נושאים קשורים

ביטוח לאומי מחזיר 45 מיליון שקל לקשישים סיעודיים

לאחר בדיקה מקיפה נמצא כי 47,025 קשישים מקבלי קצבת סיעוד לא השתמשו בשירותים הקבועים שלהם ולא פנו לקבלת הקצבה, ולכן קיבלו החזר

“הכניסו לסל תרופה שתמנע מילדינו הנכים זיהום נשימתי”

חלק מהילדים עם מוגבלות שכלית, שיתוק מוחין ואוטיזם סובלים מבעיה חמורה שטרם אושרה לה תרופה בישראל. אחרי שנים של עבודת הכנה, הורים מעמותת "מיוחדים" פועלים כדי לשנות זאת

צפו: המסרונים האובססיביים לגרושה שעלו לאב במחיר כבד

אב לבן עם צרכים מיוחדים הגיש תביעה נגד גרושתו, אמו של הילד; אחרי שהשופט נחשף לאינספור הווטסאפים הכפייתיים ששלח לה – הוא "התהפך עליו"

סוף לאפליה: משפחות אומנה יקבלו גמלת ילד נכה כמו משפחות ביולוגיות

הכנסת אישרה אמש בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של ח"כ יצחק פינדרוס בנושא. משפחות האומנה יהיו זכאיות גם להטבות והזכויות הנלוותנכה על כיסא גלגלים סורבה לקבל תג נכה: “מזלזלים באדם סובל”

למרות 100 אחוזי הנכות ומחלת העור הנדירה שלה, משרד התחבורה סירב לבקשתה של שמרית ברק: "התנועה ללא רכב לא תחמיר את מצבה הרפואי"
ראשיאנשים עם מוגבלויותאנשים עם מוגבלויותצפו: לראשונה חולת ALS ישראלית מדברת באמצעות אוואטר

צפו: לראשונה חולת ALS ישראלית מדברת באמצעות אוואטר

דבי אדמוני הצליחה לבטא את עצמה רק דרך מצמוץ בעיניים. עכשיו טכנולוגיית AI כחול לבן מחזירה לה את היכולת לתקשר ואפילו להעלות סרטונים לרשת

דבי אדמוני. צילום: D-ID

מדור “שווים סיפור” מתפרסם בחסות מפעל הפיס

דבי אדמוני אובחנה עם ALS (מחלת ניוון שרירים) כשהייתה בת 19. למרות זאת התעקשה להמשיך בחיים, התחתנה, הוציאה ספר בישול ואפילו הקימה עמותה שמעניקה תמיכה לבני נוער. בשנים האחרונות, ככל שהמחלה התקדמה והשיתוק החמיר, נעשה לה יותר ויותר קשה לתקשר.

עכשיו, מתברר, פתרון טכנולוגי חדש מתוצרת ישראל מאפשר לדבי ולחולים כמוה לבטא את עצמם, וזאת באמצעות טכנולוגיית וידיאו AI (בינה מלאכותית) מתקדמת.

מאחורי הטכנולוגיה עומדת חברת הבינה המלאכותית הישראלית D-ID, שחברה ל-IsrALS, האגודה הישראלית לחקר ALS, ויחד הן פיתחו את הפתרון שעשוי לתת תקווה למטופלים רבים בארץ ובעולם. באמצעות הפתרון החדש יכולים חולים לתקשר עם סביבתם הקרובה ואפילו להעלות סרטונים של עצמם ברשתות החברתיות.

דבי זכתה להיות החולה הישראלית הראשונה שעושה שימוש בפתרון הזה. כשכל גופה משותק, היא הצליחה עד היום לתקשר רק באמצעות מצמוץ בעיניים, שבסיוע מחשב איפשר לה להקליד באיטיות את דבריה.

“תודה על ההזדמנות להפיץ אור”

אחרי שהתחברה לחברת D-ID, צילום שלה נסרק ועל בסיסו נבנה אוואטר וירטואלי שיודע לחקות את תנועות הפנים והשפתיים שלה. בהמשך נבחר עבורה קול שדומה לקול שהיה לה טרם החמרת המחלה, וביחד התקבל אוואטר שלמעשה מדבר עבורה.

“אני לא יכולה לנשום בכוחות עצמי, להזיז את ידיי ורגליי, לדבר או לאכול”, היא אומרת דרך האוואטר בסרטון הראשון שהעלתה. “ולמרות זאת, אני מלאה בהכרת תודה ומודה על הזכות שיש לי להרבות אור, במיוחד בימים אלה. מזמינה אתכם להתגייס למעננו, חולי ה-ALS, במלחמתנו היומיומית במחלה”.

“היופי והחוסן של דבי תפסו אותי, אולי בגלל ששתינו בנות אותו גיל”, אומרת שירן מלמדובסקי-סומך, היזמית והמייסדת של D-ID. “במהלך הפגישה שלי איתה נדהמתי מהרוח והחיוניות הבלתי ניתנת לעצירה שלה, למרות מחלתה והמגבלות שהיא מייצרת. היכולת שלה לתת השראה לאחרים היא באמת יוצאת דופן”.

אפרת כרמי, מנכ”לית IsrALS, מפרגנת ל-D-ID. “הפיתוח הטכנולוגי של החברה הוא לא רק מרגש”, היא אומרת, “אלא גם קריטי במתן אפשרות למטופלים ולבני משפחותיהם להשיב לעצמם את שמחת החיים שנבלמה על ידי המחלות המתישות שלהם”.

ALS היא מחלה נוירולוגית חשוכת מרפא הגורמת לשיתוק שרירים בגוף. ברוב המקרים היא פוגעת בבני 40 עד 70 ומחמירה בהדרגה עד לשיתוק מוחלט של כל השרירים ובסופו של דבר למוות.

עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 4 שקלים בממוצע בחודש. הקליקו >>> bit.ly/Shavvim-igul-letovaקישור חיצוני.קישור חיצוני.

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות