נושאים קשורים

עקב המלחמה: מחסור של 500 מיטות במחלקות השיקום

כמות הפצועים במלחמה העלתה דרמטית את הצורך בטיפול שיקומי. מנהלי המרכזים הרפואיים מתריעים בדיון בכנסת: חייבים סיוע משמעותי בתקציב ובכוח אדם

“הגלים היו חזקים היום, אבל אנחנו יותר חזקים”

מאות ילדים עם ובלי מוגבלויות שפונו לאילת משתתפים בפעילות סאפ וגלשנים של עמותת "בית על הים". המטרה: לייצר שגרה ספורטיבית ולהחזיר להם את תחושת השליטה

יובל בת ה-11 חזרה מהשבי על כיסא גלגלים

52 יום אחרי שנחטפו באכזריות על ידי מחבלי חמאס לרצועת עזה, חזרו אמש בנות משפחת אנגל לביתן. גם קרובי משפחתה של נויה דן ז"ל, בת ה-13 על הרצף שנרצחה עם סבתה, חזרו לארץ

תמונת פצועי המלחמה: אלפי אנשים יזדקקו לשיקום פיזי ונפשי

מאות פניות חדשות להכרה כנכי צה"ל הגיעו לאגף השיקום במשרד הביטחון. אזרחים רבים איבדו גפיים והחלו בתהליך שיקום – ועוד מאות נפגעי חרדה ופוסט טראומטיים יזדקקו לטיפול וליוויהמלצר הוא רובוט, המפעיל – איש עם מוגבלות

ברוכים הבאים לקפה "אווטאר" ביפן, בו כל המלצרים הם רובוטים אותם מפעילים מרחוק אנשים עם מוגבלויות. ישראלית שביקרה במקום: "זה היה מקסים, והשירות היה נהדר"
ראשיאוטיזםהבי.בי.סי: נערה עם אוטיזם נהרגה מאש צה"ל

הבי.בי.סי: נערה עם אוטיזם נהרגה מאש צה”ל

כוח שפעל בביתוניא ירה לעבר הרכב שבו נסעה פולה מסאלמה, היא נפגעה ומתה. צה"ל: "הרכב האיץ לעבר החיילים, הם חשו בסכנת חיים"

פולה מסאלמה. צילום באדיבות המשפחה

הבי.בי.סי מדווח כי בת ה-16 שנורתה השבוע למוות בידי כוח של צה”ל בעיירה ביתוניא שליד רמאללה היא פולה מסאלמה, נערה על הרצף האוטיסטי תושבת המקום.

האירוע התרחש ביום שני לפנות בוקר. בעיתון “הארץ” דווח כי תושב העיירה שהיה עד לתקרית סיפר שהכוח הגיע לאזור סביב השעה שלוש בלילה ועצר את אחד מתושבי ביתוניא. במקום, כך אמר, היו כ-20 חיילים שעמדו בכמה נקודות, אחת מהן לפני ג’יפ צבאי שעמד על הכביש.

לדברי התושב, רכב נהוג בידי צעיר בן 26 , שבו ישבה מסאלמה, נסע לכיוון הג’יפ הצבאי במהירות של 30-20 קמ”ש, ואז נפתחה עליו אש, כנראה משני כיוונים. מהירי הזה נהרגה הנערה.

לפי תחקיר צה”ל, החיילים ירו לעבר המכונית לאחר שסימנו לנהג לעצור, והוא האט את נסיעתו ואז האיץ לעברם. בצבא ציינו כי החיילים חשו בסכנת חיים. עם זאת, עדי ראייה פלסטינים סיפרו שהצעירים נסעו במכונית במהירות נמוכה ולא האיצו בשום שלב. הנהג נפצע באורח בינוני, ובהמשך אמרו בצה”ל כי הוא היה שיכור.

בני משפחתה של מסאלמה סיפרו לבי.בי.סי כי באותו יום תיכננו לה מסיבת יום הולדת, שהייתה אמורה להתקיים יום למחרת. במקום זאת, אמרו בכאב, נאלצו להיפרד מהבת “הנפלאה” שהתמודדה לדבריהם עם אוטיזם. “היא הייתה חשובה לי נורא”, סיפרה אמה, גאליה, לבי.בי.סי. “היא תמיד ישנה צמודה אליי. היא הייתה אוטיסטית”. למרות המוגבלות, האם סיפרה כי פולה נאבקה ללמוד באופן עצמאי.

אחותה הגדולה של פולה, דליה, סיפרה שכמה ימים לפני האירוע פולה התקשרה אליה וביקשה ממנה לתכנן לה מסיבת יום הולדת בבית בכפר. “פולה רצתה לצאת ולקנות דברים לאירוע, אבל היא לא ידעה מה זה יום ומה זה לילה”, אמרה האחות. “אמא שלי נעלה את הדלת כי היא פחדה בשבילה. אבל היא לקחה את המפתח הרזרבי והלכה. כשהיא עזבה, יצרנו קשר עם המשטרה הפלסטינית כדי לחפש אותה”.

עדיין לא ברור כיצד הגיעה פולה לאדם שנהג במכונית שבה נהרגה. משפחתה מספרת שהוא נתן לה טרמפ הביתה בשעות הבוקר המוקדמות של יום שני.

בעקבות האירוע, שליח האו”ם לאזור, טור וונסלנד, אמר כי הוא “מזועזע” ממותה של הנערה וקרא לחקירה מיידית ויסודית.

תגובת דובר צה״ל: “מתחקור ראשוני עולה כי כוח צה”ל שהיה בפעילות בביתוניא זיהה רכב חשוד שהתקדם לכיוונו, והורה לרכב לעצור. הרכב עצר למספר שניות, ולאחר מכן האיץ לעבר הלוחמים, שהגיבו בירי. לאחר המקרה נמצא כי נהג הרכב היה תחת השפעת אלכוהול. נסיבות המקרה המלאות מצויות בבירור”.

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות