נושאים קשורים

עקב המלחמה: מחסור של 500 מיטות במחלקות השיקום

כמות הפצועים במלחמה העלתה דרמטית את הצורך בטיפול שיקומי. מנהלי המרכזים הרפואיים מתריעים בדיון בכנסת: חייבים סיוע משמעותי בתקציב ובכוח אדם

“הגלים היו חזקים היום, אבל אנחנו יותר חזקים”

מאות ילדים עם ובלי מוגבלויות שפונו לאילת משתתפים בפעילות סאפ וגלשנים של עמותת "בית על הים". המטרה: לייצר שגרה ספורטיבית ולהחזיר להם את תחושת השליטה

יובל בת ה-11 חזרה מהשבי על כיסא גלגלים

52 יום אחרי שנחטפו באכזריות על ידי מחבלי חמאס לרצועת עזה, חזרו אמש בנות משפחת אנגל לביתן. גם קרובי משפחתה של נויה דן ז"ל, בת ה-13 על הרצף שנרצחה עם סבתה, חזרו לארץ

תמונת פצועי המלחמה: אלפי אנשים יזדקקו לשיקום פיזי ונפשי

מאות פניות חדשות להכרה כנכי צה"ל הגיעו לאגף השיקום במשרד הביטחון. אזרחים רבים איבדו גפיים והחלו בתהליך שיקום – ועוד מאות נפגעי חרדה ופוסט טראומטיים יזדקקו לטיפול וליוויהמלצר הוא רובוט, המפעיל – איש עם מוגבלות

ברוכים הבאים לקפה "אווטאר" ביפן, בו כל המלצרים הם רובוטים אותם מפעילים מרחוק אנשים עם מוגבלויות. ישראלית שביקרה במקום: "זה היה מקסים, והשירות היה נהדר"
ראשיחדשות406 אלף כלי רכב בישראל עם תג נכה, וחניה – אין

406 אלף כלי רכב בישראל עם תג נכה, וחניה – אין

יו"ר ועדת המשנה לנגישות שירלי פינטו: "אינפלציה בהנפקת תגי נכה". ארגוני נכים: "אין אכיפה על חניה בחניית נכים"

חניית נכים. צילום: ביגסטוק

ועדת המשנה לנגישות עירונית בכנסת דנה היום (שלישי) במצוקת החניה ההולכת וגוברת בחניות המסומנות לנכים ברשויות המקומיות. לדברי יו”ר הוועדה, ח”כ שירלי פינטו-קדוש (ימינה), בשנים האחרונות חלה אינפלציה במספר תווי הנכה המונפקים בישראל בשל שורת הקלות שהתקבלו. ההקלות, אמרה פינטו, הופכות את התג לכזה שמי שמצליח “לסדר” אחד לעצמו נהנה לא רק מהאפשרות לחנות ללא תשלום בכחול לבן, אלא גם במקומות בהם החניה אסורה, כמו מדרכות ובסמוך למעברי חציה.

יו”ר הוועדה הדגישה כי אין די אכיפה ופיקוח ברשויות המקומיות על כלי רכב בחניות נכים. “מעבר לתופעה הבזויה אך ‘הרגילה’ של חניית רכב ללא תו נכה בחניה השמורה לנכים, יש גם מקרים אחרים – כאשר רכב עם תו נכה מחנה במקום חניה שמור של נכה עם מספר רישוי ספציפי ייעודי למקום”, נתנה פינטו דוגמה, “אין חולק שהנושא הזה נמצא בתת אכיפה”.

לדברי טל זימנבודה, ממונת נגישות בנציבות שוויון זכויות אנשים עם מוגבלויות, למשטרה אין אפשרות להיכנס לחניות בשטחים פרטיים, למשל מוסדות וקניונים, ולאכוף חניה בחניית נכים. תמר גלפנד, אם לילדה סיעודית, הדגישה את הצורך בחניות נכים לרכב עם מעלון, וגם את נושא דו”חות החניה העירוניים שנכים מקבלים.

לפי הראל דמתי מאגף התכנון במשרד התחבורה, אין הקצאה או מכסה לחניות נכים, והנושא נתון לשיקול דעתה של הרשות המקומית. לטענת עדי אבירם, מנהלת הנגישות במרכז השלטון המקומי, רק המשטרה יכולה לאכוף חניית נכה בחניית נכה אחר, ואילו יובל וגנר, מייסד ויו”ר עמותת “נגישות ישראל”, הציע תו טכנולוגי שיאפשר שימוש רק כאשר הנכה עצמו נוסע ברכב.

יו”ר ועדת המשנה לנגישות עירונית, ח”כית שירלי פינטו

אסנת אלגום-מזרחי, חוקרת במרכז המחקר והמידע של הכנסת, ציינה כי על פי נתוני משרד התחבורה, כיום רשומים 405,722 כלי רכב בעלי תג נכה, מתוכם 378,431 רכבים (93.3%) בעלי תג נכה רגיל (“תג ירוק”) ו-27,291 רכבים (6.7%) בעלי תג כיסא גלגלים (“תג כחול”). מספר האזרחים הרשומים כבעלי תג נכה ברשות הרישוי הוא 268,014 איש, מתוכם 250,140 (93.3%) בעלי תג רגיל, ואילו 17,874 (6.7%) בעלי תג כיסא גלגלים. כלומר, רובם המכריע של מחזיקי תג נכה הם בעלי תג נכה רגיל.

מספר כלי הרכב עם תג נכה הוא פי 1.5 ביחס למספר האנשים הרשומים כבעלי התג, כיוון שהחוק מתיר לשייך שני כלי רכב לתג אחד. שיעור האזרחים בעלי תג נכה בירושלים הוא הגבוה ביותר בארץ: 23,266 (8.7%) ו-36,370 רכבים בעלי תג נכה (9.0%), ולאחריה תל אביב עם 14,460 (5.4%) אזרחים בעלי תג נכה ו-21,964 רכבים (5.4%). בשנת 2022 מספר האזרחים בעלי תג נכה עלה לכ-268 אלף איש – זינוק של כ-262% ביחס לשנת 2006 ו-122% ביחס ל-2012.

דוח מרכז המידע והמחקר של הכנסת

יליד 1991. נשוי פלוס אחד. נולד עם שיתוק מוחין קל. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים" מגיש תוכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט".

כתבות אחרונות