נושאים קשורים

דווקא כשהיינו זקוקים לו מכל, קולו החשוב של האו”ם נדם

הגוף שהיה אחראי על שלום עולמי, וניסח את אמנת הזכויות לאנשים עם מוגבלות כנראה איבד את הדרך, כשבחר להתעלם מסבלם של אלו שנטבחו ונחטפו | טור מיוחד

היום הבינ”ל: 53% מהאנשים עם מוגבלות לא גומרים את החודש

כך עולה מסקר חדש של הלמ"ס. רק ל-46% יש עבודה, 37% מדווחים על מצב נפשי לא טוב. אירועי "לילה סגול" נדחו השנה עקב המצב הביטחוני

“נזכור אתכן לנצח”: מסע אלונקות מיוחד לזכרן של נויה ורות ז”ל

עמותת "איתן כל אחד יכול" תקיים צעדת הנצחה לצעירות עם מוגבלות שנרצחו על ידי מחבלי החמאס: "ניתן תקווה לאנשים עם מוגבלות – לא ישברו את רוחנו"

ירדן רומן, לשעבר מדריכה בבית הגלגלים, שוחררה משבי חמאס

רומן התאחדה אמש עם בעלה אלון והתינוקת גפן – מהם נפרדה ב-7 באוקטובר. מנכ"ל בית הגלגלים: "מחבקים את המשפחה, מייחלים לחזרה של ירדן לשגרה"
הסתדרות 480-100

משרד הבריאות: נקים 100 בתים מאזנים בתוך 4 שנים

הצעד הוא חלק מהתוכנית הלאומית לחוסן ובריאות נפשית בהיקף של 2 מיליארד שקל, שגובשה בעקבות המלחמה. הבתים נועדו למנוע אשפוז פסיכיאטרי
ראשיאוטיזםהראשונים לשלם את משבר כוח האדם במערכת החינוך: תלמידי החינוך המיוחד

הראשונים לשלם את משבר כוח האדם במערכת החינוך: תלמידי החינוך המיוחד

הנחיות מנכ"לית משרד החינוך: אם אין ברירה, לקצר ימי לימודים לתלמידים אוטיסטים בשעתיים, או להגדיל מספר תלמידים בכיתה. גזירות גם על המשולבים

שרת החינוך יפעת שאשא ביטון. צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

על רקע המחסור הקשה והמתמשך במורים בכלל ובחינוך המיוחד בפרט, שלחה השבוע מנכ”לית משרד החינוך, דלית שטאובר, מכתב למנהלי המחוזות במשרד החינוך, בו היא למעשה מאמצת את התוכנית של עיריית תל אביב להתמודדות עם משבר כוח האדם במערכת החינוך שלה. המשמעות: שורה של גזירות קשות על תלמידי החינוך המיוחד שעל הרצף האוטיסטי.

כפי שפורסם לראשונה באתר רשת 13, כתבה המנכ”לית: “בשלב זה גובשו מספר מענים על מנת להבטיח, ככל שניתן, רצף לימודי במקומות בהם לא נמצא מענה למחסור. מענים אלה עומדים לרשותכם, מנהלי המחוזות, לפי שיקול דעתכם, ובהתאם לצורך, בהיוועצויות הנדרשות עם הרשות המקומית ונציגות ההורים”.

מהם המענים? לגבי כיתות תקשורת (כיתות קטנות לתלמידים אוטיסטים במוסדות החינוך הרגילים), הנחתה שטאובר כי “ככלל יש לקיים את אורך יום הלימודים על ידי עובדי הוראה וטיפול. ככל שבמקרים מסוימים הדבר אינו מתאפשר, ניתן לנסות לשמור על אורך היום בכפוף להתארגנות פנימית ולפי יכולות בית הספר. במקרים חריגים מאוד, בהם לא ניתן לתת מענה כאמור, ולאחר שנעשו כל המאמצים לאיתור צוותי חינוך, ניתן יהיה להגיש בקשה לקיצור יום הלימודים עד לשעה 15:10 באמצעות מנהל המחוז”.

