נושאים קשורים

בקרוב: שליטה באייפון ובאייפד – רק באמצעות העיניים

שורה של מאפייני נגישות חדשים צפויים להשתלב במערכות ההפעלה של ענקית הטכנולוגיה אפל. יצורפו גם יכולות בינה מלאכותית לזיהוי דיבור מוגבל והאזנה למוזיקה עבור כבדי שמיעה

“אין צוות חינוכי בשעות אחה”צ, הבן שלי חווה רגרסיה”

גן התקשורת "אייל" ברעננה נמצא בחוסר יציבות כבר שנה. הסיבה: ארבע נשות צוות יצאו לחופשת לידה, ללא תחליף הולם. האימהות פנו לעירייה: מפסידות שעות עבודה, והילדים סובלים

המדינה לא מאשרת הסעה – ופעוט מונשם נוסע למעון באוטובוס ציבורי

בחצי השנה האחרונה אימו של שחר (שם בדוי) בן השנתיים מנהלת מאבק מול הרשויות לקבלת הסעה שמותאמת למצבו הסיעודי. במקום לספק פתרונות - הן מגלגלות אחריות

אפקט המלחמה: יותר מחצי מיליון ישראלים יזדקקו לטיפול נפשי

גורמי המקצוע בתחום בריאות הנפש הזהירו בוועדת הבריאות של הכנסת: "רופאים צעירים בורחים מהמערכת הציבורית בגלל תנאי העבודה הקשים"הכנסת דנה בהגדלת הקצבה לחטופים ששבו מהשבי

לפי ההצעה שנדונה בוועדת הרווחה, הקצבה תוכפל ל-2,600 שקלים ופדויי השבי יקבלו אוטומטית הכרה של 50% בשל הפרעת פוסט טראומה
ראשיחדשות406 אלף כלי רכב בישראל עם תג נכה, וחניה – אין

406 אלף כלי רכב בישראל עם תג נכה, וחניה – אין

יו"ר ועדת המשנה לנגישות שירלי פינטו: "אינפלציה בהנפקת תגי נכה". ארגוני נכים: "אין אכיפה על חניה בחניית נכים"

חניית נכים. צילום: ביגסטוק

ועדת המשנה לנגישות עירונית בכנסת דנה היום (שלישי) במצוקת החניה ההולכת וגוברת בחניות המסומנות לנכים ברשויות המקומיות. לדברי יו”ר הוועדה, ח”כ שירלי פינטו-קדוש (ימינה), בשנים האחרונות חלה אינפלציה במספר תווי הנכה המונפקים בישראל בשל שורת הקלות שהתקבלו. ההקלות, אמרה פינטו, הופכות את התג לכזה שמי שמצליח “לסדר” אחד לעצמו נהנה לא רק מהאפשרות לחנות ללא תשלום בכחול לבן, אלא גם במקומות בהם החניה אסורה, כמו מדרכות ובסמוך למעברי חציה.

יו”ר הוועדה הדגישה כי אין די אכיפה ופיקוח ברשויות המקומיות על כלי רכב בחניות נכים. “מעבר לתופעה הבזויה אך ‘הרגילה’ של חניית רכב ללא תו נכה בחניה השמורה לנכים, יש גם מקרים אחרים – כאשר רכב עם תו נכה מחנה במקום חניה שמור של נכה עם מספר רישוי ספציפי ייעודי למקום”, נתנה פינטו דוגמה, “אין חולק שהנושא הזה נמצא בתת אכיפה”.

לדברי טל זימנבודה, ממונת נגישות בנציבות שוויון זכויות אנשים עם מוגבלויות, למשטרה אין אפשרות להיכנס לחניות בשטחים פרטיים, למשל מוסדות וקניונים, ולאכוף חניה בחניית נכים. תמר גלפנד, אם לילדה סיעודית, הדגישה את הצורך בחניות נכים לרכב עם מעלון, וגם את נושא דו”חות החניה העירוניים שנכים מקבלים.

לפי הראל דמתי מאגף התכנון במשרד התחבורה, אין הקצאה או מכסה לחניות נכים, והנושא נתון לשיקול דעתה של הרשות המקומית. לטענת עדי אבירם, מנהלת הנגישות במרכז השלטון המקומי, רק המשטרה יכולה לאכוף חניית נכה בחניית נכה אחר, ואילו יובל וגנר, מייסד ויו”ר עמותת “נגישות ישראל”, הציע תו טכנולוגי שיאפשר שימוש רק כאשר הנכה עצמו נוסע ברכב.

יו”ר ועדת המשנה לנגישות עירונית, ח”כית שירלי פינטו

אסנת אלגום-מזרחי, חוקרת במרכז המחקר והמידע של הכנסת, ציינה כי על פי נתוני משרד התחבורה, כיום רשומים 405,722 כלי רכב בעלי תג נכה, מתוכם 378,431 רכבים (93.3%) בעלי תג נכה רגיל (“תג ירוק”) ו-27,291 רכבים (6.7%) בעלי תג כיסא גלגלים (“תג כחול”). מספר האזרחים הרשומים כבעלי תג נכה ברשות הרישוי הוא 268,014 איש, מתוכם 250,140 (93.3%) בעלי תג רגיל, ואילו 17,874 (6.7%) בעלי תג כיסא גלגלים. כלומר, רובם המכריע של מחזיקי תג נכה הם בעלי תג נכה רגיל.

מספר כלי הרכב עם תג נכה הוא פי 1.5 ביחס למספר האנשים הרשומים כבעלי התג, כיוון שהחוק מתיר לשייך שני כלי רכב לתג אחד. שיעור האזרחים בעלי תג נכה בירושלים הוא הגבוה ביותר בארץ: 23,266 (8.7%) ו-36,370 רכבים בעלי תג נכה (9.0%), ולאחריה תל אביב עם 14,460 (5.4%) אזרחים בעלי תג נכה ו-21,964 רכבים (5.4%). בשנת 2022 מספר האזרחים בעלי תג נכה עלה לכ-268 אלף איש – זינוק של כ-262% ביחס לשנת 2006 ו-122% ביחס ל-2012.

דוח מרכז המידע והמחקר של הכנסת

יליד 1991. נשוי פלוס אחד. נולד עם שיתוק מוחין קל. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים" מגיש תוכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט".

כתבות אחרונות