם שיתוק מוחין קל.

גלילה לראש העמוד

בואו להיות חלק מהקהילה שלנו

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של ״שווים״