למעשה, מדובר בהרשאה למנהלי מוסדות החינוך לפנות למנהלי המחוזות ולבקש מהם אישור לקצר את יום הלימודים של תלמידי כיתות התקשורת מהשעה 17:00, כפי שהיה מקובל כל השנים, לשעה 15:10. מה יהיה עם הורים שצריכים לעבוד בשעות האלה? לא ברור.

“הבקשה”, מפרט נספח שצורף למכתב, “תוגש על גבי טופס ייעודי ובו תפורטנה כל הפעולות שנעשו על מנת למצוא פתרונות שימנעו את הצורך בקיצור יום הלימודים. מנהל המחוז יבחן את הבקשות בשים לב לשיקולים הבאים: לא נמצאה מורה/גננת משלימה, לא נמצא פרח הוראה, הכיתה תסיים את שעת הלימודים ככל כיתות בית הספר, הכיתה לא תלמד ביום ו’ ככל כיתות בית הספר, תלמידי הכיתה בוגרים וניתן לקצר עבורם את שעות הלימודים. מנהל המחוז יעביר המלצתו למנהלת הכללית לקבלת החלטה בעניין. העתק יישלח לאגף חינוך מיוחד”.

נספח למכתב: כך נראית בקשה לקיצור יום לימודים בכיתת תקשורת

המענה השני, לא פחות כואב עבור תלמידים על הרצף, הוא להגדיל את מספר התלמידים במסגרות חינוך מיוחד בהתאם להיקף המקסימלי המפורט בחוזר מנכ”ל (בהתאם לסוג הלקות). בכלל זה ניתן יהיה לפעול כאמור בסעיף 2.2.3 לחוזר הקובע: “במקרים מיוחדים מסיבות של משאבים תקציביים, כוח אדם ותנאים פיזיים, יוכל מנהל המינהל הפדגוגי לאשר אכלוס כיתות חינוך מיוחד מעבר למספר המרבי. האישור יינתן בתיאום עם מנהל המחוז ועם מנהל אגף ארגון מוסדות חינוך וייבחן מדי שנה”.

ויש עוד בשורה רעה, הפעם לילדי החינוך המיוחד המשולבים במוסדות החינוך הרגילים. תחת הביטוי “סייעת רוחב”, מנחה המכתב כך: “תלמידים אלה יקבלו את מלא התמיכה לה הם זכאים, והכל כאמור בסעיף 2.12.4 לחוזר מנכ”ל חוזרי מנכ”ל (education.gov.il) הקובע: ‘לתלמידים מאותו גן או מאותה כיתה תתאפשר תמיכה של סייעת משותפת בהתאם לצורכיהם. הדבר ייקבע במעמד דיון הצוות הרב-מקצועי על פילוח התמיכות ובשיתוף ההורים, תוך הבהרת משמעות המהלך”. סייעת תוכל לשמש כסייעת רוחב למספר תלמידים בכיתה/בגן, תוך הקפדה שסך השעות להן זכאי התלמיד יינתנו לו”.

שטאובר ביקשה ממנהלי המחוזות לעשות שימוש במענים רק כאשר אין ברירה אחרת:  “אנא היו רגישים. קבלו החלטות במשורה ורק במקום בו ישנו צורך אמיתי וכאשר מוצו כלל האפשרויות. יובהר, כי המשרד ממשיך להשקיע מאמצים על מנת ליתן מענה למחסור ולייצר פתרונות נוספים בכדי להבטיח שגרת לימודים תקינה ורציפה”.

לגבי מצוקת כוח האדם במערכת החינוך הרגילה, מציעה המנכ”לית את המענים הבאים:
א. ניתן יהיה להעסיק גמלאים, ו/או לפעול להארכות שירות לעובדי הוראה שהגיעו לגיל פרישת חובה
ב. להגדיל משרות של עובדי הוראה קיימים ג. לאשר העסקתם של פרחי הוראה הנמצאים בשלבי ההכשרה להוראה, באישור המחוז.

יליד 1991. נשוי פלוס אחד. נולד עם שיתוק מוחין קל. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים" מגיש תוכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט".

כתבות אחרונות