נושאים קשורים

מחקר: הקורונה פגעה נפשית בנערים יותר מאשר בנערות

מהמחקר, שנערך ביפן, עולה כי המגיפה גרמה לעלייה משמעותית בסימני דיכאון בקרב מתבגרים בני 16, בעוד שמתבגרות לא חוו עלייה יוצאת דופן. מובילת המחקר: "יש לעודד בנים לפנות לעזרה בנושאי בריאות הנפש"

מהשיקום להייטק: “קורסים כאלה הם מקפצה לפצועי מלחמה”

200 חיילים ואזרחים השתתפו באירוע השקה לתוכנית ייחודית המציעה למשתקמים מהמלחמה הכשרות בהייטק במחיר סמלי. מנדי שמואל שנפצע בנובה: "זה גורם לי לחייך ולהרגיש שאני לא מתבזבז"

חפשו את זה: גוגל משיקה 8 תכונות נגישות חדשות

לרגל יום המודעות הבינלאומי, ענקית החיפוש הופכת את המוצרים והשירותים שלה לנגישים יותר – למען אנשים עם מוגבלויות. בין השאר הושקו עדכונים בגוגל מפול וב-Lookout

ספיד דייטינג בפארק: ענת ושלמה הכירו במפגש של “מיוחדים”

זה לא פשוט למצוא זוגיות וחברות בתור אדם עם מוגבלות. עם זאת, אתר ההיכרויות שהוקם לפני כשנה מצליח להפגיש לא מעט זוגות מאושרים. זה מה שקורה בשטחמשלמים בקריירה: זה המחיר הגבוה של להיות הורה לילד עם מוגבלות

21% מההורים המיוחדים לא עובדים אף ש-93% מהם היו רוצים. מחקר חדש משווה את המצב בישראל לעולם ומציע למדינה לנקוט כמה פעולות חשובות  
ראשיאנשים עם מוגבלויותאנשים עם מוגבלויותלא התקבלה לעבודה בשל מוגבלות נפשית ותפוצה ב-35 אלף ש'

לא התקבלה לעבודה בשל מוגבלות נפשית ותפוצה ב-35 אלף ש’

נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות תבעה בשם האישה, אחות במקצועה, ובית הדין לעבודה קבע שמדובר באפליה ופסק לה פיצוים

צילום הדמיה: ביגסטוק

אישה עם מוגבלות נפשית, אחות מוסמכת, הגישה מועמדות למשרה התואמת את כישוריה ונפסלה לאחר שעידכנה את המעסיק על מוגבלותה. נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים הגישה תביעה בשמה, ובית הדין לעבודה קבע שמדובר באפליה ופסק לה פיצוי של 35 אלף שקלים.

התובעת ביקשה לעבוד כאחות בבית אבות, המופעל על ידי חברת “מעונות יניב בע”מ”. היא עידכנה את מנהלת משאבי האנוש בחברה בדבר מוגבלותה, וזו הבטיחה שתיתן לה שלושה ימי ניסיון. בהמשך, האישה ביקשה תקופת ניסיון ארוכה יותר, אולם היא קיבלה תשובה ממנהלת משאבי האנוש שהמשרה לא רלוונטית ולכן לא תוכל לקבלה. זאת, למרות שהמשרה הייתה עדיין פתוחה ורלוונטית.

בעקבות הדברים פנתה האישה לנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, ובנציבות פנו בשמה לבית הדין לעבודה בתל אביב. במהלך הדיון טענו ב”מעונות יניב בע”מ” כי היא לא נבחרה לתפקיד בשל סיבות ענייניות, לרבות העובדה שבמקום עבודה קודם היא פוטרה בשל מקרה מסוים. התובעת טענה כי לא פוטרה, אלא התפטרה, והמקרה שקרה לה קורה לאחיות רבות בעבודה השוטפת, כאשר בעניינה זקפו זאת לחובתה רק בשל מוגבלותה. על הטענה כי לא תעמוד בעומס העבודה, טענה האישה כי לא ניתן להסיק זאת ללא מתן הזדמנות.

**************

עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 4 שקלים בממוצע בחודש. הקליקו >>> bit.ly/Shavvim-igul-letova

**************

לאחר ניהול התיק בבית הדין ושמיעת העדים, החליט בית הדין לעבודה (כב’ השופטת אסנת רובוביץ-ברכש) כי מוטלת אחריות על מעסיקים לעשות מאמץ נדרש על מנת לאפשר לאנשים עם מוגבלות להשתלב במקום העבודה. בית הדין החליט כי התובעת תקבל פיצויים בסך 35 אלף שקלים בגין הפרת הוראות חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות.

בית הדין לקח בחשבון את העובדה שהנתבעת החליטה לא לקבל את התובעת לעבודה, על אף שמנהלת משאבי האנוש חשבה לתת לה הזדמנות, אך המנהל כלל לא נפגש עם התובעת ולא נעשו ניסיונות לבצע התאמות. בנוסף, בית הדין התחשב גם בעוגמת הנפש שנגרמה לתובעת בשל הפגמים שנפלו בהליך הגיוס לעבודה.

דן רשל. צילום: איל יצהר, גלובס
נציב שוויון זכויות דן רשל. צילום: איל יצהר, גלובס

עו”ד סיגלית פורת גורנשטיין, הממונה על תביעות תעסוקה בנציבות, הדגישה כי מדובר באישה מטופלת, יציבה, אהובה ומוערכת מאוד בקרב המטופלים שלה. מזה מספר שנים היא עובדת בהצלחה בבית אבות אחר.

“מדובר בפסק דין אמיץ וחשוב שלא מפחד מהמוגבלות הנפשית אלא בוחן את האדם עצמו ואת יכולותיו”, אמרה עו”ד פורת גורנשטיין בעקבות פסד הדין. “השופטת מנתחת ומפריכה את הטיעונים ‘הלגיטימיים’ לכאורה שהציג המעסיק לאי קבלת התובעת לעבודה. תיקי הקבלה לעבודה הם הקשים ביותר להוכחה, ומאידך – חשובים ביותר, משום משזו הדלת לשילוב אמיתי של אנשים עם מוגבלות בתעסוקה, כזה שלא מסתפק בהצהרות אלא במעשים.

“נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות פועלת ללא לאות בתיקים אלה ופועלת להעלות עוד יותר את רף הפיצויים”, המשיכה עורכת הדין. “התובעת בתיק היא אישה אמיצה וחזקה, ובזכות המאבק שהובילה עשינו עוד צעד חשוב בקידום שוויון הזכויות לאנשים עם מוגבלות והשתלבותם בחברה הישראלית”.

**************

עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 4 שקלים בממוצע בחודש. הקליקו >>> bit.ly/Shavvim-igul-letova

**************

יליד 1991. נשוי פלוס אחד. נולד עם שיתוק מוחין קל. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים" מגיש תוכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט".

כתבות אחרונות