נושאים קשורים

מרגש: אנשי “בית הגלגלים” מנציחים את המתנדבים שנהרגו ב-7 באוקטובר

חברי עמותת בית הגלגלים, המתמודדים עם מוגבלות פיזית קשה, מובילים מיזם הנצחה לאנשי ובוגרי העמותה שהלכו לעולמם. בין היתר, מופיעים באתר החדש שמותיהם של מתנדבים שנהרגו באירועי השבת השחורה

חוקרים: זה מה שגורם לאוטיסטים עם חום להתנהג “נורמלי”

תופעת "אפקט החום", שמשפרת תסמיני אוטיזם בזמן זיהום של הגוף, נחקרה עד כה רק בעכברים. כעת זוג מדענים ינסה לפתח טיפולים לבני אדם שיחקו את התופעה – גם בלי חום

אחרי הדייט הוא סימס “את נוירוטית ונרקסיסטית”. הוא צודק?

"הוא נישק אותי עם ריח של חומוס ולא זכר מתי היה הסקס האחרון שלו, אז העפתי אותו מהבית". אז למה לרננה יש עכשיו מחשבות שניות...

כך הצלחתי (בסוף) להצביע בבחירות

באמת שרציתי להיכנס לקלפי, אבל הגוף שלי נכנס למצב של סטרס. הרגליים נעו לבדן, ופשוט מצאתי את עצמי עומדת בתחנת אוטובוס ורק רוצה לברוח. זה מה שקרה אחר כך
הסתדרות 480-100

אירוע בריונות חמור: צילמו נער אוטיסט בשירותים של בית הספר

שישה נערים ממקיף ט' באשדוד נחקרו במשטרה והושעו מהלימודים לאחר שהתעללו בנער בן גילם מכיתת התקשורת, על הרצף. אמו של הילד: "זו טראומה לכל החיים"
ראשיחדשותביבס מתריע: "אין צוותים בחינוך המיוחד, אין משלבות, פתיחת השנה בסכנה"

ביבס מתריע: “אין צוותים בחינוך המיוחד, אין משלבות, פתיחת השנה בסכנה”

יו"ר מרכז השלטון המקומי שיגר מכתב לרה"מ ושר האוצר שבו הוא מודיע על הכרזת מצב חירום בחינוך: "חובה לטפל בשכר המורים עכשיו"

ראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות ויו”ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס. צילום מוויקיפדיה

מערכת שווים

כחודש לפני פתיחת שנת הלימודים, משגר יו”ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות, חיים ביבס, מכתב לראש הממשלה יאיר לפיד ולשר האוצר אביגדור ליברמן, בו הוא מודיע כי השלטון המקומי הכריז מצב חירום בשל אי היכולת לפתוח את השנה לכלל התלמידים כסדרה.

“אבקש להעלות בפניכם את המצוקות עימן אנו מתמודדים”, כתב להם ביבס, “בעיקר נוכח מחסור בצוותי החינוך המהווים אבן יסוד בפעילות מערכת החינוך: סייעות לגני הילדים, סייעות כיתתיות בחינוך המיוחד, סייעות משלבות לתלמידי החינוך המיוחד ומטפלות במעונות היום. מדובר בלמעלה מ-3,000 עובדים אשר בלעדיהם לא ניתן לפתוח או לקיים מסגרות לימודיות. הגידול הטבעי של האוכלוסייה מבורך, אך אין באפשרותנו לייתן מענה מותאם בשל השכר המביש של צוותי ההוראה”.

ביבס קורא לראש הממשלה ולשר האוצר להאיץ את המשא ומתן עם המורים ולחתום במהירות האפשרית על הסכם שכר חדש. “המחסור במורים חמור והשלכותיו קריטיות לפתיחת שנת לימודים. יש צורך בהעלאת שכרם ושיפור תנאי העסקתם ומעמדם. אנו מעודכנים מהתקשורת על משא ומתן המתנהל לגביהם וסמוכים ובטוחים שאתם רוצים בטובתם ובטובת המערכת. לצד המחסור במורים וגננות, אנו בשלטון המקומי מתמודדים עם מצוקת תושבינו – אזרחי מדינת ישראל, על היעדר מסגרות ומענה לצורכי ילדיהם”.

ראש הממשלה יאיר לפיד. צילום: דוברות הכנסת

במכתב מפרט יו”ר השלטון המקומי את מצוקות כוח האדם במעונות היום, בגני הילדים ובחינוך המיוחד: “מסגרות החינוך המיוחד – בשל הגידול במספר התלמידים עם צרכים מיוחדים ובחירת ההורים את המסגרת, אין צוותים לפתיחת מסגרות (בעיקר מחסור בכיתות גן תקשורתיות לתלמידים על הרצף האוטיסטי). דווקא תלמידים אלו, שצריכים להיות הראשונים לקבל שיבוץ ולהתכונן אליו – נמצאים בחוסר ודאות וללא מסגרת. לא זו אף זו, אלא שיישום זכאותם למסגרת עד לשעה 16:45 מוטל בספק”.

לגבי סייעות רפואיות וסייעות אישיות, הוא כותב כך: “מדיניות שילוב תלמידי החינוך המיוחד במסגרות החינוך הרגיל מבורכת, והיא נר לרגלינו. אלא שאין ביכולתנו לגייס את כוח האדם הדרוש בשל אותן סיבות המפורטות לעיל. לא יעלה על הדעת שהעוול שייגרם לתלמיד הזקוק לליווי מסוג סייעת, שיגיע למסגרת בלעדיה, ולתלמידי הכיתה כולה – נעשה במו ידיה של מדינת ישראל”.

לסיכום, הוא מפציר בלפיד ובליברמן להתערב באופן אישי לפתרון המשבר: “כשמדינת ישראל לא פותחת מסגרות לילדים מגיל לידה ובגיל הרך, ולא מספקת חינוך מותאם לתלמידים עם צרכים מיוחדים, מדובר במצב חירום! ערכי, מוסרי וחברתי, הגורר פגיעה מיידית בהם, בהוריהם ובמשק כולו. זו פגיעה ציבורית וביטחונית בעתידה של מדינת ישראל. אנו קוראים להתערבותכם האישית לפתרון המצוקות. הדבר בידיכם. הכתובת על הקיר ועוד לא מאוחר לתקנה. חינוך הוא ביטחון – אל תפקירו את ילדי ישראל ואזרחיה!”

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות