fbpx

בשעה טובה: נחתמה הרפורמה שמשפרת את שכר העובדים הסוציאליים

האוצר, ההסתדרות והעו"סים סיכמו על העלאת שכר של 200 מיליון שקל בשנה ועל הגדרת אופק שכרי על בסיס ניסיון והתפתחות מקצועית

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
השותפים לחתימת ההסכם. משמאל למטה: שר הרווחה מאיר כהן, יו”ר ההסתדרות ארנון בר דוד ויו”ר איגוד העו”סים ענבל חרמוני

ההסתדרות הודיעה כי חתמה הבוקר (ה’) עם משרד האוצר, משרד הרווחה ואיגוד העובדות והעובדים הסוציאליים על רפורמת “הישג”, שתחול רטרואקטיבית מיולי 2021. במסגרת הרפורמה, ישופר שכר העובדים בעלות של כ-200 מיליון שקל בשנה, ולראשונה יוגדר להם אופק קידום שכרי על בסיס התפתחות בניסיון המקצועי ובהכשרה מקצועית מתמדת.

הרפורמה משנה מהיסוד את מבנה השכר של העובדות הסוציאליות ופותרת את בעיות היסוד שקיימות היום באופן התגמול שלהן. בעקבות הרפורמה, שכר העו”ס יעלה בשיעור של עד 20%: שכר עו”ס בתחילת דרכו יעמוד על כ-8,650 שקלים בחודש, והוא ימשיך להתפתח על בסיס התפתחות הניסיון המקצועי, ביצוע הכשרות וקידום ניהולי.

מודל השכר החדש מפשט את מבנה השכר ומבטל רכיבים כגון “השלמה לשכר מינימום”, שמשולם כיום ליותר מ-70% מהעובדות הסוציאליות. מודל השכר החדש מפשט את מבנה השכר, כך שיהיה ברור ונהיר, תוך יצירת אחידות במבנה השכר בין מעסיקים שונים, באופן שיקל על האפשרויות להתפתחות מקצועית של העובדים. בנוסף, המודל מגדיר אופק קידום מקצועי ומתמרץ רכישת ידע מקצועי, כלים ומיומנויות לאורך כל שלבי הקריירה.

המו”מ על ההסכם ארך כשנתיים, וזאת לאחר שביתת העובדות והעובדים הסוציאליים בקיץ 2020. מדובר בהסכם ראשון מסוגו בעשרות השנים האחרונות. ההסכם יחול על כ-10,000 עובדות ועובדים סוציאליים המועסקים כיום במגזר הציבורי. בשלב הבא הוא יוחל, במסגרת צו הרחבה, גם על כ-6,000 עובדות ועובדים סוציאליים בעמותות ובשירותים מופרטים. עם פתיחת הסכם המסגרת הבא, צפויה פעימה נוספת של הרפורמה.

“העובדים והעובדות הסוציאליים בישראל יודעים היום שיש מי שדואג להם”, אמר לאחר החתימה שר האוצר אביגדור ליברמן. “העבודה הקשה של העו״סים צריכה לבוא לידי ביטוי גם בתגמול הוגן שמשקף מאמץ בלתי רגיל בתנאים מורכבים. היום בישרנו לעובדים הסוציאליים על רפורמה מקיפה שמשדרגת בצורה משמעותית את שכרם ואת אופק הקידום המקצועי שלהם, ובכך מתקנת עוול של שנים. נמשיך לפעול למען ההתפתחות וההצלחה של העובדים הסוציאליים ולשפר את השירות הכל כך משמעותי הזה שניתן לציבור הישראלי״.

יו”ר ההסתדרות ארנון בר-דוד אמר ש”העובדים הסוציאליים פועלים במקצועיות ובמסירות, לילות כימים, למען חוסנה של החברה הישראלית. גם במציאות בלתי אפשרית כמו זו שחווינו במשבר הקורונה, ממשיכים העובדות והעובדים הללו להיות הכתובת הראשונה לאלו שהכי זקוקים לעזרה. הסכם הרפורמה שהובלנו בנחישות מעניק לעובדים הללו תגמול הולם על עבודתם המבורכת, ואופק ויציבות תעסוקתית לשנים הבאות. אני מודה לשר האוצר, לשר הרווחה ולכל מי שהיה מעורב בהשגת ההסכם החשוב הזה. נמשיך ונפעל למען כלל העובדים במשק”.

שר הרווחה, ח”כ מאיר כהן: “ההסכם שנחתם היום עם העובדות והעובדים הסוציאליים גם עושה צדק עם קבוצת עובדים איכותית שנושאים על גבם את כל שירותי הרווחה במדינה, וגם יתרום רבות לשיפור ולשדרוג השירותים לאוכלוסייה, ולכן תמכנו בדרישות העובדים מהרגע הראשון. ההסכם החדש יקל עלינו בגיוס כוח האדם הדרוש להפעלת שירותי רווחה מתקדמים ואיכותיים, כוח אדם שכיום אנחנו מרגישים בחסרונו. הסכם זה, לצד מסלולי קידום, הכשרות והדרכות, יתרמו רבות למניעת שחיקה של עובדים סוציאליים ויסייעו בהשארתם במערכת. אני מברך את שר האוצר אביגדור ליברמן, את יו”ר ההסתדרות ארנון בר-דוד וכמובן את יו”ר האיגוד עו”ס ענבל חרמוני על המאבק הארוך שהיא מנהלת בהצלחה רבה בשם חבריה”.

יו”ר איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים ענבל חרמוני: “הצלחנו להביא מתווה היסטורי של שינוי שורשי במבנה שכר העובדות הסוציאליות, יחד עם תוספות שכר בעלות כוללת של 200 מיליון שקל. מודל השכר שהנחנו על השולחן בשנת 2019 הושג במלואו. אני מודה ליו”ר ההסתדרות ארנון בר-דוד על  התמיכה והרוח הגבית, לשר הרווחה מאיר כהן על הגיבוי, ליו”ר ועדת הרווחה ח”כ אפרת רייטן וח”כים רבים נוספים על התמיכה לאורך כל הדרך. תודה גם לממונה על השכר קובי בר נתן וצוותו על העבודה המאומצת והמקצועית עד ההצלחה. אני רוצה להביע הערכה מיוחדת לעו”ד בועז גור, ראש צוות המו”מ מטעם האיגוד. אני גאה ביום הזה בכל עובדת שהפגינה ונשאה שלט, בכל עובד ששבת ובכל מנהלת שידעה לטעת תקווה בעובדותיה וגייסה אותן למאבק. רפורמת ‘הישג’ יוצאת לדרך”.

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בואו להיות חלק מקהילה של אנשים כמוכם

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של “שווים”

קראו עוד בשווים

מערכת שווים

גלילה לראש העמוד

בואו להיות חלק מהקהילה שלנו

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של ״שווים״