נושאים קשורים

עקב המלחמה: מחסור של 500 מיטות במחלקות השיקום

כמות הפצועים במלחמה העלתה דרמטית את הצורך בטיפול שיקומי. מנהלי המרכזים הרפואיים מתריעים בדיון בכנסת: חייבים סיוע משמעותי בתקציב ובכוח אדם

“הגלים היו חזקים היום, אבל אנחנו יותר חזקים”

מאות ילדים עם ובלי מוגבלויות שפונו לאילת משתתפים בפעילות סאפ וגלשנים של עמותת "בית על הים". המטרה: לייצר שגרה ספורטיבית ולהחזיר להם את תחושת השליטה

יובל בת ה-11 חזרה מהשבי על כיסא גלגלים

52 יום אחרי שנחטפו באכזריות על ידי מחבלי חמאס לרצועת עזה, חזרו אמש בנות משפחת אנגל לביתן. גם קרובי משפחתה של נויה דן ז"ל, בת ה-13 על הרצף שנרצחה עם סבתה, חזרו לארץ

תמונת פצועי המלחמה: אלפי אנשים יזדקקו לשיקום פיזי ונפשי

מאות פניות חדשות להכרה כנכי צה"ל הגיעו לאגף השיקום במשרד הביטחון. אזרחים רבים איבדו גפיים והחלו בתהליך שיקום – ועוד מאות נפגעי חרדה ופוסט טראומטיים יזדקקו לטיפול וליוויהמלצר הוא רובוט, המפעיל – איש עם מוגבלות

ברוכים הבאים לקפה "אווטאר" ביפן, בו כל המלצרים הם רובוטים אותם מפעילים מרחוק אנשים עם מוגבלויות. ישראלית שביקרה במקום: "זה היה מקסים, והשירות היה נהדר"
ראשיאוטיזםזוכה השוטר שירה למוות באיאד אל חלאק

זוכה השוטר שירה למוות באיאד אל חלאק

בית המשפט המחוזי בירושלים הכריע: א' בן ה-21, שוטר מג"ב שגרם למותו של הצעיר על הרצף האוטיסטי, לא יייענש. השופטת: "סיטואציה סבוכה"

איאד אל חאלק. צילום: מרכז ''אלווין'' במזרח ירושלים
איאד אל חאלק. צילום: מרכז ”אלווין” במזרח ירושלים

שופטת בית המשפט המחוזי חנה לומפ זיכתה היום (חמישי) את א’ בן ה-21, שוטר מג”ב שירה למוות באיאד אל חלאק, צעיר ערבי עם מוגבלות בעיר העתיקה בירושלים.

האירוע הקשה התרחש בחודש מאי 2020, ובמסגרתו הוקפץ כוח של מג”ב שאבטח את אזור העיר העתיקה בירושלים בעקבות חשד לחדירת מחבל. טעות בזיהוי גרמה לכך שאל חלאק בן ה-32 נורה למוות, אחרי שלא הזדהה בפני השוטרים.


עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 4 שקלים בממוצע בחודש. הקליקו >>> bit.ly/Shavvim-igul-letova


“טעה טעות כנה”

“ליבו של בית המשפט עם בני משפחתו של המנוח”, אמרה השופטת לומפ בזמן הקראת פסק הדין. “השוטר נקלע לסיטואציה סבוכה – מדובר באזור שידע פיגועים רבים, והנאשם הצטרף לאירוע לאחר שאיאד ז”ל זוהה כבר כמחבל חמוש. הוא טעה טעות כנה שעליה היצר, הוא לא ידע שאיאד היה אדם תמים עם צרכים מיוחדים”.

אל חלאק התמודד בחייו עם מוגבלות שכלית התפתחותית ואוטיזם. באותו יום שבת עשה דרכו אל מרכז היום של “אלווין אלקודס” במזרח ירושלים. כשזוהה על ידי השוטרים, נבהל ולא ענה לקריאותיהם לעצור. בעת המנוסה גבר החשד בקרב השוטרים כי מדובר במפגע, והם מצידם החלו בנוהל מעצר חשוד. צעקותיה של מדריכתו של אל חלאק, ששהתה במחיצתו באותן דקות קריטיות, לטענתה, לא קיבלו מענה מהשוטרים, שהיו נחושים למנוע פיגוע באזור רווי אלימות של העיר.

כזכור, המשפט שהתנהל לאורך 3 שנים גרר תשומת לב ציבורית רבה. לאחר חקירת המקרה הוחלט להגיש כתב אישום נגד השוטר היורה, אך נכון להיום בית המשפט החליט לזכותו מהעבירה החמורה שיוחסה לו, המתה בקלות דעת.

מח”ש: “נשקול את עמדתנו לגבי פסק הדין”

התייחסות המחלקה לחקירות שוטרים להכרעת הדין: “מדובר באירוע טראגי, בו מצא את מותו איאד אל חלאק, צעיר עם צרכים מיוחדים שעשה את דרכו מביתו למסגרת בה עבד. החקירה היסודית של המקרה הביאה למסקנה שמעשיו של שוטר מג”ב הנאשם היו פזיזים ומנוגדים להוראות הפתיחה באש ולהוראות שניתנו לו בשטח. מח”ש טענה בהליך המשפטי כי הירי לעבר איאד בוצע מבלי שהוא עשה דבר שהצדיק זאת, בייחוד שעה שהוא כבר היה שרוע פצוע על הקרקע, אחרי הירי הראשון של הנאשם, לא החזיק בידו דבר או עשה תנועה מאיימת כלשהי, ולאחר שמפקדו של השוטר הורה לו לחדול מהירי”.

“נסיבות התרחשות האירוע, מאפייניה הייחודיים של הגזרה בה התרחש – העיר העתיקה בירושלים, והנסיבות המבצעיות נלקחו בחשבון, וניתן להם משקל משמעותי בקבלת ההחלטה על הגשת כתב האישום. ביהמ”ש הכריע כי לנאשם עומדת הגנה עצמית מדומה ולכן זיכה אותו. בכוונתנו ללמוד את הכרעת הדין לעומקה ולשקול את עמדתנו. אנחנו מבקשים גם היום לחזק את בני משפחת אל חאלק בהתמודדות הקשה שלהם”.

יליד 1991. נשוי פלוס אחד. נולד עם שיתוק מוחין קל. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים" מגיש תוכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט".

כתבות אחרונות