נושאים קשורים

הנגשה ברמה אחרת: זו הרפורמה בסניפי רשת סטארבקס

כדאי ללמוד משהו מהאמריקאים: רשת הקפה הפופולרית יוצאת למהלך יוצא דופן להתאמת החנויות שלה לאוכלוסיית האנשים עם מוגבלות. על הפרק: שינוי בתצוגות, בדלתות ואפילו בתאורה ובאקוסטיקה

הורים כועסים: “בצהרון הפרידו את הילדים ‘המיוחדים’ מהילדים ‘הרגילים'”

אמהות מגן חינוך מיוחד בבנימינה נאבקות כדי שילדיהן לא יועברו לצהרון נפרד: "ליום אחד כבר שמו אותם בחדר אחר משאר הילדים. זו אפליה". המועצה: "זה ישפר את השירות שהם יקבלו"

ומה עם הבטיחות? כך דחסה העירייה ילדים בהסעה

מקרה חמור בהסעת ילדי חינוך מיוחד בפתח תקווה: המלווה והנהג הסיעו יותר תלמידים ברכב ממה שהחוק מאפשר. אחרי שפנו לעירייה בבקשה להסבר – ההורים נתקלו בחומה בצורה: "ניסו 'לחסוך' על חשבון הבטיחות של ילדינו"

חנות מכרה לנער אוטיסט שעון ב-1,500 שקל ותשלם פיצוי

ביהמ"ש קבע כי בעל החנות שסירב לקבל את השעון בחזרה ולהשיב לנער את כספו פעל בניגוד לחוק. המקרה פורסם לראשונה באתר "שווים"כוכב “קופה ראשית” על בנו האוטיסט: “היום היו מאבחנים גם אותי”

משה פרסטר ובנו רותם בראיון ל"שווים": על האבחון המאוחר, ההקלה בעקבותיו, החלום של הבן להיות בזוגיות וסדנאות הסטנד-אפ שמעביר האב לאוטיסטים
ראשיבריאותבוטלה הדרישה מהורים לילדים חולים בביתם לוותר על סודיות רפואית

בוטלה הדרישה מהורים לילדים חולים בביתם לוותר על סודיות רפואית

הדרישה לביטול גורף של הסודיות הכעיסה את ההורים, והם פנו לח"כית טלי גוטליב. גוטליב עירבה את שר החינוך יואב קיש, והוא הורה לסגת מהדרישה

ח”כ טלי גוטליב. צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

דרישה חדשה של משרד החינוך מהורים ל”ילדים חולים בביתם” לחתום על ויתור סודיות רפואית גורף בנוגע לילדיהם, עוררה אצלם כעס רב. עכשיו, לאחר שההורים הביעו את התנגדותם וגם גייסו לעזרתם את חברת הכנסת טלי גוטליב (ליכוד), בעצמה אמא לבת עם צרכים מיוחדים – ההנחיה בוטלה בהתערבותו של שר החינוך יואב קיש (ליכוד).

חוק חינוך חינם לילדים חולים קובע את זכאותם של תלמידים חולים השוהים בביתם מעל 21 יום, או תלמידים החולים במחלה מתמשכת, לקבל מענה חינוכי ו/או טיפולי בביתם (במידה שהם זכאים לשירותי חינוך מיוחדים). כפועל יוצא מכך הם זכאים לשירות מינימלי של מספר שעות לימוד בשבוע עם מורים שמגיעים הביתה.

לפי משרד החינוך, נכון לשנת 2022 היו 1,700 ילדים חולים הלומדים במסגרת ביתית בישראל. כל הורה המעוניין לממש את המענה החינוכי בביתו יכול להגיש בקשה באתר האינטרנט של משרד החינוך עם צירוף מסמכים שונים כגון: אישור מחלה עדכני, מצבו הרפואי של הילד שצפוי להיות בביתו יותר מ-21 יום, במה הוא חולה לפי ההגדרות של מחלה מתמשכת, ואת הסיבה בגינה נדרש לקבל מענה לימודי בבית התלמיד. השנה, כאמור, משרד החינוך ביקש בקשה חריגה מההורים לוותר באופן גורף על סודיות רפואית של הילד/ה, וזו לא התקבלה אצלם בעין יפה.  

אחד מהילדים שלא מסוגלים ללכת לבית ספר בגלל מצב בריאותי קשה – סיעודיים, מטופלי סרטן, בעלי מערכת חיסונית חלשה ועוד – הוא טומי בן ה-10, שסובל ממחלה נדירה. נלה, אימו של טומי, שלומד בביתו, אמרה לתוכנית “יהיה בסדר” בגלי צה”ל: “הוא לא יכול ללכת למערכת החינוך הרגילה ואנחנו נמצאים בתוכנית כבר שש שנים. זה מגביל אותנו. אנחנו גם לא באמת יכולים לצאת לעבוד. אנחנו מקבלים בין 6-8 שעות הוראה בשבוע, בהתאם לגיל, טיפולים שונים לפי ועדות הזכאות, וככה תופרים לו את תוכנית הלימודים”.

על המסמך החדש של משרד החינוך היא אמרה: “משרד החינוך דורש שנוותר על הסודיות הרפואית של הילד, כך שכל גורם מקצועי ממשרד החינוך יכול להתקשר לרופא ולשמוע פרטים על הילד שלי, ואז הם יכולים להחליט האם הם ייתנו את השירות או לא. הם חושבים שאנחנו מנסים לרמות את המערכת. במה הילדים שלנו שונים ממסגרות אחרות? מילדים אחרים לא מבקשים ויתור על סודיות רפואית. גם ככה יש מסמכים רפואיים שהמשרד מקבל. אמרו לנו או שתחתמו על ויתור סודיות, או שלא תקבלו את שירותי החינוך”.  

ח”כ גוטליב סיפרה: “פניתי לשר החינוך יואב קיש וליועצת המשפטית של המשרד. מצאתי שם נפש קשובה לצרכים של ההורים לילדים. לא תהיה חובה לחתום על טופס הסכם ויתור סודיות. במידה שהטפסים של הרופא לא יספיקו, ההורים ישתפו פעולה עם משרד החינוך ויעבירו את המסמכים הרלוונטיים”.

***************

עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 4 שקלים בממוצע בחודש. הקליקו >>> bit.ly/Shavvim-igul-letova

***************

יליד 1991. נשוי פלוס אחד. נולד עם שיתוק מוחין קל. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים" מגיש תוכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט".

כתבות אחרונות