נושאים קשורים

עם אוטיזם ודרגות על הכתפיים: המסע המרגש של חיילי “תתקדמו”

שלושה קצינים חדשים על הספקטרום עמדו השבוע על מגרש המסדרים בבה"ד 15. מי שהיה צריך הוכחה ש"גם הם יכולים" – קיבל אותה בענק. טור אישי מיוחד של אודי הלר

כבוד: מרכז “נא לגעת” מועמד לפרס בינלאומי יוקרתי

זוהי הפעם הראשונה שארגון ישראלי מועמד לפרס הבינלאומי של פורום העסקים לאנשים עם צרכים מיוחדים הבריטי

האם קיים סיוע משפטי למתמודדי נפש מול הוצאה לפועל?

במדור "שאלו בנפשכם" מוזמנים מתמודדי נפש ומשפחות לשאול שאלות על זכויות בכל תחומי החיים – וכתבנו אמיר שטיין יענה. והפעם: איזו עזרה משפטית ניתן לקבל מול גורמי האכיפה?

לכבוד החג: קצבאות ביטוח לאומי הועברו מוקדם לזכאים

כפי שדווח ב"שווים", קצבאות הנכות הוקדמו ב-10 ימים בשביל לאפשר היערכות לפסח. מחר יועברו גם המענקים המיוחדים שאישרה הממשלה לנפגעי המלחמה. כל הפרטיםניצול מהנובה: “50 מהשורדים התאבדו”. משרד הבריאות: הנתון אינו נכון

הדברים נאמרו בוועדה לענייני ביקורת המדינה בכנסת, שהתכנסה לדון במצוקת שורדי הטבח. ח"כ אלהרר: "יש כאלה שהמדינה לא יודעת מה עלה בגורלם"
ראשיחדשותעבר בטרומית: גם בגני החינוך המיוחד יותקנו מצלמות

עבר בטרומית: גם בגני החינוך המיוחד יותקנו מצלמות

הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת החוק של ח"כ אופיר כץ, שמאפשרת לכלל הגנים בישראל להתקין מצלמות כדי למנוע אלימות כלפי ילדים בגילאי 3-6

התעללות שנקלטה במצלמת אבטחה בגן ילדים. צילום להמחשה בלבד

תופעת ההתעללויות בגני הילדים הרעידה את המדינה פעם אחר פעם בשנים האחרונות – ולמרבה הצער לא פסחה גם על מסגרות החינוך המיוחד. שבוע שעבר עברה בקריאה טרומית הצעת החוק של ח”כ אופיר כץ (ליכוד) – שנועדה לעצור את התופעה באמצעות הכנסת מצלמות לכל גני הילדים בישראל בגילאי 3-6.

במסגרת החוק, מוצע לשמור את הצילומים לתקופה של 60 ימים, כך שאם יתגלה מקרה בדיעבד – ניתן יהיה לצפות בחומרים ולהבחין בו. הצעת החוק כוללת גם סעיף שמאפשר לחייב את המשטרה להראות את הצילומים להורים לילדים שנפגעו, על מנת לסייע להם בשיקום הילדים לאחר הטראומה שחוו.

לפי הצעת החוק, במידה ולפחות 70 אחוז מההורים יסכימו מגן מסוים לצפייה מקוונת בשידור חי, יתאפשר להם לעשות זאת. הגן יצטרך לעדכן כל עובד חדש שיש מצלמות שמשדרות באופן מקוון להורים.

“בשנים האחרונות אנחנו עדים לתופעה הולכת וגואה של התעללות בחסרי ישע ובמיוחד בפעוטות המצויים במסגרות טיפוליות וחינוכיות”, נכתב בדברי ההסבר להצעה. “בלתי אפשרי למצות הליך פלילי בעניין ההתעללויות בשל הקושי להוכיח את האלימות רק מהקלטות ועדויות”.

כיום ישנם 27 מפקחים מטעם משרד החינוך שאחראים על אלפי גנים, עובדה שאינה מאפשרת פיקוח ראוי על היקר לנו מכל. רק לפני שבועיים פרסמנו בשווים על חשד להתעללות חמורה בגן לחינוך מיוחד בפתח תקווה. “הגננת חנקה את חבר שלי”, כך העיד ילד בגן לאמו המזועזעת. הגננת אומנם הורחקה ונעצרה לחקירה משטרה, אך הטראומות שהילדים עברו יכלו להיחסך מהם במידה והיו מצלמות ופיקוח ראוי.

53 חברי כנסת תמכו בהצעה, ללא מתנגדים או נמנעים. כעת היא תועבר לדיון בוועדת החינוך, התרבות והספורט. “לפני חמש שנים החלטתי שאני עושה שינוי אמיתי בהגנה על הילדים”, מסביר ח”כ כץ, יוזם הצעת החוק. “אמרתי שאני לא מוכן יותר שהורים ישלחו את ילדיהם למעון וחייהם יתפרקו כאשר יבואו לאסוף אותם אחר הצהריים. ההצעה הזו היא המפתח למיגור ההתעללויות במעונות. לא נאפשר את המצב הזה שילדים הולכים לגן וחווים התעללות. נבנה את המעטפת הטובה ביותר עבור הילדים שלנו”.

חה"כ אופיר כץ (הליכוד). צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת
ח”כ אופיר כץ (הליכוד). צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

עד היום, מעון פרטי שרצה להתקין מצלמות לא היה יכול לעשות זאת מבחינה חוקית. בזכות ההצעה הזו, אליה הצטרפו חברי הכנסת רון כץ (יש עתיד) ויוסף עטאונה (חד”ש-תע”ל), המצב ישתנה.

************************

עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 5 שקלים בממוצע בחודש. לתרומה הקליקו >> https://bit.ly/Shavvim-igul-letova

************************

“כאשר הבן שלי נכנס למעון פרטי, לא הבנתי למה מעון שרוצה להתקין מצלמות לא יכול לעשות את זה”, משחזר ח”כ כץ. “אנחנו במסע חשוב עבור הילדים של כולנו. התקנת המצלמות היא עוד אבן דרך בסל חקיקה כולל שמציב את הגיל הרך במקום הראוי לו במערכת החינוך”.

ח”כ עטאונה: “כולנו עדים להתעללות בחסרי ישע בגני הילדים, והתכלית של החוק היא לשמור עליהם. כולנו יודעים מה החשיבות של הגיל הרך בהתפתחות הילד”.

יליד 1998, רווק. נולד עם חולשה בפלג גוף שמאל. כותב מגיל 14 סדרות. משחק טניס כיסאות גלגלים באופן תחרותי

כתבות אחרונות