נושאים קשורים

תמונת פצועי המלחמה: אלפי אנשים יזדקקו לשיקום פיזי ונפשי

מאות פניות חדשות להכרה כנכי צה"ל הגיעו לאגף השיקום במשרד הביטחון. אזרחים רבים איבדו גפיים והחלו בתהליך שיקום – ועוד מאות נפגעי חרדה ופוסט טראומטיים יזדקקו לטיפול וליווי

המלצר הוא רובוט, המפעיל – איש עם מוגבלות

ברוכים הבאים לקפה "אווטאר" ביפן, בו כל המלצרים הם רובוטים אותם מפעילים מרחוק אנשים עם מוגבלויות. ישראלית שביקרה במקום: "זה היה מקסים, והשירות היה נהדר"

“קרן השמש שלנו חזרה, והדמעות לא מפסיקות לרדת”

מפגש מרגש התרחש בבית החולים בין קרן מונדר, מורה לחינוך מיוחד שחזרה משבי חמאס, למנהלת בית הספר רחלי שטיין. גם תלמידתה של מונדר התרגשה: "מיקה קפצה ונישקה את מסך הטלוויזיה"

אני עובד מדינה ו”קר גיבר” של אדם קרוב. מה מגיע לי?

מי זכאי להכרה כ"בן משפחה מטפל", איך מקבלים את ההכרה – ואיזה זכויות והטבות מגיעות לכם מהמדינה. מדריך בשיתוף נציבות שירות המדינהאב ביקש להפחית מזונות כי לילד יש קצבת נכות. מה פסק ביהמ”ש?

שופטי בית הדין הרבני האזורי באשקלון התבקשו להכריע: האם העובדה שילד מקבל קצבת נכות מביטוח לאומי היא סיבה מוצדקת להפחתת מזונות שמשלם אביו   
ראשיחדשותרק בן 11, תלמיד חינוך מיוחד, מת בגלל קרב חמולות

רק בן 11, תלמיד חינוך מיוחד, מת בגלל קרב חמולות

מוחמד אבו הואש, שנהרג בשבת מירי ברהט, למד בכיתה קטנה בבית ספר אלע'זאלי בעיר. המחנך שלו: "מה להגיד לילדים? שרצחו את החבר שלהם"?

מוחמד אבו הואש ז”ל. צילום באדיבות המשפחה

“ילד נחמד, חייכן ועוזר לאחרים, הוא היה מוכר מאוד ברהט”, כך תיאר חאמד אבו האני, המחנך בבית הספר של מוחמד סלאמה אבו הואש בן ה-11 (עוד חודשיים היה אמור לחגוג 12), שנהרג בשבת האחרונה כתוצאה מקרב יריות של חמולות בעיר.

מוחמד למד בבית הספר היסודי אלע’זאלי ברהט בכיתת חינוך מיוחד יחד עם תלמידים עם מוגבלות המאובחנים עם לקויות התנהגותיות רגשיות קשות. “הייתי מחנך שלו ארבע שנים ברציפות – מכיתה ג’ עד ו'”, סיפר אבו האני. “מוחמד היה ילד שהתקשה מאוד בלימודים, אך מבחינה חברתית הוא הצטיין”.

אחת הדילמות שאיתן מתמודדים בימים אלה בבית הספר היא כיצד לדבר עם הילדים על מות חברם, וזאת בשל המוגבלויות השונות שעימן הם מאובחנים. בראיון לקרן נויבך בכאן ב’ אמר אבו האני כי עם היוודע המקרה ילדים רבים מהכיתה כתבו לו בוואטסאפ וביקשו שיספר להם מה קרה.

“השמועות החלו להתרוצץ”, סיפר בראיון, “הילדים שלחו לי הודעות בשבת. לא ידעתי מה לענות להם. הם שאלו אותי מה קרה בדיוק. מה הייתי אמור להגיד להם? רצחו את חבר שלכם?” לדבריו, הצוות הניהולי של בית הספר התכנס לישיבת חירום והתייעץ כיצד לקבל את הילדים אחרי המקרה עם סיום החופשה.

פאנה אבו חאמד, מורתו הנוספת של מוחמד, סיפרה כי הוא היה נער שתקן ולא אלים שהתקשה בקריאה וכתיבה, וכי הוא בא מבית לא פשוט והיא ניסתה לסייע  לו ככל יכולתה. מוחמד היה בן יחיד במשפחה של ארבע אחיות וגדל בבית קטן באחת מהשכונות הקשות ברהט.

אחד השכנים סיפר כי בקרבת הזירה שבה מצא את מותו נמצא מעון לילדים על הרצף האוטיסטי, ולאחר האירוע אותרו שם תרמילי ירי. דוד של מוחמד, באסם זיאדנה, ספד לו ואמר: “הוא היה ילד מקסים, ילד טוב שהלך סתם. זה עצוב מאוד לכל עם ישראל”.

**************

עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 4 שקלים בממוצע בחודש. הקליקו >>> bit.ly/Shavvim-igul-letova

**************

יליד 1991. נשוי פלוס אחד. נולד עם שיתוק מוחין קל. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים" מגיש תוכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט".

כתבות אחרונות