נושאים קשורים

עיריית פתח תקווה בנתה בניין חדש – ושכחה לשים מעלית

בבניין ניתנים שירותים לציבור, שבפועל לא נגישים לאנשים עם מוגבלויות. נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות איימה בתביעה – והעירייה התחייבה לתקן את הליקוי

גם אם לעולם לא אחווה תשוקה במציאות, היא קיימת עבורי בספרים

הרומן "אהבות נכזבות" של מילן קונדרה גרם לי להרגיש דברים שלא הרגשתי מעולם – ואני מקווה מאוד שארגיש יום אחד בעתיד

“למה לילד שלי לא מגיע סל שילוב? כי רציתי שיהיה שף?”

תלמידים עם צרכים מיוחדים שלומדים בחינוך המקצועי לא מקבלים סל שילוב, ובמשרדי העבודה והחינוך מגלגלים אחריות זה על זה. "אלו שני משרדי ממשלה, למה הם לא יכולים פשוט להעביר את הכסף ביניהם?"

ילדים עם CP לא יצטרכו להגיע שוב ושוב לוועדות רפואיות

מדיניות חדשה של ביטוח לאומי צפויה להקל על אלפי ילדים עם שיתוק מוחין. מעתה יקבעו אחוזי נכות קבועים, והוועדה תתכנס רק פעמיים עד גיל 18 ושלושה חודשיםעם אוטיזם ודרגות על הכתפיים: המסע המרגש של חיילי “תתקדמו”

שלושה קצינים חדשים על הספקטרום עמדו השבוע על מגרש המסדרים בבה"ד 15. מי שהיה צריך הוכחה ש"גם הם יכולים" – קיבל אותה בענק. טור אישי מיוחד של אודי הלר
ראשיחדשותתזכיר החוק שנועד לסייע לנכים לקבל חניה נגישה וצמודה לדירתם

תזכיר החוק שנועד לסייע לנכים לקבל חניה נגישה וצמודה לדירתם

התזכיר פורסם על ידי שר המשפטים גדעון סער להערות הציבור: "חשוב שלאדם תהיה את היכולת לצאת ולשוב אל ביתו בכל עת"

חניית נכים. צילום: ביגסטוק

הצעת חוק חדשה של שר המשפטים גדעון סער מבקשת לסייע לאנשים עם מוגבלות שרוכשים דירה בבניין מגורים חדש לקבל חניה שצמודה לדירה. זאת, מסבירים במשרד המשפטים, “נוכח ההבנה כי קיימת חשיבות רבה לכך שלאדם עם מוגבלות הזקוק לכך תהיה בביתו חניה נגישה לשימושו הבלעדי, כדי שיוכל לצאת ולשוב בכל עת”.

הוראות החוק הקיימות היום אמנם מסדירות את נושא ההקצאה של חניות נגישות בבניין מגורים חדש מהבחינה התכנונית, אך “שותקות” בכל הנוגע להסדרת הנושא מהפן הקנייני. בהיעדר הסדרה קניינית בנושא, אין הבטחה כי רוכש דירה בבניין מגורים חדש שהוא אדם עם מוגבלות, יקבל חניה נגישה לשימושו הבלעדי. מצב זה הוביל גם למדיניות לא אחידה בנושא בקרב רשויות מקומיות.

על הרקע הזה, הצעת החוק מבקשת להסדיר את סוגיית ההצמדה של חניות נגישות בבניין מגורים חדש, באופן שיאפשר לרוכש דירה, שהוא אדם עם מוגבלות הזכאי לתג נכה לרכב, להצמיד לדירתו חניה נגישה מתוך סך החניות הנגישות שהוקצו לבית המשותף, בהתאם לדיני התכנון והבנייה. עוד מוצע לקבוע הוראות שמטרתן לאפשר גם למי שרוכש דירה בבניין בשלב מאוחר יותר להצמיד לדירתו חניה נגישה (בהינתן שקיימות חניות נגישות פנויות בבניין באותה עת).

שר המשפטים גדעון סער. צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

במקביל, מוצע לערוך תיקון נוסף בחוק המקרקעין, שיחול גם לגבי בניינים קיימים. במסגרת התיקון, תשונה התוספת השנייה לחוק, כך שהפעולה של ייחוד או הקצאה של מקום חניה קיים, שאינו חניה נגישה שחל עליה התיקון המוצע, תדרוש רוב רגיל של בעלי הדירות, במקום רוב של 60% מבעלי הדירות כפי שנדרש היום. תיקון זה נועד בעיקרו למצבים שבהם לא קיימות חניות נגישות פנויות בבניין, ומטרתו להקל על בעל דירה שהוא אדם עם מוגבלות לגייס את הרוב הנדרש לשם ייחוד או הקצאה של מקום חניה קיים, כך שיעמוד לשימושו, אם הדבר נדרש לו בשל מוגבלותו.

תזכיר החוק להערות הציבור: תזכיר חוק בעניין הצמדת חניות נגישות בבניין מגורים חדש.

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות