fbpx

“בעיריית חיפה מעדיפים יאכטות על חיוך של ילדים עם מוגבלות”

מחלוקת עם מועדון השיט בחיפה מאיימת על המשך קיום המקום. בעקבות פניית "שווים", העירייה הקפיאה את הליכי הפינוי

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
מועדון השייט בחיפה
מועדון השייט בחיפה

מועדון השייט הוותיק בחיפה, שמארח בחינם עשרות ילדים עם מוגבלויות, בסכנת סגירה. בעיריית חיפה ביקשו לפנות אותו, ככל הנראה עבור הקמת מעגן סירות במקומו. בעקבות פניית “שווים”, העירייה עצרה הליכים משפטיים שפתחה נגד המועדון, אבל קוראת למנהליו להגיע להליך גישור. 

“אם המועדון יפונה, לבן שלי ולעוד 42 ילדים, נערים ובוגרים על הרצף האוטיסטי, לא יהיה לאן ללכת”, אומרת ל”שווים” רינה מילמן, אמא של מאור בן ה-23 מנשר, “חייבים להתעלות מעל הפוליטיקה עבור הילדים שלנו”. 

רינה (מימין) ומאור
רינה ומאור

לא רוצים להתפנות 

מועדון השייט הוא אחד היוקרתיים בישראל, ומתאמנים בו 140 שייטות ושייטים, כולל חברי הנבחרת האולימפית. בנוסף לפעילות זו, המועדון מקיים פעילויות בחינם עבור אנשים עם מוגבלויות ובני משפחותיהם. 

המועדון הוקם בחוף השקט בחיפה לפני כ-20 שנה, כאשר חברת נמלי ישראל העניקה לו את הקרקע בגיבוי העירייה. אבל לפני כשנה דו”ח מבקר העירייה קבע כי האחרונה פעלה באופן לקוי בעת החתימה על ההסכם. העירייה פנתה למועדון וביקשה לחתום על הסכם חדש, ובו סעיף שמאפשר לה לפנות את המועדון בהתראה של 30 יום. 

במועדון סירבו לחתום על הסכם עם סעיף כזה, שלמעשה יאפשר לסגור אותו בכל רגע נתון. שני הגופים נכנסו להליך ארוך של משא ומתן, וכשזה נכשל העירייה פנתה להליכים משפטיים ואיימה על המועדון שתפנה אותו. בנוסף, נודע לאנשי המועדון כי עיריית חיפה פועלת להקמת מעגן סירות בחוף והימצאותו של המועדון מפריעה לכך. 

“מעדיפים יאכטות לעשירים על החיוך של הילדים” 

“המקום הזה הוא אוויר לנשימה עבור המשפחות, הילדים והבוגרים”, אומרת מילמן. “קיבלו אותנו ללא תנאים אחרי שניסינו לשלב את מאור בצופי ים, אבל השילוב לא עבד כפי שמצופה. מאור אוהב מאוד את המועדון ואני לא יודעת איך לספר לו שיכול להיות שבקרוב לא יהיה לו לאן ללכת אחרי הצהריים”. 

דוד חבוב, מרכז קבוצת הילדים עם מוגבלות במועדון ומנהל דף הפייסבוק “אוטיזם ופיתוח יכולות בבית הספר של החיים”, אומר: “בעיריית חיפה כנראה מעדיפים יאכטות עבור עשירי ישראל על פני הרווחה והחיוכים של הילדים. מדובר על ילדים בני 10 עד 25, שמרביתם על הרצף האוטיסטי בדרגות נמוכות עד גבוהות. מי שמכיר את הנושא מקרוב יודע כי אמנם הילדים מתבגרים מבחינת מראה, אך מרביתם, בעיקר אלה שבדרגות תפקוד נמוכות, עדיין נשארים ילדים ברמה הקוגניטיבית. זה עוול גדול לקחת מהילדים האלה את הדברים שעושים להם טוב”.  

חבוב הוסיף, “עיריית חיפה גרמה לנו עוול נוראי. הם לקחו מאיתנו את המזח השחור המונגש, ובעקבות כך חסמו לנו את הגישה לים. לכן, היום אנחנו לא יכולים לעלות על סירות יותר ואנחנו מקיימים את הפעילות שלנו רק בקו החוף”.

דוד חבוב, מרכז קבוצת הילדים עם מוגבלות במועדון

עיריית חיפה: קוראת למועדון להסדיר את הפעילות” 

מעיריית חיפה נמסר: “העירייה חוזרת וקוראת לעמותת שייט חיפה לחתום על ההסכם הנדרש להסדרת פעילותה בחוף השקט. מזה כשנה, פועלים רשות הים והייעוץ המשפטי של עיריית חיפה לחתימת הסכם בר רשות, בדומה להסכמים עליהם חתומים גופים אחרים הפועלים בחוף השקט. 

“חתימת ההסכם מתחייבת על פי הדין, כללי המנהל התקין והערות מבקר העירייה, והיא נועדה להסדיר את מעמדה ופעילותה של העמותה בחוף. עיריית חיפה פועלת לפיתוח, קידום ועידוד הספורט והפעילות הימית ובתוך כך להסדרת הממשקים מול כל הגורמים הפועלים בתחומים אלה.  

“במסגרת זו, עשו נציגי העירייה ניסיונות רבים להגיע לידי הבנות עם העמותה, אולם נציגיה סירבו לחתום על כל הטיוטות שהועברו אליהם וגובשו יחד עמם בהסכמה, לאחר שעות רבות של דיונים ומשא ומתן. בנסיבות אלה, ולאחר שכל ניסיונות ההידברות נדחו על-ידי העמותה, לא נותרה בידי העירייה ברירה אלא להוציא מכתב פינוי. אולם העירייה חוזרת ופונה כאמור לעמותה, גם בשעה זו, לחתום על ההסכם ולהסדיר את פעילותה”. 

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בואו להיות חלק מקהילה של אנשים כמוכם

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של “שווים”

קראו עוד בשווים

אביחי חיים

בן 28, נשוי. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים", מגיש תכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט". נולד עם שיתוק מוחין קל.

גלילה לראש העמוד

בואו להיות חלק מהקהילה שלנו

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של ״שווים״