נושאים קשורים

דווקא כשהיינו זקוקים לו מכל, קולו החשוב של האו”ם נדם

הגוף שהיה אחראי על שלום עולמי, וניסח את אמנת הזכויות לאנשים עם מוגבלות כנראה איבד את הדרך, כשבחר להתעלם מסבלם של אלו שנטבחו ונחטפו | טור מיוחד

היום הבינ”ל: 53% מהאנשים עם מוגבלות לא גומרים את החודש

כך עולה מסקר חדש של הלמ"ס. רק ל-46% יש עבודה, 37% מדווחים על מצב נפשי לא טוב. אירועי "לילה סגול" נדחו השנה עקב המצב הביטחוני

“נזכור אתכן לנצח”: מסע אלונקות מיוחד לזכרן של נויה ורות ז”ל

עמותת "איתן כל אחד יכול" תקיים צעדת הנצחה לצעירות עם מוגבלות שנרצחו על ידי מחבלי החמאס: "ניתן תקווה לאנשים עם מוגבלות – לא ישברו את רוחנו"

ירדן רומן, לשעבר מדריכה בבית הגלגלים, שוחררה משבי חמאס

רומן התאחדה אמש עם בעלה אלון והתינוקת גפן – מהם נפרדה ב-7 באוקטובר. מנכ"ל בית הגלגלים: "מחבקים את המשפחה, מייחלים לחזרה של ירדן לשגרה"
הסתדרות 480-100

משרד הבריאות: נקים 100 בתים מאזנים בתוך 4 שנים

הצעד הוא חלק מהתוכנית הלאומית לחוסן ובריאות נפשית בהיקף של 2 מיליארד שקל, שגובשה בעקבות המלחמה. הבתים נועדו למנוע אשפוז פסיכיאטרי
ראשיאוטיזםאוטיזם בתפקוד גבוההבלי פילטרים: תערוכת צילומים של ספורטאים עם מוגבלות

בלי פילטרים: תערוכת צילומים של ספורטאים עם מוגבלות

התערוכה תושק בסוף החודש בתל אביב. האוצרת, דלית שחם: "בתמונות הם מראים את המציאות שלהם כמו שהיא, בלי לנסות להתיפייף"

עבודה של אלון דולב. כלי להעברת רגשות

האם אנשים עם מוגבלות רואים את העולם באופן שונה מיתר בני האדם? התשובה כנראה היא כן. על רקע זה תיפתח בקרוב תערוכת “Photo is Voice”, ובה צילומים מיוחדים שצילמו אנשים עם מוגבלות.

התערוכה תוצג במסגרת פסטיבל הצילום הבינלאומי של ארגון PHOTO IS:RAEL. הפסטיבל, שחוגג עשור לפעילותו, הוא אירוע הצילום הגדול ביותר בישראל. הוא ייערך במרכז עינב לתרבות בגן העיר תל אביב, בתאריכים 23/11-3/12 .

מי שעומדת מאחורי התערוכה היא דלית שחם, יוצרת ואוצרת ומי שהייתה במשך 17 שנה צלמת עיתונות ב-Ynet ובידיעות אחרונות. לקחנו אותה לשיחה.

איך הגעת לצילום?

“התחלתי בגיל 14. אז עוד היה פילם שחור-לבן וחדר חושך. בהמשך הייתה לי קריירה ארוכה בעיתונות, ובשנים האחרונות התחלתי לעסוק יותר באמנות הצילום והווידאו ארט במדרשה לאמנות בבית ברל, ובלימודי אוצרות בסמינר לוינסקי”.

ואיך הגעת בכלל לתערוכה הזאת?

“זה קרה במסגרת קבוצת ‘רקפת’, עמותה של ספורטאים צעירים עם צרכים ייחודיים. נפגשנו כבר לפני שש שנים והתחלנו דרך מרתקת – הם כתלמידי צילום ואני כמרכזת של פעילות Photo is Voice. במהלך המפגשים הם מצלמים אחד את השני, יוצאים לצילומי חוץ, מתנסים בצילומי סטודיו עם מטריות תאורה ופלאשים אמיתיים, שומעים הרצאות על צילום, מעבירים חוויות וצילומים אחד לשני בקבוצות וואצאפ ומתרגלים איך להשמיע ולבטא את מה שעובר עליך באמצעות הצילום. התערוכה היא שיאה של הפעילות הזאת, זו השנה השישית כבר, והיא מעצימה את תחושת הסיפוק והגאווה שלהם”.

האמנים הצעירים. “שווים בין שווים”

למה דווקא אנשים עם מוגבלות?

“במסגרת עבודתי העיתונאית ראיתי שיש לאוכלוסייה הזו קושי רב להוציא החוצה את הרגשות והמצוקות שלהם. כלי הצילום, שנגיש היום לכל אחד, יחד עם השילוב של פלטפורמת Photo is Voice, הרגיש לי כמו הזדמנות לחבור לאותם אנשים ולסייע להם להעביר את המסר שלהם דרך שפת הצילום. עבורם זה משמש כלי עזר להעברת רגשות אמיתיים. אפשר לראות בבירור שלאנשים עם מוגבלויות אין פילטר, והם מראים את המציאות שלהם כמו שהיא בלי לנסות להתיפייף”.

ספרי קצת על המשתתפים בתערוכה.

“כולם ספורטאים צעירים בגילאי 20 פלוס. חלקם עובדים במסגרות שונות בקהילה וחלקם גרים בדיור בקהילה. ייחודה של עמותת רקפת, אותה הקימו ומנהלות רקפת קלישוב ורונית הופ, הוא בכך שהיא מהווה משפחה ובית חם לספורטאים ולמשפחות, וזאת מעבר לקבוצת ספורט וקבוצה חברתית. כל המשתתפים הם עם לקויות לימודים מורכבות, הנמכה קוגניטיבית ובתפקוד גבוה. המשותף לכולם הוא הזהות שלהם כשווים בין שווים”.

לאתר הפסטיבל >>  https://www.photoisrael.org

ילדית 1974. באה מהבטן אל הבטן דרך הבטן-והבטן כמו השמש שורפת ומרפאה. חולה כרונית באנורקסיה ובולמיה. עבדה במעריב לנוער, מקומונים, ידיעות אחרונות, מעריב וגלובס וחברת ענני תקשורת. הוציאה שלושה ספרים: "אכולות", "יותר מכל" ו"גירת הגמל".

כתבות אחרונות