נושאים קשורים

“אתה לא נראה אוטיסט”, אומרים לי. אני בולע את העלבון

נועם שרוני (15) כבר רגיל לסטיגמות ולתוויות, אבל עדיין מבקש מכם פשוט לראות אותו כמו שהוא באמת. טור אורח

עשרות ילדים חולים המרותקים לביתם לא מקבלים מענה חינוכי וטיפולי

על פי נתונים שפרסמה הכנסת, כ-190 תלמידי בית ספר עם מוגבלויות קשות נשארים מאחור. הסיבה: מחסור חמור בכוח אדם

החשד: בן 76 תקף מינית נער בן 15 עם מוגבלות

המשטרה: החשוד, תושב בית שמש, ביצע בנער מעשים מגונים בשני מקרים לפחות. הפרקליטות צפויה להגיש נגדו כתב אישום חמור

ביטוח לאומי: הקצבאות זינקו ב-50% בתוך ארבע שנים

המוסד מפרסם נתונים מדאיגים על עליות חדות בהיקף התשלומים לציבור. הסיבות העיקריות: מלחמת "חרבות ברזל", והקפיצה במספר האבחונים לאוטיזםחברה גרמנית סירבה לספק ציוד לנבחרת עיוורים ישראלים

החברה הודיעה כי החלטתה נועדה לקדם "פתרון שלום של הסכסוך". בוועד הפראלימפי הגיבו בזעזוע: "זוהי פגיעה קשה בטוהר הספורט, ותהליך מסוכן שעלול להידרדר"
ראשיחדשותטיפול חדש לנפגעי חרדה במלחמה: משקפי מציאות מדומה

טיפול חדש לנפגעי חרדה במלחמה: משקפי מציאות מדומה

במרכז הרפואי "הלל יפה" בחדרה החלו להשתמש במשקפיים, שמאפשרים למטופלים "לטייל" ביער או בחוף הים – ולחוות מציאות שקטה יותר שמרגיעה את החרדות

משקפי המציאות המדומה לטיפול בחרדה. צילום: באדיבות הלל יפה

מלחמת חרבות ברזל, שנמשכת כבר שבועות רבים, גוררת לא מעט חרדות בקרב אלפי ישראלים. חלקם חשים זאת על רקע אי הוודאות בנוגע לסוף המלחמה, אחרים חוששים מפגיעת טילים או נזק ממשי אחר שייגרם להם או לבני משפחתם. על רקע זה, החליטה חברת XR health , שמתמחה בפיתוח משקפיים של מציאות מדומה, לתרום עשרות זוגות לבתי חולים ברחבי הארץ – לשימוש נפגעי חרדה בזמן המלחמה. התרומה נעשתה בשיתוף יחידת החדשנות של חטיבת בתי החולים הממשלתיים.

“לפני שבועיים קיבלנו תרומה ראשונה של עשרה זוגות”, מספרת דקלה דהן-שריקי, סגנית מנהל המרכז הרפואי הלל יפה. “המשקפיים נותנים למטופלים למשך כמה דקות להיות בעולם אחר, ועוזרים להם להרגיש טוב יותר ולהתגבר על החרדה”.

ראוי לציין כי במרכז הרפואי משתמשים במשקפיים למציאות מדומה גם בימי שגרה, בעיקר לילדים במהלך בדיקות מלחיצות. “המשקפיים שיש לנו בשגרה ניתנות בבדיקות דם או בבדיקות שגורמים לילדים כאב או אי נוחות, והם זקוקים להסחת דעת”, מסבירה דהן-שריקי.

***************************

עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 5 שקלים בממוצע בחודש. הקליקו >>> bit.ly/Shavvim-igul-letova

***************************

המשקפיים שכעת קיבלו בתרומה הם משקפיים מיוחדים לנפגעי חרדה, שמכילים תכנים שעוזרים להתגבר על הלחצים. כשאדם מרכיב את המשקפיים הוא יכול לבקר “לטייל” במספר מקומות לבחירתו, בהם יער או חוף ים למשל. “הרעיון הוא שהוא יבקר במקומות שעושים לו טוב, מה שיעזור לו לשרוד את התקופה הזאת”, מעידה דהן-שריקי.

כדי להפוך את הטיפול לאפקטיבי אף יותר, במשקפיים ישנם גם תרגולים שאפשר לעשות, כדי שהמשתתף יקבל רובד נוסף של עזרה. כך למשל אפשר באמצעות המשקפיים “לנפח” דברים – מה שמחייב נשימות ארוכות – פעולה שתורמת לתחושת ההרגעה.

משקפי מציאות מדומה לנפגעי חרדה. צילום באדיבות הלל יפה

הטיפול ניתן לא רק לאנשים בעלי רקע נפשי, אלא גם לאנשים שנקלעו לחרדה בעקבות המלחמה. “כל אדם שיגיעו אלינו למרכז, ייבחן על ידי היחידה לבריאות הנפש ובמידה והם התרשמו שהוא זקוק למשקפיים הם יאשרו לו להשתמש בהם”, מסבירה דהן-שריקי. “הטיפול במשקפיים ניתן כתוספת לטיפול הרגיל בקליניקה של המרכז, כשכל אדם יקבל את הטיפול לפי מצבו הרפואי וזמינות המכשיר. אין הגבלה של זמן בשימוש, והכל נעשה באופן אינדיבידואלי לפי הצרכים של המטופל”.

בשבועיים האחרונים, מהרגע שהמשקפיים התקבלו במרכז הרפואי, השתמשו בהם כבר עשרות אנשים, שחשו הקלה רבה בזכותם.

מלבד להלל יפה, בתי חולים נוספים ברחבי הארץ קיבלו תרומה דומה של משקפיים, במטרה לעזור לכמה שיותר אנשים שנכנסו לחרדה בעקבות המלחמה. “בתקופה הקשה שעוברת עלינו בעקבות אירועי ה-7 באוקטובר, משקפי ה-VR מאפשרים למטופלים לחוות מציאות של שקט ושלווה, כדי שיוכלו קצת לברוח מהמציאות הקשה שלהם”, מסכמת ד”ר שרון רשי אלקסלס, מנהלת תחום החדשנות והמחקר בהלל יפה.

יליד 1998, רווק. נולד עם חולשה בפלג גוף שמאל. כותב מגיל 14 סדרות. משחק טניס כיסאות גלגלים באופן תחרותי

כתבות אחרונות