נושאים קשורים

מרגש: אנשי “בית הגלגלים” מנציחים את המתנדבים שנהרגו ב-7 באוקטובר

חברי עמותת בית הגלגלים, המתמודדים עם מוגבלות פיזית קשה, מובילים מיזם הנצחה לאנשי ובוגרי העמותה שהלכו לעולמם. בין היתר, מופיעים באתר החדש שמותיהם של מתנדבים שנהרגו באירועי השבת השחורה

חוקרים: זה מה שגורם לאוטיסטים עם חום להתנהג “נורמלי”

תופעת "אפקט החום", שמשפרת תסמיני אוטיזם בזמן זיהום של הגוף, נחקרה עד כה רק בעכברים. כעת זוג מדענים ינסה לפתח טיפולים לבני אדם שיחקו את התופעה – גם בלי חום

אחרי הדייט הוא סימס “את נוירוטית ונרקסיסטית”. הוא צודק?

"הוא נישק אותי עם ריח של חומוס ולא זכר מתי היה הסקס האחרון שלו, אז העפתי אותו מהבית". אז למה לרננה יש עכשיו מחשבות שניות...

כך הצלחתי (בסוף) להצביע בבחירות

באמת שרציתי להיכנס לקלפי, אבל הגוף שלי נכנס למצב של סטרס. הרגליים נעו לבדן, ופשוט מצאתי את עצמי עומדת בתחנת אוטובוס ורק רוצה לברוח. זה מה שקרה אחר כךאירוע בריונות חמור: צילמו נער אוטיסט בשירותים של בית הספר

שישה נערים ממקיף ט' באשדוד נחקרו במשטרה והושעו מהלימודים לאחר שהתעללו בנער בן גילם מכיתת התקשורת, על הרצף. אמו של הילד: "זו טראומה לכל החיים"
ראשיחדשותגן העדן שמארח משפחות לילדים עם מוגבלות במלחמה

גן העדן שמארח משפחות לילדים עם מוגבלות במלחמה

משפחת טובול מאשקלון היא אחת מ-19 משפחות מיוחדות שמתארחות בימי המלחמה בכפר נהר הירדן. האמא: "גם אם יציעו לנו להתפנות למלון, אנחנו לא נרצה"

כפר נהר הירדן במהלך המלחמה. צילום יח”צ

“גם אם יציעו לי לעבור למלון, אני לא ארצה” – כך אומרת ל”שווים” שולמית טובול, אמא לילד על הרצף מאשקלון, שמתארחת בימים אלה עם כל משפחתה בכפר נהר הירדן.

מתחילת המלחמה, עמותת כפר נהר הירדן, שפועלת למען ילדים עם מוגבלויות ומחלות שונות, הסבה את הכפר (נמצא בגבעת אבני, בגליל התחתון) לאירוח משפחות עם ילדים עם צרכים מיוחדים שפונו מבתיהן. “כשפרצה המלחמה הבנו שיהיו משפחות שיצטרכו מקום להיות בו”, אומר שלום אשכנזי, מנכ”ל כפר נהר הירדן. “מיד התחלנו להכין את הכפר כדי לקלוט משפחות, וכבר ביום ראשון בתשע בבוקר התחלנו לקבל אותן”.

הקריטריון היחידי לקבלת משפחה לכפר הוא שיהיה ילד עם צרכים מיוחדים. “הכפר שלנו נגיש לכולם, ואנחנו רוצים שמי שזקוק לו יוכל ליהנות ממנו”, מסביר המנכ”ל. נכון להיום מתארחות במקום 19 משפחות של ילדים עם צרכים מיוחדים, ויש רשימת המתנה של משפחות נוספות שמבקשות להיכנס אף הן. “ברגע שמשפחה אחת מתפנה, אנחנו מכניסים ישר משפחה חדשה”, אומר אשכנזי. “כרגע יש כ-90 אנשים בכפר, ובהם ילדים עם כל סוגי המוגבלויות. ברגע שמשפחה נכנסת להתארח אצלנו, אין הגבלת זמן, והיא תעזוב רק כשתוכל לחזור הביתה בשלום. יש משפחות שנמצאות פה מתחילת המלחמה, ואנחנו לא מפנים אותן”.

