נושאים קשורים

במצוקה בגלל המלחמה? איפה תוכלו לקבל טיפול ללא תשלום

משרד הבריאות מפרסם את מספרי הטלפון של מרכזי החוסן ומרכזי החירום והתמיכה הרגשית של קופות החולים, המספקים טיפולים נפשיים ללא עלות

כך פועלת הונאת ה”פטור מתור” שמציפה את הרשת

מיוחד ל"שווים": גם אתם נתקלתם לאחרונה במודעה הזאת? מדובר בנוכלות. כך נראתה השיחה שלנו עם "נציג המכירות" שמבטיח תעודה רשמית מהביטוח הלאומי

ללמוד על קבלת האחר – דרך משחק קלפים מיוחד

משחק הזיכרון החדש, "בלון וכובע", לא רק מבדר, אלא גם מלמד על סובלנות ואמפתיה, תוך תרומה לילדים חולי ניוון שרירים דושן-בקר

תקף וירק: כתב אישום נגד אח שהתעלל בקשישה סיעודית

סאלח היאג'נה, בן 26, נאשם על ידי פרקליטות המדינה לאחר שתקף קשישה בת 77 במרכז הגריאטרי "גולדן קר" בנס ציונה
הסתדרות 480-100

טיפול ישראלי מעלים כאבים קשים באמצעות “ניתוק עצבי”

מרפאה חדשנית הפועלת באיכילוב מציעה פתרון להפחתת כאב – באזורים שלא ניתנים לריפוי. איך זה בדיוק עובד, למי זה מיועד והאם יש תופעות לוואי? שיחה עם ד"ר עידו שטראוס
ראשיאוטיזםאבחון וטיפול באוטיזםילד שאובחן עם אוטיזם אחרי גיל 3 יזכה לקצבה אוטומטית עד גיל...

ילד שאובחן עם אוטיזם אחרי גיל 3 יזכה לקצבה אוטומטית עד גיל 18

הביטוח הלאומי הוציא חוזר מעודכן שיפחית את הביורוקרטיה ויקל על ההורים. אם האבחון לפני גיל 3 – הזכאות תהיה עד גיל 10

צילום הדמיה: ביגסטוק

הביטוח הלאומי הוציא חוזר חדש לצוותים הרפואיים ולסניפים ברחבי הארץ לגבי נוהל חדש ובו תצומצם הביורוקרטיה באופן משמעותי: מעתה ילד שהוכר על הרצף האוטיסטי לא יצטרך להגיע למספר ועדות במהלך השנים וזכאותו לקצבה תוארך באופן אוטומטי עד גיל 18.

עד היום נקבעה זכאות זמנית לילדים על הרצף מתוך תפיסה רפואית כי חל שינוי אצל הילדים בשנותיהם הראשונות ולאחר טיפולים נלווים, ובגיל 7 זומנו הילדים לוועדה עם מסמכים רפואיים עדכניים אודות מצב הילד.

מבדיקה שערך מינהל נכויות ושיקום בביטוח הלאומי נמצא כי זכאותם של 97% נשארת בעינה, ועל כן הוציאו חוזר שבו יש לצמצם את הביורוקרטיה באופן משמעותי, להפחית את הוועדות הרפואיות ולאפשר את הזכאות עד גיל 18 ו-3 חודשים (עד שהילד הופך בוגר, והחוק משתנה בהתאם).

כלומר, עם אבחנת ההורים את ילדם יש צורך בהגשת בקשה לקצבה יחד עם אבחון רפואי שבוצע. הוועדות, לרוב, יתקיימו ללא צורך בהגעת המשפחה אל הביטוח הלאומי, אלא על בסיס מסמכים רפואיים.

אם האבחון בוצע לפני גיל 3 – הזכאות תינתן עד גיל 10.

אם האבחון בוצע לאחר גיל 3 – כאמור, הזכאות תינתן אוטומטית עד גיל 18 ו-3 חודשים.

היום הביטוח הלאומי ישלח הודעה לכ-9,000 הורים שהיו אמורים להגיע לוועדה מחודשת בימים אלה, ובכך תתייתר הגעתם אל המוסד וזכאותם של הילדים תימשך עד גיל בגרות. במקביל, יישלח אליהם אישור ובו אסמכתה על רציפות הקצבה.

מנכ”ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר. צילום: אריאל קטן, קק”ל

מאיר שפיגלר, מנכ”ל הביטוח הלאומי, אמר: “הביטוח הלאומי בודק את עצמו כל הזמן, זוהי עוצמתו של ארגון בר קיימא.  לאחר בדיקה מעמיקה וכחלק מהמדיניות לצמצום הביורוקרטיה, מצאנו שאחוז גבוה מאוד של הורים צריכים להתעסק עם עדכוני ניירת רפואית, כשבמבחן המציאות אין בה תכלית ממשית והזכאות בפועל נשארת בעינה. זהו עוד צעד מיני רבים לטובת השבחת השירות לאזרח, התייעלות המערכת ושיפור תהליכים”.

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות