נושאים קשורים

החשש: אישה מאיימת בשמלה אדומה דופקת בדלת

המקרה המוזר שקרה למשלבת שלי השבוע גרם לי להבין את עוצמת החרדה שפושטת בציבור מאז שפרצה המלחמה

על רקע המלחמה: נדחה בשנה וחצי חוק הדגל עבור אנשים עם מוגבלות

פרסום ראשון: "חוק שירותי הרווחה", שנועד להעביר אנשים עם מוגבלות מהמוסדות למגורים בקהילה, נדחה ליולי 2025 - ואולי אף יותר. המשמעות: חיסכון לממשלה של 750 מיליון שקלים. הנימוק לדחייה של משרד הרווחה: צריכים עוד זמן להיערך

קוראים לי טל ואני חכמה. רק שהרבה שנים זה היה סוד

עד לפני שלוש שנים חשבו שיש לי מוגבלות שכלית, ולכן מערכת החינוך המיוחד מעולם לא לימדה אותי כלום. יכולנו לשבת שעות בכיתה ורק לצייר. הרבה שנים ניסו להשתיק אותי. אבל אני סיימתי לשתוק

“איש בכיסא גלגלים”: הרמזורים בלונדון התחלפו

לכבוד היום הבינלאומי לזכויות אנשים עם מוגבלות: הסימנים ב-5 רמזורים מרכזיים בלונדון הוחלפו מ"איש ירוק הולך" ל"איש ירוק בכיסא גלגלים"“הלב כואב לי שאתם לא משחררים אותה, רוצים לקבור את אמא”

האב סמי נרצח באירועי ה-7 באוקטובר, אשתו נחשדה כשבויה, וביום שישי התברר שהיא מתה. הבת יעל, עם מוגבלות שכלית, שרדה את התופת בממ"ד ומבקשת: "תלחמו כדי להשיב את גופתה"
ראשיחדשותפנייה ליפה בן דוד: "במקרה של שביתה, החריגו את תלמידי החינוך המיוחד"

פנייה ליפה בן דוד: “במקרה של שביתה, החריגו את תלמידי החינוך המיוחד”

כ-20 ארגונים פנו במכתב למזכ"לית הסתדרות המורים: "השימוש בילדי החינוך המיוחד לא צריך להיות חלק מאף מאבק"

מזכ”לית הסתדרות המורים יפה בן דוד. צילום מסך מחדשות 12

יותר מעשרים ארגונים התומכים באנשים עם מוגבלויות פנו במכתב למזכ”לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, בבקשה להחריג את מערכת החינוך המיוחד מהשביתה הצפויה עם פתיחת שנת הלימודים בראשית ספטמבר.

“אנו, ארגוני החברה האזרחית החתומים מטה, המובילים את הסנגור, קידום הזכויות והטיפול בתלמידים הזכאים לשירותי חינוך מיוחדים ובני משפחותיהם, מוצאים לנכון לפנות אלייך ערב פתיחת שנת הלימודים תשפ”ג, לאחר שלא הושגה הסכמה בין הסתדרות המורים למשרד האוצר באשר לשיפור תנאי ההעסקה של המורים, ולאור החשש שכתוצאה מכך, שנת הלימודים לא תפתח כסדרה”, כתבו הארגונים לבן דוד.

“בהקשר זה, נבקש להדגיש כי אנו מחזקים את ידיהם של עובדי ההוראה ותומכים במאבקם הצודק לשיפור תנאי השכר וההעסקה. אנו מכירים מקרוב את המחסור הקיים בעובדי ההוראה בכלל ובחינוך המיוחד בפרט ,ותומכים בצעדים שיאפשרו את העצמת מעמד המורים וגיוס הון אנושי איכותי למערכת”.

למרות ההכרה במאבק, מבקשים הארגונים ממזכ”לית הסתדרות המורים לא לפגוע בתלמידי החינוך המיוחד: “אנו מבקשים כי במידה שיוחלט להשבית את מערכת החינוך ב-1 בספטמבר, תלמידים הזכאים לשירותי חינוך מיוחדים, ובכללם תלמידי כיתות חינוך מיוחד בבתי ספר רגילים, ותלמידים המשולבים שילוב יחידני, יוחרגו מהשביתה ויוכלו לשוב למסגרות החינוך עם פתיחת השנה כמתוכנן”.

 לטענת הארגונים, במשך עשרות שנים הוחרגה מערכת החינוך המיוחד מהשבתות של עובדי ההוראה, “וכך ראוי לנהוג גם הפעם. השימוש בתלמידים הזכאים לשירותי חינוך מיוחדים, המהווים את האוכלוסייה המוחלשת ביותר במערכת החינוך, לא אמור לעלות על הפרק באף מאבק או מחלוקת, מוצדק ככל שיהיה, ואנו סמוכים ובטוחים כי מחאתם הצודקת של עובדי ההוראה תוכל למצוא את ביטויה בדרכים אחרות”.

כותבי המכתב גם פונים אל בן דוד בבקשה לבטל את ההנחיה שהוציאה במהלך חודש יולי, האוסרת על קיום ימי היערכות ללימודים בחינוך המיוחד. “החלטה זו מהווה פגיעה ישירה ביכולת של מסגרות החינוך להיערך לקליטת תלמידי החינוך המיוחד בתחילת שנת הלימודים תשפ”ג”, כתבו לה.

“אנו נשמח לקיים איתך ועם הסתדרות המורים דיון לקראת פתיחת שנת הלימודים, הן על מנת להביע את תמיכתנו במאבקכם הצודק, והן על מנת לקיים חשיבה משותפת על האופן המיטבי בו יש לפתוח את שנת הלימודים בחינוך המיוחד”, סיכמו את מכתבם, “כולנו תקווה ששנת הלימודים תשפ”ג תהיה שנה של בשורות עבור מערכת החינוך כולה ותלמידי מדינת ישראל בפרט”.

על הפנייה חתומים הארגונים אופק לילדינו, איל”ן, אלו”ט, אקים ישראל, אקדם, אהב”ה, בזכות, ועד ההורים המשלבים פתח תקווה, אנשים עם טיקים בישראל, המרכז לעיוור בישראל, המטה לחינוך מעול”ה, חברים בנגב, טוהר לב תל אביב, יד לילד המיוחד, משתלבים ברצף, נדירים, נחמ”ד, סיכוי שווה, צח”י – צרכני חינוך ייחודיים, פורום מיוחד בשרון וקואליציית הורים לילדים עם צרכים מיוחדים.

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות