נושאים קשורים

עיריית פתח תקווה בנתה בניין חדש – ושכחה לשים מעלית

בבניין ניתנים שירותים לציבור, שבפועל לא נגישים לאנשים עם מוגבלויות. נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות איימה בתביעה – והעירייה התחייבה לתקן את הליקוי

גם אם לעולם לא אחווה תשוקה במציאות, היא קיימת עבורי בספרים

הרומן "אהבות נכזבות" של מילן קונדרה גרם לי להרגיש דברים שלא הרגשתי מעולם – ואני מקווה מאוד שארגיש יום אחד בעתיד

“למה לילד שלי לא מגיע סל שילוב? כי רציתי שיהיה שף?”

תלמידים עם צרכים מיוחדים שלומדים בחינוך המקצועי לא מקבלים סל שילוב, ובמשרדי העבודה והחינוך מגלגלים אחריות זה על זה. "אלו שני משרדי ממשלה, למה הם לא יכולים פשוט להעביר את הכסף ביניהם?"

ילדים עם CP לא יצטרכו להגיע שוב ושוב לוועדות רפואיות

מדיניות חדשה של ביטוח לאומי צפויה להקל על אלפי ילדים עם שיתוק מוחין. מעתה יקבעו אחוזי נכות קבועים, והוועדה תתכנס רק פעמיים עד גיל 18 ושלושה חודשים
הסתדרות 480-100

עם אוטיזם ודרגות על הכתפיים: המסע המרגש של חיילי “תתקדמו”

שלושה קצינים חדשים על הספקטרום עמדו השבוע על מגרש המסדרים בבה"ד 15. מי שהיה צריך הוכחה ש"גם הם יכולים" – קיבל אותה בענק. טור אישי מיוחד של אודי הלר
ראשיאוטיזם"הכיתה המגוונת" הוא ספר ילדים עם מסר מיוחד

“הכיתה המגוונת” הוא ספר ילדים עם מסר מיוחד

תלמיד על הרצף נפגש עם חבר על כיסא גלגלים, ילדה ממושקפת נפגשת עם ילד לבקן – כך נפתח ספר ילדים חדש, שהמחברת שלו חרטה על דגלה להילחם בתופעת החרם

איור מתוך "הכיתה המגוונת" של אורית דסטה. עיצוב גרפי: לי מימון
איור מתוך “הכיתה המגוונת” של אורית דסטה. עיצוב גרפי: לי מימון

עידו, ילד ג’ינג’י, יהלי, ילדה עם משקפיים, רפאל, תלמיד על הרצף, מתן, שנעזר בכיסא גלגלים ועוד אחרים הם חלק מהדמויות שמופיעות בספר ילדים חדש ומיוחד בשם “הכיתה המגוונת”. הסופרת, אורית דסטה בת ה-32 ממגדל העמק, היא אשת חינוך ותולעת ספרים בעצמה – שהתנסתה לראשונה בהוצאת כתביה לאור, עם מטרה חשובה ביותר: לקרב בין ילדים, ולקבל אחד את השני על אף השונות.

עלילת הספר מתחילה כשהמורה מקבלת את פניהם של תלמידי כיתה א’ ביומם הראשון בבית הספר, ושמה לב לשונוּת של כל אחד מהילדים. משימתה הראשונה היא ללמד את הילדים לקבל את האחר ואף יותר מזה, לראות את הקסם שבשונוּת, נושא שהיה ועודנו לא קל לתלמידים בבתי ספר רבים ואפילו להוריהם.

בהמשך הספר, המורה מעודדת את כל אחד מהילדים להציג את עצמו בפני חבריו, ולשתף בתחביבים האישיים שלה או שלו. כך, למעשה נפתח צוהר לילדים האחרים להכיר אותה או אותו טוב יותר, ובכך גם ליצור חברויות אמת ביניהם.

כותבת הספר, דסטה, היא בעלת תואר ראשון בחינוך, והיא מתנסה בכתיבה עוד מילדותה. בחודשים האחרונים היא עבדה על הספר, שיצא לאור בהוצאת “ספרי ניב”. הספר הוא למעשה לא רק יצירה אמנותית גרידא, אלא גם כלי לימודי עם רבדים משמעותיים של חינוך לסבלנות ולסובלנות. הילדים, גיבורי הספר, מגיעים למסגרת חדשה ולא מוכרת, עם כל החששות, הפחדים וההתרגשות המלווים למפגש ראשוני במסגרת חדשה.

איור מתוך "הכיתה המגוונת" של אורית דסטה. עיצוב גרפי: לי מימון
איור מתוך “הכיתה המגוונת” של אורית דסטה. עיצוב גרפי: לי מימון

חינוך נגד חרם

דסטה מספרת שהספר נכתב בהשראת אחיינה רפאל, שהוא על הרצף האוטיסטי. “אחותי הגדולה היא אמא לשלושה ילדים, כשהבכור שבהם נמצא על הרצף האוטיסטי. כשראיתי את ההתנהלות המופלאה שלה מול האחיין שלי, ואת ההתנהלות המכילה של האחיינים האחרים שלי מול אחיהם, זה נתן לי השראה לכתוב את הסיפור. גם אני כילדה עברתי חרם בבית הספר, כך שנושא השונות והחשיבות של הכלה וקבלה נמצאים עמוק בדמי”, היא אומרת ל”שווים”.

בפתיחת הספר כתבה דסטה הקדשה מרגשת לבני משפחתה: “לרייצ’ל אחותי, כל כולך אהבה, הכלה וסבלנות, אני מעריצה אותך”. לאחיינה, שנמצא על הרצף, הוסיפה: “לרפאל, בובי שלנו, אתה ההשראה, היופי והאור. ספר זה הוא שלכם. תודה”.

“כמישהי שגדלה בבית שבו חינכו לכבוד וערכים, וכאחת שלמדה חינוך, אני מוצאת את החשיבות הרבה של חינוך מגיל צעיר, כשהאישיות והאופי עדיין בשלב ההתהוות”, היא מוסיפה. “לאור הסיפורים הקשים על חרם במוסדות החינוך שאנחנו שומעים חדשות לבקרים, שמוטלת עלינו משימה להתוות דרך לקבלת השונה כבר מגיל צעיר, לכבוד הדדי ולערכי חברות”, היא אומרת לסיכום.

את הספר ניתן להזמין דרך אתר הוצאת “ספרי ניב”

כותבת ומנהלת תוכן, מעל עשור בעולמות התקשורת. נפגעה בעינה במהלך השירות הצבאי אך לא הוכרה עד היום

כתבות אחרונות