fbpx

מענק של משרד הרווחה ינסה למשוך צעירים לעבוד בהוסטלים

האם תוספת של 1,000 שקלים בחודש תמשוך צעירים איכותיים להיות מטפלים, והאם זה מה שימנע את פרשת ההתעללות הבאה?

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
מאיר כהן (מימין) ויאיר לפיד - צילום - מתוך מסיבת העיתונאים
מאיר כהן (מימין) ויאיר לפיד. צילום מתוך מסיבת העיתונאים

כאשר ברקע ביקורת קשה על התנהלות משרד הרווחה בתחום ההוסטלים לאנשים עם מוגבלויות, הממשלה הודיעה הבוקר (ב’) כי אישרה מענקים בשווי כולל של 20 מיליון שקלים לצעירים שייכנסו לעבודה עם אנשים עם מוגבלויות במסגרות של משרד הרווחה.

תמריץ על התמדה

לפי ההצעה, שמאחוריה עומדים שר החוץ, וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד, ושר הרווחה והשירותים החברתיים מאיר כהן, מטפלים פיזיים במסגרות אלה יהיו זכאים לשני מענקי התמדה על סך 12 אלף שקלים כל אחד, אם יעבדו שנה בתפקיד; מטפלים שיקומיים או חברתיים יהיו זכאים לשני מענקי התמדה על סך 8,000 שקלים כל אחד. בתום השנה השנייה, יינתן מענק נוסף.

בהצעה נכתב כי “לצעירים יש יתרון יחסי בעבודה בתפקידים במסגרות האמורות. הם בעלי מוטיבציה גבוהה וכוח פיזי שנדרשים לעבודה מסוג זה”. מצד שני, המציאות מלמדת כי העובדים הצעירים מתאפיינים בתחלופה גבוהה לאור ההזדמנויות התעסוקתיות הרבות יותר העומדות בפניהם. לפיכך, מבקש משרד הרווחה לתמרץ אותם באמצעות המענקים החדשים.

מי יזכה לתמריץ? המענקים יינתנו לעובדים בגילאי 26-22 שצברו ניסיון של שנתיים, מתוכן לפחות שנה אחת ברציפות, או לחילופין בוגרי שירות צבאי או לאומי או בוגרי תואר ראשון. המענק הראשון יינתן לאחר עבודה של 12 חודשים רצופים, והמענק השני לאחר 24 חודשים רצופים.

העובדים נשחקים ונוטשים

ההצעה מגיעה בעקבות מחסור גדול בעובדים צעירים במסגרות הרווחה ולנוכח הקושי בשימור העובדים בתחום זה לתקופות עבודה ארוכות ורציפות. העובדים פשוט עוזבים.

למינהל המוגבלויות במשרד הרווחה הגיעו פניות רבות ממסגרות טיפוליות שמבקשות פתרון למצוקת כוח האדם, בדגש על עובדים צעירים. לדברי מנהלי המסגרות, עובדיהן נאלצים לעבוד שעות רבות במשמרות ארוכות, מה שגורם לשחיקה ולירידה באיכות השירות.

השרים ציינו בהצעת ההחלטה כי היא מבטאת גם את החשיבות בחשיפתם של צעירים לאנשים עם מוגבלויות ואת השתלבותם במקצועות טיפוליים.

איפה ההעלאה בשכר?

מה שלא נכתב בהצעה אך מרחף מעל המהלך, הוא חשיפת פרשיית ההתעללות המזעזעת במעון “בני ציון” בראש העין לפני חודשיים. בעקבות פנייה של עובדת סוציאלית במקום, המשטרה פתחה בחקירה וגילתה שלפחות במשך שלושה חודשים עברו דיירים רבים במעון מסכת התעללויות מזעזעת בידי מספר מטפלים שהיו אחראים לשלומם. מצלמות אבטחה שהוצבו במעון תיעדו את המטפלים כשהם מכים, מצליפים, חונקים עם כריות ואפילו משתינים במיטות של דיירים. כתבי אישום הוגשו נגדם לבתי המשפט.

בעקבות הפרשייה נמתחה ביקורת חריפה על משרד הרווחה והעומד בראשו. סוף סוף גם עלה לסדר היום הציבורי נושא התנאים הירודים שבהם עובדים מטפלים ומדריכים במעונות ובהוסטלים של אנשים עם מוגבלויות לאורך שנים. למרות שמדובר בעבודה פיזית ונפשית קשה ושוחקת, מקבלים העובדים שכר בגובה שכר מינימום פחות או יותר. במצב הזה השחיקה רק הולכת וגוברת, ובוודאי שאין לאנשים איכותיים מוטיבציה גבוהה במיוחד לבוא ולעבוד עם אוכלוסייה זו.

בתקופה האחרונה, כך נודע ל”שווים”, מתקיים דיאלוג בין משרד הרווחה למפעילי ההוסטלים בנוגע להעלאת תעריפי השכר של המטפלים. המפעילים דורשים שהמשרד יגדיל את התקציב שלהם, כדי שהם יוכלו להעלות את שכר המטפלים. אם המהלך החדש בא במקום שיפור קבוע של התנאים, קשה להאמין שזה מה שייצר את השינוי הנדרש. אם הוא בא בנוסף, אולי יש פה איזושהי התחלה של שינוי.

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בואו להיות חלק מקהילה של אנשים כמוכם

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של “שווים”

קראו עוד בשווים

מערכת שווים

גלילה לראש העמוד

בואו להיות חלק מהקהילה שלנו

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של ״שווים״