משפחת טובול מאשקלון. צילום: סטודיו פריים טיים

הופעות של איה כורם ולהקה צבאית

הילדים ומשפחותיהם נהנים מפעילויות במהלך היום, במטרה להנעים את זמנם בתקופה הקשה. “כל יום יש שלוש פעילויות שונות, ואנחנו גם מארחים אנשים שרוצים לבוא לשמח את המתארחים”, מספר המנכ”ל. “הייתה פה להקה צבאית, איה כורם הופיעה בפני האורחים. אנחנו עושים הכל כדי שירגישו טוב”.

שולמית טובול, תושבת אשקלון, אמא ליוסף יצחק, ילד על הרצף בן חמש וחצי, עברה עם בעלה וחמשת ילדיה להתארח בכפר לאחר שרסיסים פגעו בביתם. “נפל טיל בבית שלידנו ורסיסים פגעו וניפצו את כל הזכויות בבית שלנו”, היא משחזרת. עד יום רביעי לפני שבועיים, טובול ומשפחתה היו בעיקר בממ”ד, וכשהאם חיפשה מקום להתארח בו כדי להרגיע את הלחץ, ראתה מודעה של כפר נהר הירדן. “מילאתי את טופס ההרשמה וישר חזרו אליי”, היא מספרת. “בזמן שאני ובעלי התארגנו לצאת, שמענו שריקה ורצנו ישר לממ”ד, ואז היה בום מטורף. כל הקירות בבית רעדו”.

כשפתחו את דלת הממ”ד, הבינו בני המשפחה שגם ביתם נפגע. “כל הזכוכיות בבית נשברו, חלונות נעקרו”, משחזרת האם. בעקבות המצב הם החליטו שהם חייבים להתפנות מהבית ונסעו אל הכפר. במהלך הנסיעה נשמעה האזעקה הראשונה במלחמה באזור הצפון. “הבנו שהייתה אזעקה בצפון, ובאמת שכבר לא ידענו מה לעשות. מצאנו משפחה שתארח אותנו ללילה בבת ים. זה היה לילה קשה מאוד כי לילדים היו חרדות מהבום שקרה. למחרת החלטנו לנסוע לכפר, כי הבית שלנו לא היה במצב למגורים”.

נהנים מפעילות משותפת בכפר. צילום יח”צ

הכפר זקוק לתרומות

כשהגיעו לכפר, קיבלו אותם בזרועות פתוחות. “נתנו לנו ונותנים לנו עד היום להרגיש בבית”, אומרת טובול. “באמת שאין לי מילים לתאר את המקום הזה”.

מאז שבנה אובחן בגיל שנה וחצי, המשפחה לא יצאה לנופש משפחתי. “הילד הרבה פעמים בורח ופחדנו לצאת לחופשות כי לא ידענו איך יקבלו אותנו”, היא מסבירה. “פה זה המקום הראשון שאנחנו מרגישים שווים. גם כשהילד בורח ולפעמים חוטף דברים לילדים אחרים, כולם מקבלים את זה בהבנה ומכילים את הסיטואציה. אנחנו מרגישים בכפר כל כך טוב שגם אם יציעו לנו לעבור למלון, אנחנו לא נרצה”.

כפר נהר הירדן מתקיים רק מתרומות וכדי להמשיך בעשייה המבורכת, הוא זקוק לעזרת הציבור. לתרומות מוזמנים להיכנס >>>  smiles.jrv.org.il/p/payment?VGxMCq2muAKQpK2=&p=0


עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 5 שקלים בממוצע בחודש. הקליקו >>>  bit.ly/Shavvim-igul-letova

יליד 1998, רווק. נולד עם חולשה בפלג גוף שמאל. כותב מגיל 14 סדרות. משחק טניס כיסאות גלגלים באופן תחרותי

כתבות אחרונות