fbpx

מ”הרופא הטוב” ועד “מיוחדת”: סדרות מומלצות שעוסקות במוגבלויות

העיסוק בשונה ובאחר תופס יותר ויותר נפח בטלוויזיה בשנים האחרונות. קבלו המלצות צפייה לסדרות שעושות את זה באופן מעניין ורגיש

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

סיפור טוב צריך קונפליקט טוב, ואין קונפליקט טוב יותר מאנשים עם מוגבלות בעולם שלא תמיד יודע להכיל אותם. רשתות הטלוויזיה וחברות התוכן עלו על זה, והחלו להציף את שירותי הסטרימינג והערוצים בסדרות המעמידות במרכזן גיבורים נכים או עם מוגבלות פיזית או מנטלית, או לחילופין מתעסקות בסוגיות הקשורות למוגבלויות כאלה. הנה כמה סדרות כאלה ששווה להכיר.

“הרופא הטוב” (נטפליקס)

סדרת דרמה רפואית אמריקאית שעוקבת אחרי דוקטור שון מרפי, מנתח צעיר עם אוטיזם ותסמונת סאוואנט (תסמונת המפגינים חלק מהאנשים על הספקטרום האוטיסטי, בה ניכרת התמחות יוצאת דופן בתחום ידע מסוים או כמה תחומי ידע), שמתחיל את דרכו המקצועית כמנתח בבית חולים. לסדרה הזו מכורים המון אנשים, גם כאלה שאין להם מוגבלות. ניתן להסביר זאת, כנראה, בגלל החן שמציג ד”ר מרפי, רופא טוב שמתעלה מעל כל מוגבלות ועושה פלאים יותר מאשר אדם רגיל.

“מיוחד” (נטפליקס)

סדרה חדשה ייחודית ומרוממת על גבר גאה, ריאן, עם שיתוק מוחין קל, שמחליט לשכתב את זהותו וללכת על החיים שהוא רוצה. גם פה ניכרים ההומור והחן של הגיבור הראשי. הוא עובר מעין גיל התבגרות על המסך, ומתגבר על חוסר הביטחון, שבא מבית של אמא עוטפת חונקת בשל השיתוק מוחין של בנה. לאמא קשה שבנה מראה עצמאות ואף יוצא מהארון, בעקבות קשר מיוחד שהוא רוקם עם חברה שעוזרת לו לראות את העולם שבחוץ.

“מיוחדת” (כאן חינוכית)

סדרת נוער שמשלבת צעירים עם אוטיזם וצרכים מיוחדים כחלק מצוות השחקנים והכותבים. הסיפור מתמקד במאיה בת ה-17, בלוגרית פופולרית, שנבחרת כפרזנטורית של מותג אופנה ביחד עם בן זוגה הטניסאי, ומתכוננת לקיץ מושלם. כל זה משתנה כשהיא נאלצת ללוות את אחותה אלונה בת ה-15 שנמצאת על הרצף, לקייטנת שייט לנוער עם צרכים מיוחדים.

בקייטנה, מאיה מתקרבת לאחותה אחרי שנים של ניכור וריחוק, ואף מתאהבת במדריך השייט שלה, שגם אחיו עם אוטיזם. העולם החדש שנפתח בפניה משנה את מסלול חייה, אך גם מסבך אותה בסודות ושקרים שישפיעו על כל הסובבים אותה. הקונפליקט בסדרה נוצר סביב מערכת היחסים של אלונה האוטיסטית עם העולם. אלונה, כמו רבים מחבריה על הרצף, רוצה בחברתם של אנשים רגילים.

“חיים ביחד” (yes)

דרמה בריטית חדשה של רשת ה-BBC, שמתרחשת בבניין מגורים ישן, ובו מתגוררות ארבע משפחות שסיפוריהן נשזרים זה בזה. בבית משפחת ריינולדס, גייל מתחילה לפקפק בנישואיה להנרי החולה לאחר מפגש עם חבר ותיק ביום הולדתה ה-70. בבית משפחת טיילור, האנה ההריונית חיה עם ארוסה כשאבי תינוקה, אנדי, חוזר במפתיע. דיוויד אסטון לא הצליח להתגבר על מותה של אשתו וכעת הוא הוזה אותה בכל מקום. בל סטון, אישה גרושה ששינתה את שמה ויצאה לדרך חדשה, מקבלת אליה את אחייניתה שעוברת לגור אצלה לאחר שאמה, אחותה של בל, ניסתה להתאבד.

יופייה של הסדרה טמון באופן בו היא מציגה את החיים אחרי התאבדות של קרוב, ואיך היא משפיעה על המעגלים הקרובים והרחוקים. עולם הנפש מדומה לבניין שבו בכל קומה טמונה מוגבלות אחרת שמתעוררת בעקבות נסיבות החיים או טראומה.

“איך לשנות את דעתך?” (נטפליקס)

בסדרה דוקומנטרית חדשה, יוצא מייקל פולן לחקור כיצד משתמשים בסמים פסיכדליים שונים (LSD, פסילוסיבין ו-MDMA) כדי להקל על מצוקתם של אנשים הסובלים מבעיות קשות לטיפול כמו דיכאון, התמכרות וחרדה. הסדרה פוקחת עיניים, ומספקת הבנה כנה איך בני אדם עשויים ואילו חומרים גורמים להם להרגיש רגשות שונים. זו סדרה מצוינת, מרתקת, שואבת ומאירת עיניים.

עם זאת, יש להיזהר מהמסר הסמוי שעלול להופיע בסדרה: הנעת הצופים ללכת ולהשתמש בחומרים המסוכנים, למרות המסר הזועק על כך שמדובר בסמים ממכרים. יש לזכור שרבים מאכלסים את בתי החולים הפסיכיאטריים כתוצאה של שימוש לא נכון ולא מפוכח בסמים האלה. הסדרה המרתקת עשויה להצית תקווה באלו המתייסרים בעקבות דיכאון או מתמודדי עם סכיזופרניה.

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בואו להיות חלק מקהילה של אנשים כמוכם

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של “שווים”

קראו עוד בשווים

רותי זוארץ

גלילה לראש העמוד

בואו להיות חלק מהקהילה שלנו

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של ״שווים״