נושאים קשורים

מרגש: אנשי “בית הגלגלים” מנציחים את המתנדבים שנהרגו ב-7 באוקטובר

חברי עמותת בית הגלגלים, המתמודדים עם מוגבלות פיזית קשה, מובילים מיזם הנצחה לאנשי ובוגרי העמותה שהלכו לעולמם. בין היתר, מופיעים באתר החדש שמותיהם של מתנדבים שנהרגו באירועי השבת השחורה

חוקרים: זה מה שגורם לאוטיסטים עם חום להתנהג “נורמלי”

תופעת "אפקט החום", שמשפרת תסמיני אוטיזם בזמן זיהום של הגוף, נחקרה עד כה רק בעכברים. כעת זוג מדענים ינסה לפתח טיפולים לבני אדם שיחקו את התופעה – גם בלי חום

אחרי הדייט הוא סימס “את נוירוטית ונרקסיסטית”. הוא צודק?

"הוא נישק אותי עם ריח של חומוס ולא זכר מתי היה הסקס האחרון שלו, אז העפתי אותו מהבית". אז למה לרננה יש עכשיו מחשבות שניות...

כך הצלחתי (בסוף) להצביע בבחירות

באמת שרציתי להיכנס לקלפי, אבל הגוף שלי נכנס למצב של סטרס. הרגליים נעו לבדן, ופשוט מצאתי את עצמי עומדת בתחנת אוטובוס ורק רוצה לברוח. זה מה שקרה אחר כךאירוע בריונות חמור: צילמו נער אוטיסט בשירותים של בית הספר

שישה נערים ממקיף ט' באשדוד נחקרו במשטרה והושעו מהלימודים לאחר שהתעללו בנער בן גילם מכיתת התקשורת, על הרצף. אמו של הילד: "זו טראומה לכל החיים"
ראשיאוטיזם"תמצאי מישהו שייקח את הבת למסגרת, את נשארת בבית"

“תמצאי מישהו שייקח את הבת למסגרת, את נשארת בבית”

כך אמר הבוקר אחד המפגינים שביקשו למנוע מחברת הכנסת טלי גוטליב, אם לילדה עם מוגבלות, להגיע להצבעה בכנסת. מפגינה: "לא הייתה כוונה לפגוע בבת"

מפגינים מול דלת ביתה של טלי גוטליב הבוקר. מתוך אתר “חוסמים את ההפיכה”

המתיחות לקראת ההצבעה היום בכנסת על הרפורמה המשפטית מגיעה לשיא: הבוקר, כחלק מפעולות מחאה בכל הארץ, פעילים נגד הרפורמה הגיעו לדירתה של חברת הכנסת טלי גוטליב (ליכוד) בגבעת שמואל במטרה למנוע ממנה לצאת מהבית ולהצביע.

המוחים התיישבו מול דלת דירתה כשהם מחזיקים שלטים שבהם  נכתב “לחסום את ההפיכה” ו”מי שמייצגת אנסים לא מייצגת אותנו”. חברת הכנסת שיתפה את החברים בקבוצת הווטסאפ של חברי הליכוד בהתרחשות. “חברים יקרים, חייבת בהול מספר של משמר הכנסת”, כתבה בקבוצה, “בפתח הדלת שלי מלא ילדים, ויש לי ילדה אוטיסטית להוציא למסגרת בהול. מפגינים הזויים, יושבים ליד דלת הבית שלי ומונעים ממני לצאת, ירדו מהפסים”.

בסרטון שהופץ ברשתות החברתיות נשמעת גוטליב כשהיא מסבירה למוחים שהיא צריכה להוציא את בתה, שנמצאת על הרצף האוטיסטי בתפקוד נמוך, למסגרת שלה כדי לנסוע לעבודה. בתגובה נשמע אחד המפגינים כשהוא אומר לה: “אז תמצאי מישהו שייקח אותה למסגרת בבקשה, כי את היום נשארת בבית. את נשארת בבית גברתי”.

בעקבות האירוע המשטרה עיכבה שניים מהמפגינים לחקירה. מפגינה שהייתה חלק מקבוצת המוחים אמרה ל”שווים”: “לא הייתה שום כוונה לפגוע ביכולת של בתה של גוטליב להגיע למסגרת. אפילו הקפדנו להיות שקטים כדי לא להפריע. בסך הכל רצינו לעכב את גוטליב מלהגיע לכנסת. חשוב לי לומר שאנחנו קבוצת פעילים עם הרבה רגישות חברתית, ובטווח הארוך אנחנו  מנסים לעזור גם לקבוצות מוחלשות כמו אנשים וילדים עם מוגבלות, שהרפורמה המשפטית פוגעת גם בהם, ובתוכם גם הבת של גוטליב”.

כצפוי, הדברים עוררו סערה ברשת. יו”ר האופוזיציה יאיר לפיד, בעצמו אבא לילדה על הרצף האוטיסטי, מתח ביקורת על המוחים. “מגנה בתוקף את המצור על ביתה של ח״כ טלי גוטליב, אם לילדה עם צרכים מיוחדים”, כתב לפיד בטוויטר, “ואת העובדה שלא איפשרו לה להוציא את הילדה למסגרת. זו אינה דרכנו. זו אינה דרכה של המחאה. שולח לטלי חיזוק ולבתה חיבוק”.

ח”כ טלי גוטליב. צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה את האירוע: “כשמפגינים מונעים מנציגי ציבור לבוא ולהצביע בכנסת, ומאמללים ילדה אוטיסטית, זאת לא מחאה לגיטימית. המפגינים שמדברים על דמוקרטיה, הם אלה שמביאים את  קץ הדמוקרטיה כשהם מונעים מנציגי הציבור לממש את זכות היסוד בדמוקרטיה – להצביע. אני קורא למשטרה לפעול מיד ולאפשר לחברי הכנסת להגיע למשכן”.

חברת הכנסת לשעבר שירלי פינטו צייצה בטוויטר: ״מחזקת את חברת הכנסת טלי גוטליב לאור מה שאירע לה ולבת שלה הבוקר. זה לא משנה אם הילד שלך עם מוגבלות או בלי, זה לא היה צריך לקרות.
‏למחות זו זכות דמוקרטית של כל אזרח, אבל זו לא הדרך”.

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות